Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

V superkombinácii triumf D. Albrechta

SITA|Publikované 8. feb 2007 o 18:29

AARE 8. februára (SITA) - Majstrom sveta v superkombinácii, vôbec prvej v histórii šampionátov v alpských lyžiarskych disciplínach, sa vo švédskom Aare stal prekvapujúco Švajčiar Daniel Albrecht a dosiahol ...

AARE 8. februára (SITA) - Majstrom sveta v superkombinácii, vôbec prvej v histórii šampionátov v alpských lyžiarskych disciplínach, sa vo švédskom Aare stal prekvapujúco Švajčiar Daniel Albrecht a dosiahol tak najväčší úspech svojej kariéry. Vo štvrtkovej súťaži, ktorá pozostávala zo zjazdu a jedného slalomového kola, zajazdil v súčte najrýchlejší čas 2:28,99 min a o 8 stotín sekundy predstihol obhajcu víťazstva spred dvoch rokov z Bormia a najväčšieho favorita, Rakúšana Benjamina Raicha. Bronz si vybojoval ďalší Švajčiar Marc Berthod (+0,24) a triumf kombinátorov z krajiny helvétskeho kríža zvýraznil 4. miestom Didier Defago (+0,51). Albrecht vybojoval pre Švajčiarsko zlatú medailu na majstrovstvách sveta po šiestich rokoch. Jeho úspešným predchodom v tomto smere bol Michael von Grünigen, ktorý vyhral v roku 2001 v rakúskom St. Antone obrovský slalom. V kombinačných pretekoch sa Švajčiari naposledy tešili zo zlatej medaily v roku 1985 v Bormiu a na krk ju vtedy zavesili slávnemu Pirminovi Zurbriggenovi.

Dvadsaťtriročný Albrecht je dvojnásobným juniorským majstrom sveta z roku 2003 (kombinácia a zjazd), ale v pretekoch Svetového pohára resp. iných vrcholných podujatiach pred štvrtkom nikdy nestál na stupňoch víťazov. Jeho doterajším maximom bolo 4. miesto v kombinácii na ZOH 2006 v Turíne ako aj ďalšie dve "zemiakové" pozície vo Svetovom pohári v slalome v Beaver Creeku a v kombinácii vo Wengene. Majstrovské preteky v Aare rozbehol Albrecht 7. miestom v zjazde, po ktorom strácal na vedúceho Američana Bodeho Millera len niečo vyše sekundy. V slalome mu potom 5. najrýchlejší čas stačil na celkový triumf. "Nemôžem uveriť tomu, čo sa stalo. Vedel som, že ak po zjazde nestratím viac ako sekundu a pol, bude to dobré a môžem zabojovať o medailu. Nečakal som však, že to bude zlato a že zdolám takých borcov, akými sú Svindal alebo Miller," uviedol šťastný víťaz. Strieborný Raich bol v cieli spokojný: "Striebro na úvod šampionátu nie je zlé. Bolo to tesné, o zlato som prišiel niekoľkými chybičkami v zjazde." Američan Miller, ktorý je majstrom sveta v kombinácii z roku 2003, vyhral pomerne suverénne zjazdársku časť superkombinácie, v slalome zbytočne neriskoval, ale napokon mu na zlato chýbalo 0,98 s. Ďalší spolufavorit Nór Aksel Lund Svindal skončil piaty.

Z dvojice slovenských zjazdárov, ktorí sa predstavili v 59-člennom štartovom poli, si lepšie počínal Ivan Heimschild, ktorý obsadil 29. miesto so stratou 6,76 s na víťaza. V zjazde došiel do cieľa na 45. mieste so stratou 4,23 na Millera, neskôr sa vyšplhal o 16 priečok vyššie. Dvadsaťšesťročný člen LKŠ Banská Bystrica, ktorý štartuje už na svojom štvrtom svetovom šampionáte, na margo svojho výkonu poznamenal: "V tréningu som to v zjazde stlačil pod tri a pol sekundy, dnes to bolo nad štyri. Trať bola rýchla, tvrdá, bolo treba dávať pozor. Pri záverečnom skoku som sa skoro otvoril, ale nakoniec som to ustál. V slalome som cítil, že sneh je agresívny na lyže, ale celkovo moja strata nie je až taká veľká. Z porovnateľných podujatí vo Svetovom pohári dokonca najmenšia." Jaroslav Babušiak preteky nedokončil, keď vypadol tesne pred cieľom slalomu. Po zjazde, ktorý musel absolvovať nadvakrát (pri prvom štarte ho na trati stopli pre pád predchádzajúceho pretekára Christopha Rouxa z Moldavska), mu patrila 55. pozícia. "Jaro išiel slalom veľmi dobre, bez rešpektu. Na medzičase strácal len jeden a pol sekundy, ale 4-5 brán pred cieľom sa dostal do záklonu a napokon nedokončil. Škoda, najmä keď si uvedomíme, že stál len druhýkrát na lyžiach, ktoré si musel požičať od Rossignolu. Tie jeho mu totiž tesne pred odchodom na šampionát ukradli," informoval tréner Karol Král.

Muži majú v piatok v Aare na programe zjazdársky tréning, v sobotu potom príde na rad samotná kráľovská disciplína majstrovstiev sveta.


MS v alpských lyžiarskych disciplínach - superkombinácia mužov /zjazd+slalom/:

1. Daniel Albrecht (Švajč.) 2:28,99 min, 2. Benjamin Raich (Rak.) +0,08, 3. Marc Berthod (Švajč.) +0,24, 4. Didier Defago (Švajč.) +0,51, 5. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,60, 6. Bode Miller (USA) +0,98, 7. Romed Baumann (Rak.) +0,99, 8. Silvan Zurbriggen (Švajč.) +1,02, 9. Steven Nyman (USA) +1,19, 10. Ondřej Bank (ČR) +1,22,...29. Ivan Heimschild +6,76, Jaroslav Babušiak (obaja SR) nedokončil slalomovú časť.


Súvisiace články