Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

V Tokiu o tituly takmer 200 pretekárov

SITA|Publikované 16. mar 2007 o 16:40

TOKIO 16. marca (SITA) - Krasokorčuliarska poolympijská sezóna vyvrcholí od utorka 20. do nedele 25. marca svetovým šampionátom v japonskom Tokiu. Slovensko bude reprezentovať dvojica Igor Macypura a ...

TOKIO 16. marca (SITA) - Krasokorčuliarska poolympijská sezóna vyvrcholí od utorka 20. do nedele 25. marca svetovým šampionátom v japonskom Tokiu. Slovensko bude reprezentovať dvojica Igor Macypura a Radka Bártová. Obaja svoju výkonnosť potvrdili počas doterajšej sezóny i na januárových majstrovstvách Európy vo Varšave. Macypura bol v Poľsku sedemnásty, Bártová 23. Pre oboch Slovákov bude v Tokiu úspechom, ak postúpia do voľných jázd medzi 24 najlepších. Do súťaže mužov sa prihlásilo 36 krasokorčuliarov, medzi ženami sa predstaví 46 pretekárok.

Macypuru čaká v slovenskom drese na MS druhý štart v kariére, vlani bol 21-ročný rodák z ukrajinského Kyjeva v Calgary dvadsiatysiedmy. Macypurovým problémom je nevyrovnanosť výkonov, na súťažiach sa mu málokedy podarilo predviesť dve dobré jazdy. Na Radku Bártovú čaká v Japonsku premiéra na vrcholnom svetovom seniorskom podujatí. Doteraz dvakrát štartovala na MS iba na podujatí najvyššieho juniorského rangu (23. a 22. miesto). Šestnásťročná Košičanka bude v Tokiu zbierať predovšetkým skúsenosti. Okrem ME potvrdila Bártová svoj talent aj na EYOF-e v španielskej Jake, kde skončila štvrtá.

Medzinárodná korčuliarska federácia (ISU) zrušila na svetovom šampionáte kvalifikáciu, všetci pretekári tak dostanú šancu bojovať v krátkom programe. ISU pripravila pre najlepších štedré finančné prémie, prvých dvanásť v každej kategórii si celkovo rozdelí 710-tisíc USD. Najlepší sólisti dostanú po 45-tisíc, víťazi v párových súťažiach si budú deliť po 67,5-tisíc.

Na vlaňajšom šampionáte v Calgary ustúpilo po olympijskom úspechu v Turíne a odchode najlepších zo svojich pozícií ruské krasokorčuľovanie. Rusi získali len jednu medailu. V Tokiu by sa situácia nemala zmeniť. Majstrovské tituly budú obhajovať Švajčiar Stéphane Lambiel, Američanka Kimmie Meissnerová, čínska športová dvojica Qing Pang - Jian Tong a bulharský tanečný pár Albena Denkovová - Maxim Staviskij.

Veľký súboj sa v Japonsku črtá v súťaži mužov. Víťaz posledných dvoch šampionátov Lambiel bude brániť svoj trón pred majstrom Európy Brianom Joubertom z Francúzska. Švajčiar vynechal európsky šampionát a sústredil sa iba na MS. Bez šancí nie sú ani Japonci Daisuke Takahaši s Nobunarim Odom. V domácom prostredí budú chcieť uspieť aj ich krajanky. Mao Asadová dostala v tejto sezóne doteraz najlepšie bodové hodnotenie (199,52), Miki Andová ju bude chcieť prekonať. Bez šancí nie je Kórejčanka Kim Ju-Na či obhajkyňa Meissnerová. Majsterka Európy Caroline Kostnerová by do bojov o titul nemala zasiahnuť, môže však prekvapiť. Asadová by chcela doma opäť pokoriť 200-bodovú hranicu, ktorú "zlomila" už na vlaňajšom národnom šampionáte. Japonka stále nevie ISU zabudnúť, že pre nízky vek nemohla štartovať na ZOH 2006. "Stále som nahnevaná. Bude to môj prvý šampionát, chcem skočiť trojitého axla a prekonať hranicu 200 bodov," uviedla Asadová.

Číňanov Qing Pang - Jian Tong budú chcieť na najvyššom stupni nahradiť ich krajania Dan Žang - Hao Žang, ktorí zdolali svojich súperov aj na nedávnych majstrovstvách štyroch kontinentov. Progres v športových dvojiciach budú chcieť ukázať majstri starého kontinentu Aľona Savčenková - Robin Szolkowy z Nemecka. Európsko-kanadskou záležitosťou budú tance na ľade. Nevydarený dojem z ME (3. miesto) budú chcieť napraviť Denkovová so Staviským, šancu na zlato majú aj ich premožitelia z Varšavy Isabelle Delobelová a Olivier Schoenfelder z Francúzska či Rusi Oksana Domninová s Maximom Šabalinom, strieborný úspech z vlaňajška zasa chcú oprášiť Kanaďania Marie-France Dubreuilová - Patrice Lauzon.

Celkovo sa v Tokiu na svetovom šampionáte predstaví 194 korčuliarov zo 46 krajín.


Program MS v krasokorčuľovaní v Tokiu (20. - 25. marca 2007):

Utorok 20. marca: tance - povinný tanec (12.00 h miestneho času/4.00 SELČ), otvárací ceremoniál (16.30/8.30), športové dvojice - krátky program (17.10/11.10)

Streda 21. marca: muži - krátky program (11.10/3.10), športové dvojice - voľné jazdy (19.00/11.00)

Štvrtok 22. marca: tance - originálny tanec (11.00/3.00), muži - voľné jazdy (16.15/8.15)

Piatok 23. marca: ženy - krátky program - 1. skupina (9.15/1.15), tance - voľné tance (13.00/5.00), ženy - krátky program - 2. skupina (18.00/10.00)

Sobota 24. marca: ženy - voľné jazdy (17.30/9.30)

Nedeľa 25. marca: exhibícia (15.00/7.00)


Súvisiace články