Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

V Sydney plač, v Aténach úsmev?

_novy|15. jún 2004 o 00:00

BRATISLAVA - Pred štyrmi rokmi v Sydney bola v necelých šestnástich najmladšou členkou slovenskej olympijskej výpravy.


Zuzana Sekerová pri cvičení na kladine na víkendových majstrovstvách Slovenska v Trnave. FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝPotom so športom skončila. Napriek tomu nebude chýbať v Aténach. ,,Dokonca má šance na finále," tvrdí o trnavskej gymnastke Zuzane Sekerovej šéf zväzu Ján Novák.

Adresa na jej webovej stránke odkazuje na Savannah na juhozápadnom pobreží Spojených štátov. Momentálne je však Sekerová v Trnave. Počas víkendu získala v rodnom meste dva tituly majsterky Slovenska (na bradlách a kladine). Celkove desiaty a jedenásty, ale prvé po troch rokoch.

Končíš? Veď len začínaš!

"V dvetisíc prvom som po svetovom šampionáte štartovala ešte v Maribore a už ikstý raz som si zranila členok. Strácalo to zmysel, nechcelo sa mi ďalej trpieť, odišla chuť," spomína.

"Druhý deň po návrate domov prišla za mnou a oznámila, že s gymnastikou končí," vybavuje si Ján Novák, ktorý okrem zväzu šéfuje aj trnavskému gymnastickému klubu Slávia. "Končíš? Veď len začínaš! povedal som jej. Presviedčal som ju, aby si odpočinula a pokračovala. Dosť sme do nej investovali, odmala ju viedli ukrajinskí tréneri. Keď ma jej mama požiadala, aby som Zuzke nebránil, rezignoval som."

V máji 2002, ani nie osemnásťročná, sa vybrala do Ameriky s predstavou venovať sa tumblingu, gymnastickému odvetviu na pomedzí trampolíny a prostných. "Napokon som však zakotvila v Savannahu a začala sa učiť, ako učiť deti gymnastike," vraví. "Zároveň som sa musela a chcela udržiavať fit. Skúšala som, čo som vedela aj nevedela. Aha, už aj to môžem, zisťovala som. Aj toto. A tak dozrelo rozhodnutie pokúsiť sa vrátiť medzi aktívne gymnastky."

Kľúčová e-mailová odpoveď

Zväzový šéf našiel v jedno májové ráno lanského roka v pošte Zuzanin e-mail s otázkou, či by s ňou mohol rátať na svetový šampionát 2003 v kalifornskom Anaheime.

To už bola manželkou Williama Waynea Evansa, ktorý pod menom "coach Wayne" školí deti gymnastike a koučuje roztlieskavačky sawannahskej akadémie umenia a dizajnu. Ako tvrdí Zuzana v online-rozhovore pre webovú stránku intlgymnast.com, zoznámila sa s ním vďaka tomu, že svojho času zareagoval na jej e-mailovú žiadosť o sponzoring.

"Dnes cvičí najlepšie vo svojej kariére," tvrdí Novák. ,,S chuťou, hlavou, sebavedomo."

"Amerika ma naučila samostatnosti, sebadôvere a novému jazyku," zhŕňa Sekerová. ,,Dostala som sa k tomu, čo ma baví a čo chcem robiť celý život."

Kladina - láska aj šanca

Najnovšie je pyšná na svoju vlastnoručne pripravenú internetovú stránku. Pózuje na nej na najobľúbenejšom náradí - na kladine. "Ide mi to na nej," vraví. "Človeku sa vždy páči to, v čom môže niečo dosiahnuť," vraví. Už na minulej olympiáde dostala na kladine najlepšiu známku - 9,462. Pred mesiacom na európskom šampionáte v Amsterdame skončila na nej napriek zraneniu členka šiesta, čo je najlepšie umiestnenie slovenskej gymnastky vôbec za posledných 21 rokov.

"Ak v Aténach zacvičí na kladine tak, ako v sobotu v Trnave, dostane sa do finálovej osmičky napriek tomu, že na olympiáde nebudeme mať rozhodcu," myslí si šéf slovenskej gymnastiky. "V osemboji by v prípade optimálneho výkonu mohla skončiť okolo 20. miesta."

Zuzana odmieta prognózovať: "Robím všetko pre to, aby som podala najlepší výkon. Či postačí na finále, to sa uvidí." S minulou olympiádou sa po dobrom rozbehu v dôsledku troch pádov v prostných lúčila v slzách, budúcu mieni končiť s úsmevom.

Náklady na Sekerovej prípravu odhaduje predseda zväzu "so všetkou skromnosťou na pol milióna korún". To preto, že prebieha doma. "V Trnave máme dobré podmienky, po ruke je aj masér Štefan Boleček, ktorý sa stará o plavkyňu Moravcovú, keď je doma."

"Bude mi veselšie," vraví Sekerová a vysvetľuje, že oddnes sa v Trnave pripravuje aj jediná česká gymnastická olympionička Jana Komrsková. "Poznáme sa roky, spolu sme štartovali v Sydney, raz som dokonca v českej lige reprezentovala jej zlínsky klub. Trénovať spolu je dobrý nápad," tvrdí.


Súvisiace články