Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

V Soči zadržali Talianku bojujúcu za práva homosexuálov

(Autor: Archív SITA/AP)
SITA|Publikované 17. feb 2014 o 08:33

Vladimir Luxuria niesla dúhovú vlajku s nápisom "Byť gejom je OK" v ruštine.

SOČI. Taliansku aktivistku bojujúcu za práva homosexuálov údajne zatkla polícia v dejisku XXII. zimných olympijských hier v ruskom Soči za to, že niesla dúhovú vlajku s nápisom "Byť gejom je OK" v ruštine.

Vladimir Luxuria, bývalá komunistická zákonodarkyňa v talianskom parlamente, ktorá sa stala významnou osobnosťou v boji za presadzovanie práv transvestitov, uviedla na svojej webovej stránke a konte na Twitteri, že ju zadržali na niekoľko hodín a potom ju pustili. Nie je známe, či ju obvinili z nejakého priestupku.

Polícia v Soči incident nekomentovala. "Som v Soči. Pozdravujem vo farbách dúhy, rovno Putinovi do tváre," napísala Luxuria na Twitteri pred zatknutím.

Od minulého roka platí v Rusku zákon zakazujúci propagáciu homosexuality medzi mladistvými.

Protestoval proti väzneniu aktivistu

Pred sídlom samosprávy v olympijskom Soči v pondelok protestoval aktivista David Chakim, policajná hliadka mu nasadila putá a odviedla ho. Ich počínanie si zadržaný zdokumentoval fotografiami a neskôr ich zverejnil na sociálnej sieti. V centre Soči podporil iného ekologického aktivistu Jevgenija Vitiška, ktorému počas zimných olympijských hier zmenili trest z podmienky na tri roky odňatia slobody.

V Rusku od minulého roka platí zákon zakazujúci akékoľvek protestné zhromaždenia súvisiace zo ZOH 2014. Protestné konanie jednotlivcov však legislatíva nerieši.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.