Utorok, 20. apríla, 2021Meniny má Marcel

V štafetách mužov triumfovali Nóri, skvelý finiš Northuga

TASR|4. mar 2011 o 14:31

V hre o medaily bolo päť tímov, čo meno, to pojem bielej stopy - Heikkinen, Pietro Piller Cottrer, Marcus Hellner, Tobias Angerer a Petter Northug.

OSLO. Štvorica nórskych bežcov na lyžiach v zložení Martin Johnsrud Sundby, Eldar Rönning, Tord Asle Gjerdalen a Petter Northug zvíťazila vo štvrtok v súťaži štafiet na 4x10 km majstrovstiev sveta v Osle a obhájila tituly z Liberca. Strieborné medaily získali olympijskí víťazi Švédi a po bronz si dobehli Nemci.

Prvý klasický úsek mal veľmi podobný scenár ako deň predtým ženská tímová súťaž. Bronzový medailista z klasickej pätnástky Martin Johnsrud Sundby síce bol v trojlístku spoločne so Švédom Danielom Rickardssonom a Rusom Maximom Vylegžaninom, ktorí si postupne vytvorili viac než desaťsekundový náskok, no tri kilometre pred cieľom v prudkom stúpaní domáci bežec úplne vytuhol a Eldarovi Rönningovi odovzdával až s 22 sekundovým mankom za švédsko-ruským tandemom a len tesne pred kvartetom ďalších prenasledovateľov.

Čerstvý vicemajster sveta v klasike však predviedol nádhernú stíhaciu jazdu, už po polovici svojho úseku sa pripojil k vedúcej dvojici. Naopak na poslednom kilometri úplne stvrdol ruský mladík Stanislav Volžencev a Rönning odovzdával už bezprostredne za chrbtom Švéda Johanna Olssona.

Nechali to na Northuga

Drinu severských klasikov na druhom úseku však totálne premrhala prekvapujúca taktika oboch tímov - namiesto pokusu o zvýraznenia náskoku prišlo na prvej korčuliarskej desiatke k zabrzdeniu tempa.

Zámer bol jasný - nechať to na posledných mužov jednotlivých tímov. Švédi verili zlatému olympijskému finišmanovi Marcusovi Hellnerovi, Nóri pre zmenu Petterovi Northugovi, ktorý ich doviedol k titulu na MS 2009 v Liberci.

Nechýbalo ani Japonsko

Postupne sa až sedmička bežcov zliala do jedného vláčika, v ktorom bolo prekvapujúco aj Japonsko. Až v závere vyjadrili nesúhlas s verdiktom v cieľovej rovinke Talian Roland Clara a Fín Juha Lallukka. V poslednom stúpaní Lallukka ukázal chrbát aj Talianovi a Mattiho Heikkinena poslal do finišu s miernym náskokom.

V hre o medaily zostalo päť tímov, čo meno, to pojem bielej stopy - Heikkinen, Pietro Piller Cottrer, Marcus Hellner, Tobias Angerer a Petter Northug. Vyše stotisíc divákov sa mohlo tešiť na nádherné záverečné divadlo hodné povesti Holmenkollenu.

Pätica na prvom päťkilometrovom okruhu pripomínala ešte skôr zahrievacie kolo monopostov efjednotky. Ani strmý kopec tri kilometre pred cieľom nepriniesol očakávaný nástup a v ďalšom kopci osemsto metrov pred rovinkou z partie vypadol Talian, neskôr aj Fín.

Northug predviedol v predposlednej zákrute obrovské zrýchlenie a zbavil sa aj Hellnera a Angerera. V rovnike sa už len zabával s divákmi, počkal si na Hellnera a prekročil čiaru.

Výsledky:
Muži, štafeta 4x10 km: 1. Nórsko (Martin Johnsrud Sundby, Eldar Rönning, Tord Asle Gjerdalen, Petter Northug) 1:40:10,2, 2. Švédsko (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner) +1,2, 3. Nemecko (Jens Filbrich, Axel Teichmann, Franz Göring, Tobias Angerer) +5,7, 4. Fínsko +15,0, 5. Taliansko +31,3, 6. Japonsko +1:39,2, 7. Rusko +2:36,1, 8. ČR +2:58,0, 9. Švajčiarsko +3:10,7, 10. Estónsko +3:11,1, 11. Francúzsko +4:49,1, 12. Kanada +5:01,9, 13. Kazachstan +5:10,7, 14. USA +8:54,8, Veľká Británia, Austrália a Dánsko o kolo

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články