Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

V tancoch na ľade tiekla krv

Sportnet|23. jan 2006 o 00:00

Tatiana Navková preberala v piatok večer zlatú medailu so skrvavenou rukou. Pri záverečnej zdvíhačke zle uchopila svoju korčuľu a rozrezala si dlaň. Z piedestálu sa ponáhľala do nemocnice, aby jej ju zašili.

Zaujímavý variant interpretácie Carmen na ľade predviedli obhajujúci ruskí tanečníci Tatiana Navková a Roman Kostomarov.

Európsky titul obhajujúci ruský tanečný pár Navková - Kostomarov previedol v Lyone zaujímavý variant Carmen na ľade. Tatianin manžel a tréner Alexander Žulin sledoval už tradične so zúženým pohľadom a založenými rukami každý prvok svojich zverencov. Náročnej kruhovej pasáži a dvom zdvíhaným figúram hneď na úvod pridelil technický panel najvyššiu úroveň, v serpentíne však Kostomarov zakopol. Napriek tomu získali Rusi výraznú bodovú prevahu a s prehľadom obhájili titul. "Bol to veľmi náročný boj, začínali sme z tretej priečky po novinkách, no prebojovali sme sa k víťazstvu," tešil sa Roman Kostomarov.

Bezpochyby najlepší voľný tanec šampionátu však ukázal mnohé rezervy a nevyužil celú šírku možností, ktorú Bizetove árie ponúkajú. Malá tanečnosť vystúpenia nahrávala nespokojným vyjadreniam Gwendala Peizerata, úradujúceho olympijského šampióna v tancoch na ľade zo Salt Lake City, ktorý otvorene kritizoval nový systém hodnotenia. Vyčítal mu najmä sklzávanie k dôrazu na technickú náročnosť prvkov a vytrácanie sa tanečnosti a ladnosti.

Úsmevy na tvárach žiarili Margarite Drobiazkovej a Povilasovi Vanagasovi po jazde na motívy Fantóma Opery. Technicky veľmi vyspelý litovský pár oslávil návrat na pretekársku scénu po štyroch rokoch bronzovou medailou, hoci na nový systém hodnotenia si museli zvykať. "Viete," lapal dych Vanagas, "hneď na úvod jazdy sme úplne zabudli na stupne obtiažnosti, a až keď sme dojazdili, som si na ne spomenul. Náš tréner Igor Spilband však tlieskal a ukázal zdvihnutý palec - hneď sme vedeli, že všetko bolo o. k."

Napriek možnosti štartovať poslední, ani tento rok sa k európskemu zlatu neprebojovali ukrajinskí manželia Elena Grušinová s Ruslanom Gončarovom. Ich jazda na motívy Feelings od Petra Gabriela niesla výrazný rukopis amerického trénerského kráľa tancov na ľade a krokových pasáží Nikolaja Morozova. Azda i pre prílišné zameranie sa na stupne obtiažnosti sa však Morozov opäť podpísal pod jazdu, v ktorej nájazd striedal zdvíhačku a ukrajinskému páru tentoraz nevyšli ani predpísané krokové sekvencie. Grušinová bola na tlačovej konferencii skôr strohá: "Samozrejme, že nie sme spokojní so štvrtou voľnou jazdou, no sme radi, že v celkovom hodnotení sme skončili druhí. Snažili sme sa zamerať na čistotu jazdenia a čo najvyššiu technickú úroveň prvkov."

Tatiana Navková zle uchopila svoju korčuľu a rozrezala si dlaň.

FOTO - ČTK/AP

Súvisiace články