Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

V Soči bude treba predložiť k lístku zvláštny pas

(Autor: Ilustračné - SITA/AP)
Sportnet|10. feb 2013 o 18:44

Šéfka slovenskej výpravy na budúcoročnú zimnú olympiádu odhaduje počet športovcov len na päťdesiat.

BRATISLAVA. Slovenskí hokejisti sa na olympiáde v Soči môžu do hlavnej arény Boľšoj presúvať aj peši. „Ak nás Rusi ubytujú vo východnej časti dediny susediacej s Olympijským parkom, ako sľúbili, budú to mať z izieb pár sto metrov,“ tvrdí generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba.

Pozvanie doručí kuriér

Trojčlenná delegácia sa z inšpekčnej cesty do dejiska budúcej zimnej olympiády vrátila spokojná, hoci nedoviezla pozvánku – z Lausanne ju na Slovensko doručí kuriérna pošta. So slávnostným podpisom našej prihlášky na ZOH 2014 sa ráta na aprílovom valnom zhromaždení SOV.

„Olympijský šéf Jacques Rogge rok pred otvorením pozvanie osobne odovzdal len zástupcom hostiteľských krajín minulých a najbližších Hier, teda Kanady, Veľkej Británie, Brazílie a Ruska,“ vysvetlila Jana Gantnerová, vedúca výpravy na ZOH 2014.

Hokejistky minulý týždeň v Poprade spackali olympijskú kvalifikáciu, takže už je jasné, že nebude mať rekordné parametre z Vancouvru 2010 (72 športovcov).

„Za týchto okolností rátame cirka s päťdesiatkou športovcov,“ vraví Gantnerová. V Turíne 2006 ich bolo 58, štyri roky predtým v Salt Lake City 49 a v Nagane 1998 dokonca len 39. Zdá sa, že aj v zimných športoch nastupuje zostupný trend, ktorý sa na letných OH prejavil poklesom zo sydneyského počtu 108 až na londýnskych 47.

Do Soči cez Istanbul?

„Sočskí organizátori robia všetko pre to, aby to bola olympiáda pre športovcov. Vďaka trom dedinám ich v dejisku čaká minimum cestovania,“ konštatuje trojnásobná olympionička Gantnerová, v Sarajeve 1984 piata najlepšia v zjazde. „Problémom sa však ukazuje doprava do Soči – pre nich aj pre divákov.“

„Keďže rakúske aerolinky niekdajší priamy spoj do Soči zrušili, dostanete sa doň len cez Moskvu alebo cez Istanbul. Tá druhá možnosť je v zime lepšia, lebo v Istanbule nehrozí snehová fujavica – my sme kvôli nej stvrdli v Moskve šesť hodín,“ vraví Liba. „Sočské letisko je malé, ešte menšie ako turínske.“

Podľa Gantnerovej, mnohé národné olympijské výbory vyslovili vážne výhrady aj voči plánu vyžadovať v rámci bezpečnostných opatrení od návštevníkov špeciálny vstupný pas: „Ako cudzinec budete mať vízum aj vstupenku, ale môže sa stať, že ju nevyužijete, lebo si nestihnete vybaviť vstupný pas. Požiadali sme o intervenciu aj Medzinárodný olympijský výbor.“

Súvisiace články