Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

V sobotu sa rozhodne, kto na štyri roky povedie futbal v regióne

Obaja kandidáti. Zostane, alebo odovzdá J. Kriš (vľavo) štafetu R. Havrillovi (vpravo)? (Autor: Ján Fenčák)
Sportnet|Publikované 19. feb 2010 o 00:00

Zajtra sa v Spoločenskom pavilóne v Košiciach uskutoční volebná Konferencia Východoslovenského futbalového zväzu.

Zajtra o 9.00 hod. sa v Spoločenskom pavilóne v Košiciach uskutoční volebná Konferencia Východoslovenského futbalového zväzu.

KOŠICE. Vrcholom Konferencie VsFZ bude voľba predsedu VsFZ. Ako je známe, na tento post sú dvaja kandidáti - doterajší predseda Jozef Kriš a bývalý medzinárodný rozhodca UEFA a FIFA ,v súčasnosti delegát UEFA ,Richard Havrilla. S oboma sme chceli urobiť rozhovor o ich plánoch a programe, s ktorým idú do volieb. Prv menovaný sa však k denníku, ktorý je mediálnym partnerom zväzu, otočil chrbtom, preto prinášame rozhovor len s R. Havrillom.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať za predsedu VsFZ?

"Lebo mám čo dať zväzu a chcem sa poďakovať futbalu za všetko, čo mi dal. V súčasnosti vidím veľa nedostatkov v činnosti VsFZ. Vo futbale som počas 25 rokov rozhodcovskej kariéry preskákal veľa, pochodil som veľa krajín a mal som možnosť vidieť, ako sa robí futbal za hranicami. Samozrejme, mám celoslovenský pohľad na vec ale aj poznám veľmi dobre problémy regionálneho futbalu"

Spomínate nedostatky. Ktoré najviac rezonujú a chceli by ste ich zmeniť?

"V prvom rade sú to financie a výkony rozhodcov. Chcem pritiahnuť peniaze pre futbal, lebo tie momentálne najviac chýbajú. Nemôžeme sa vyhovárať, že tento stav je preto, že je kríza. Tá je totiž aj na západnom a strednom Slovensku. Budem sa zasadzovať o to, aby rozhodcovia pískali čo najobjektívnejšie a delegáti zasielali čo najobjektívnejšie posudky na arbitrov."

Čím by ste chceli zaujať delegátov, aby hlasovali za vás?

"V prvom rade musíme dať absolútnu prioritu žiakom. Deti nám neprichádzajú na ihriská, radšej sedia doma za počítačom. Bez žiakov nebudeme mať dorastencov a ani dospelých. Chcem pritiahnuť deti na futbalové trávniky. Pochopiteľne, nie všetci budú hrať i dorastenecké súťaže. Podstata je tá, aby sme ich dostali na ihriská a vytvorili im čo najlepšie podmienky."

S akým programom prídete na konferenciu?

"Detaily svojho programu predostriem priamo na konferencii, no priority som už naznačil: objektivita rozhodcov, úspora peňazí pre kluby, úspora peňazí určených na výdavky zväzu. Všetky tieto ušetrené peniaze by som chcel posunúť na mládež."

Môžete to rozmeniť na drobné?

"Vidím veľké rezervy v tom, že centrálne odmeňovanie rozhodcov a účtovníctvo VsFZ vedie súkromná firma. Nikde na Slovensku to tak nie je. Viem, kto to robí a viem, za akých podmienok to robia na iných zväzoch v rámci Slovenska. Myslím si, že tieto činnosti musia vykonávať pracovníci zväzu. Budem sa snažiť nájsť finančné prostriedky na to, aby boli plne dotované žiacke súťaže. To znamená, aby všetky náklady, hlavne na rozhodcov, zabezpečoval zväz. To je moja absolútna priorita. Pochopiteľne pod tou podmienkou, že ušetrené peniaze dajú kluby opäť len mládeži. Centrálne odmeňovanie rozhodcov musí byť záležitosť zväzu. Je to tak aj na SFZ a kluby za to neplatia nič. Na rozdiel od VsFZ, ktorý si účtuje poplatky za každý zápas.

Zaujal nás projekt Nafta junior. O čo konkrétne ide?

"Je to vlastne súčasť spomínanej dotácie žiackych súťaží. Samozrejme, tá bude závisieť od výšky finančných prostriedkov, ktoré sa nám podarí získať. V skratke ide o to, že každý klub, ktorý má žiacke družstvo, by dostal kartu, na základe ktorej by mohol bezhotovostne čerpať určitý limit pohonných látok. To by sa však dialo len presne v deň stretnutia, tak bude nastavený limit na čerpanie pohonných látok. Tým sa predíde tomu, aby boli tieto karty zneužívané. Celý tento proces je ešte vo fáze rokovaní. Od klubov musíme dostať informácie, ktorá sieť čerpacích staníc má najväčšie pokrytie v ich okolí, aby sme sa mohli rozhodnúť pre konkrétny typ karty a začať rokovania.

S čím prichádza
 • centrálne vyplácanie rozhodcov a účtovníctvo priamo pod zväz
 • väčšia objektivita rozhodcov
 • optimalizovať cestovné náklady rozhodcov
 • ušetriť peniaze pre kluby
 • úspora peňazí na výdavky zväzu
 • projekt Nafta junior
 • zvýšiť počet trénerov držiteľov licencie UEFA PRO na východnom Slovensku
 • do štyroch rokov pripraviť dvoch rozhodcov a dvoch asistentov pre FIFA listinu
 • ŠTK a TMK dať vypracovať variantné vyriešenie súťaží s vyhodnotením ekonomickej náročnosti a športovej úrovne
 • vytvoriť čo najširšiu podporu pre to, aby v každom okresnom meste bolo ihrisko s umelou trávou
 • zabezpečiť fungovanie revíznej komisie
 • v marketingovej oblasti získať čo najviac sponzorských príspevkov
 • pokúsiť sa získať právo usporiadať minimálne jeden zápas reprezentačnej dvadsaťjednotky
Tomáš Petro
Richard HAVRILLA
 • Vek: 43 rokov
 • Stav: ženatý, dve deti
 • Vzdelanie: vysokoškolské - Stavebná fakulta Košice
 • Znalosť cudzích jazykov: anglicky, nemecky, rusky
 • Povolanie: majiteľ stavebnej firmy Izolex Bau s.r.o. Košice, majiteľ hotela MARATÓN Košice
 • Minulosť: hráč VSŽ Košice, Košická Nová Ves, Vyšné Opátske, Kokšov-Bakša, 25 rokov aktívnej rozhodcovskej činnosti (viac ako 800 stretnutí), z toho 6 rokov rozhodca FIFA
 • Súčasnosť: delegát pozorovateľ SFZ, člen komisie rozhodcov SFZ
Tomáš Petro

Jozef Kriš nestojí o propagáciu

Priestor na vyjadrenie pred zajtrajšou konferenciou sme ponúkli aj predsedovi VsFZ Jozefovi Krišovi. Taktiež nás zaujímal jeho volebný program, čo by chcel zmeniť, vylepšiť a akými prípadnými novinkami by chcel zaujať kluby a získať si ich priazeň. Napriek dvojdňovej snahe sa nám nepodarilo s ním skontaktovať. Telefóny jednoducho nezdvíhal. Komunikovali sme nakoniec cez sekretára VsFZ Marcela Eperješiho, ktorý nám odovzdal odkaz od J. Kriša, ktorý pred konferenciou nestojí o žiadnu propagáciu a s novinármi nebude rozprávať. Rešpektujeme. Budeme si pamätať.

Konferencia VsFZ volí:
 • 1. Tajnými voľbami predsedu VsFZ (kandidáti Richard Havrilla, Jozef Kriš) a predsedu revíznej komisie VsFZ (Ján Barilla)
 • 2. Oddelenými voľbami podpredsedov VsFZ (1 za Košický kraj - Jozef Kačenga, Gabriel Weiss, Gerhard Zvolánek, 1 za Prešovský kraj - Jozef Križalkovič, Ján Labanc), členov VV (3 za Košický kraj - Vendelín Novysedlák, Ján Špivák, Jaroslav Švarc, Vladimír Popovič, František Helfen, 3 za Prešovský kraj - Juraj Balog, František Bazár, Peter Goga, Jozef Mati, Marián Tkáč, Štefan Vaľko) a členov Rady SFZ (2 za Košický kraj - Peter Dičák, Miroslav Eliáš, Imrich Lukács, Gabriel Weiss, 2 za Prešovský kraj - Marek Kukulský, František Mihálik, Vladimír Bodnár, František Buzek)
 • Na konferenciu VsFZ je spolu pozvaných 155 delegátov s právom voliť.
Tomáš Petro

LEN TAK NA OKRAJ

Aká metla?

Volebná konferencia Východoslovenského futbalového zväzu priťahuje čoraz väčšiu pozornosť fanúšikov futbalu na východnom Slovensku. Rozhodne sa, kto povedie futbal v našom regióne na najbližšie štyri roky a zasadne na stoličku predsedu VsFZ a zároveň sa stane viceprezidentom SFZ. Inak povedané, či začne zametať nová metla (Havrilla) alebo bude ďalej prášiť doterajšia (Kišš). A to všetko sa deje pod drobnohľadom daňovákov a vyšetrovateľov. Denník Plus 1 deň totiž priniesol informáciu o tom, že od začiatku decembra prebieha na VsFZ daňová kontrola z Daňového úradu Košice IV a vraj o jej výsledky by sa mohli zaujímať aj orgány činné v trestnom konaní. Nuž, musíme si počkať, čo kontrola prinesie.

Každopádne delegátov i hostí čaká zaujímavý sobotňajší program. V zákulisí sú určite silné lobistické tlaky. Každá z oboch strán si chce pripraviť čo najlepšiu pozíciu pred tajným hlasovaním 155 delegátov. Snažili sme sa zistiť, akým volebným programom chcú zaujať obaja kandidáti zástupcov klubov na východnom Slovensku. Žiaľ, podarilo sa nám priniesť informácie len z tábora Richarda Havrillu. Jozef Krišš s nami komunikoval len cez sekretára zväzu a odmietol sa s nami baviť. Síce aj to je postoj, no tiež o niečom svedčí. Škoda. Vieme sa zariadiť aj bez toho, no ukrátení budú najmä fanúšikovia a tí funkcionári, ktorí nebude môcť byť prítomní na konferencii a pritom sú zvedaví, čím chcú kandidáti zaujať. Je to teda neúcta nie k novinám, ale k priaznivcom najpopulárnejšej hry.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články