Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

V štatistike skrečov extrémami Haas a Jankovičová

SITA|Publikované 21. mar 2007 o 14:53

BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Štatistici v službách amerického magazínu Tennis sa pozreli na hornú dvadsiatku rebríčkov ATP Entry a WTA Tour k 28. februáru cez prizmu skrečov. Špeciálne sa zamerali na ...

BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Štatistici v službách amerického magazínu Tennis sa pozreli na hornú dvadsiatku rebríčkov ATP Entry a WTA Tour k 28. februáru cez prizmu skrečov. Špeciálne sa zamerali na predčasné ukončenia zápasov za nepriaznivého stavu pre jednotlivých tenistov. Za podnet na tento zaujímavý prieskum označili známe odstúpenie Argentínčana Juana Martina Del Potra na turnaji ATP v Las Vegas proti Američanovi Jamesovi Blakovi, ktoré v podstate "postúpilo" z danej základnej skupiny Rusa Jevgenija Koroľova. Aj s prihliadnutím na to, že na nepriaznivom stave sa do značnej miery podieľa práve zdravotná indispozícia, dospeli archivári k pozoruhodným "profilom" a sklonom hráčov. Nemec Tommy Haas má na konte 13 skrečov, z nich 11, keď prehrával (buď o jeden set, alebo o dva sety v zápasoch hraných na tri víťazné, alebo o dva gemy a viac v rozhodujúcom sete). Fín Jarkko Nieminen sa vzdal šesťkrát - bez výnimky na pokraji prehry.

Nulu na konte skrečov majú Švajčiar Roger Federer, Američan James Blake a Škót Andy Murray, čo popri dobrej kondícii a nízkej náchylnosti k zraneniam svedčí aj o ich rešpekte voči súperovi. "Vôbec ma neprekvapuje, že práve Federer a Blake sa ešte nikdy nevzdali," vyhlásil John Lloyd, nehrajúci kapitán britského daviscupového družstva, a pridal vysvetlenie tohto svojho názoru: "Ide o mentalitu starej školy. Myslím si, že je to mentalita pravých šampiónov. Musíte byť pravým šampiónom na to, aby ste dôstojne prijali prehru a dopriali súperovi pocit plnohodnotného víťazstva - bez ohľadu na to, či ste zranený alebo nie. Navyše, šampióni pokračujú až do mečbalu aj preto, lebo až do poslednej loptičky akoby stále neverili, že naozaj môžu prehrať. Určite sú hráči, ktorí sa vzdávajú nie pre neschopnosť pokračovať, ale preto, aby protivníkovi nedopriali satisfakciu zo štandardného víťazstva. Ide o psychologickú hru aj smerom k budúcim duelom. Sám som to občas robieval tak, že som síce pokračoval, ale celým správaním sa na dvorci som dával najavo, že to už neberiem vážne. Podľa mňa je však hanebné skrečovať, kým dokážete stáť na nohách a hrať. Ak to niekto urobí gem-dva pred koncom, považujem to za úbohé."

Medzi ženami je extrémom Srbka Jelena Jankovičová, ktorá počas kariéry na hlavnom okruhu zatiaľ prehrala 114 zápasov, z nich 14 (teda približne až každý deviaty) skrečom, pričom v 13 z týchto 14 prípadov bola na pokraji zdolania podľa stanovených kritérií. Vysoké percento prehier skrečom majú aj Američanka Serena Williamsová (7,58%, za nepriaznivého stavu 5 skrečov z celkového počtu 7) a Ruska Anna Čakvetadzeová (7,55%, všetky 4 odstúpenia za nepriaznivého stavu). Ruska Naďa Petrovová sa až päťkrát v minulosti vzdala jeden alebo dva gemy od prehry. Za nepriaznivého stavu zápas ešte nikdy "nezabalili" Češka Nicole Vaidišová, Srbka Ana Ivanovičová, Izraelčanka Šahar Peerová a Švajčiarka Martina Hingisová. Slovenka Daniela Hantuchová so 4 skrečmi, z nich dvoma za nepriaznivého stavu, patrí k hráčkam, ktoré málokedy predčasne podávajú ruku.


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.