Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

V štarte 85. ročníka najprestížnejšej ligy na súpiskách 23 Slovákov

TASR|2. okt 2001 o 12:04

Bratislava 2. októbra (TASR) - V noci zo stredy na štvrtok sa tromi stretnutiami rozbehne nový ročník najprestížnejšej hokejovej ligy sveta NHL. Jej ...

Bratislava 2. októbra (TASR) - V noci zo stredy na štvrtok sa tromi stretnutiami rozbehne nový ročník najprestížnejšej hokejovej ligy sveta NHL. Jej 85. kapitolu bude písať minimálne 18 slovenských hokejistov s jednocestnými kontraktmi, na súpiskách ich v úvodný deň bude figurovať minimálne 23, pričom možný je aj štart Jiřího Biceka (New Jersey) a Ivana Čiernika (Ottawa).

Do kolotoča NHL, ktorý po druhý raz v histórii preruší olympijská prestávka, sa po piatich rokoch vracia bývalý kapitán bratislavského Slovana Zdeno Cíger, ktorý sa na dva roky upísal New Yorku Rangers. V NHL sa naposledy martinský rodák predstavil v sezóne 1995/96 v drese Edmontonu. Ďalším navrátilcom je Vladimír Országh, ktorý sa po roku strávenom vo švédskom Djurgaardene dohodol s Nashvillom. Pikantériou je aj prestup najvyššieho muža NHL Zdena Cháru. Ten opustil New York a od ostrovanov sa presťahoval k Mariánovi Hossovi do Ottawy. V novom drese sa predstaví aj Ľuboš Bartečko, ktorý sa stal ďalšou obeťou slovenského výpredaja St. Louis a zakotvil v Atlante. Nové kontrakty si prostredníctvom arbitrážnej komisie vybojovali Pavol Demitra (St. Louis) a Miroslav Šatan (Buffalo).

Po konci minulej sezóny sa uskutočnili aj mimoriadne atraktívne hráčske výmeny. Po 11-tich rokoch opustila Pittsburgh česká megahviezda Jaromír Jágr, ktorý by mal spoločne s Petrom Bondrom oživiť "bezfarebný" Washington. Veľký rozruch spôsobil aj odchod brankára Dominika Hašeka z Buffala do Detroitu, kde sa navyše po príchode kanoniera Bretta Hulla opäť hovorí o Stanleyho pohári. Zo St. Louis si to k rivalovi Centrálnej divízie do Dallasu namieril center Pierre Turgeon a ďalší stredný útočník Alexej Jašin posilnil NY Islanders. Ruský "rebel" podpísal s ostrovanmi rekordný kontrakt (90 miliónov na 10 rokov) a spoločne s ďalšou novou akvizíciou Mikom Pecom, ktorý sa celý rok nedohodol s Buffalom, sa pokúsia tím po siedmich neúspešných pokusoch dostať do play off.

Nečakané rozhodnutie Petra Forsberga vynechať celú sezónu pre neustále zdravotné problémy výrazne oslabí tím posledného šampióna Colorada Avalanche. Nie je však vylúčené, že sa švédsky center predstaví na februárových ZOH v Salt Lake City.

Kontroverzná postava Eric Lindros opäť vykorčuľuje na klziská NHL. Po problémoch vo Philadelphii, ktorá mu celú minulú sezónu neumožnila výmenu, sa nakoniec dohodol s NY Rangers. Jazdci však vzhľadom na časté otrasy mozgu robustného centra zobrali na svoje plecia veľké riziko, navyše k letcom pustili nádejnú trojicu Hlaváč, Brendl, Johnsson.

Majiteľ Pittsburghu Mario Lemieux odohrá vo svojom tíme aj ďalšiu sezónu, ale bude nastupovať prevažne len na domáce zápasy. Motiváciou sú pre Super Maria najmä ZOH, kde by chcel javorovým listom pomôcť získať zlaté medaily.

Slovenskí hokejisti figurujúci na súpiskách tímov NHL:

Ľuboš Bartečko (Atlanta), Miroslav Šatan, (Buffalo), Ronald Petrovický (Calgary), Jaroslav Obšut (Colorado), Róbert Švehla (Florida), Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel, Ľubomír Višňovský (všetci LA), Marián Gáborík, Ľubomír Sekeráš (obaja Minnesota), Richard Zedník (Montreal), Marián Cisár, Vladimír Országh (obaja Nashville), Zdeno Cíger, Peter Smrek (obaja NY Rangers), Marián Hossa, Zdeno Chára, Ivan Čiernik (obaja Ottawa), Michal Handzuš, Ladislav Nagy, Radoslav Suchý (všetci Phoenix), Pavol Demitra (St. Louis), Kristián Kudroč (Tampa Bay), Peter Bondra (Washington)

Slováci na súpiskách tímov, ktoré do utorka neskompletizovali 23-členný menoslov: Jiří Bicek (New Jersey), Ivan Čiernik (Ottawa)

Súvisiace články