Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

V Smolníku kraľovali Kaľavský a Zimmermann

Víťaz Marián Zimmermann. (Autor: ADB)
Danica Božová|Publikované 7. dec 2016 o 23:00

Horský beh v Smolníku sa odohral na druhý pokus.

SMOLNÍK. Pôvodný termín plánovaný na polovicu septembra organizátori z obce a občianskeho združenia Vitalcity posunuli o dva mesiace, do takmer zimných podmienok.

„Bežecké trate vedú, okrem niektorých krátkych úsekov, po značkovaných turistických a náučných chodníkoch. Povrch tratí je z väčšej časti tvorený lesnými cestami a chodníkmi, prechod cez obec Smolník vedie po asfaltovej komunikácií,“ takto informovali záujemcov o štart usporiadatelia.
Pretekári si mohli zvoliť dlhší alebo kratší okruh.

Kratšia trať niesla podtitul Po stopách smolníckych baníkov. K dĺžke 11,6 km sa pridalo kumulované prevýšenie 470 m.

Prvenstvo si na nej vybehal tohoročný bežecký kráľ Tatier Marián Zimmermann z Kluknavy. Nemal to však také jednoduché ako na iných podujatiach. Na chrbát mu až do cieľa dýchal 18-ročný orientačný bežec Dušan Sláma v drese ATU Košice, svetový šampión v orientačnom behu žiakov z roku 2013.

„Na Horskom behu v Smolníku som pôvodne plánoval dlhú trať. Keďže ešte nie som úplne fit, mám problém s ľavou holennou kosťou, tak som radšej presedlal na kratšiu verziu. Aj tých 11,6 km bolo pre mňa technicky veľmi náročných. Nie som trailový bežec. Aj keď si sem-tam vybehnem do lesa, tak gro mojej prípravy a pretekov tvorí asfalt. Toto je úplne iný typ behu. Hneď pri prvom kopci som si uvedomil, že to dnes bude bolieť. Túto trať tvoria v podstate dve stúpania a dve klesania s prevýšením 470 m. Od prvých metrov sme sa držali spolu s mladým trailovým špecialistom Dušanom Slámom. V prvom stúpaní som si vytvoril malý náskok. Ale prekvapenie mi priniesol prvý zbeh. Dušan okolo mňa preletel ako víchor a ja som za pár sekúnd nevidel v lese ani jeho chrbát. Čo som stratil dole, to som dobehol hore. Od Kúpeľov Štós som sa opäť dostal do tesného vedenia. Predpokladal som, že ma môj súper dolu kopcom pred cieľom aj tak predbehne. Ale snažil som sa mu to znepríjemniť. Dolu som šiel tak rýchlo a riskantne, že som šťastný, že som to zabehol bez zranenia,“ vyjadril sa po dobehnutí šťastný víťaz.

„Musím vzdať veľkú poklonu organizátorom, bratom Kovaľovcom a obci Smolník. Niet čo vytknúť. Horský beh Smolník je nádherný beh v náročnom teréne a tohto roku aj v nepríjemnom sychravom počasí.“

Ženám udávala tón Košičanka Zuzana Zeleňáková, na Spiši dobre známa ako víťazka Behu Farmárskeho dvora zo začiatku júla. Druhá priečka putuje do Michaloviec zásluhou Aleny Farkašovej. Spišiačka Lenka Baronová brala bronz.

Dlhšiu trať s podtitulom Beh hrebeňom Volovských vrchov v dĺžke 33 km s kumulovaným prevýšením ovládol veteránsky bežecký nezmar, 40-ročný Július Kaľavský z Margecian. Trate takéhoto typu mu vyslovene sedia. Nielenže obhájil prvenstvo spred roka, ale svoj čas si dokonca vylepšil o osem minút. V náročnej konkurencii mu spoločnosť na stupni víťazov robili Richard Zvolánek v drese Vitalcity a Maďar Akos Eordogh.

Nežnému pohlaviu dominovala známa Maďarka Tamara Tinta, víťazka viacerých významných behov. Striebro brala trailová špecialistka Marína Kissová z Košíc, bronz pripadol objavu tohoročnej sezóny Andrei Grendovej z Revúcej. Popradčanka Denisa Šulcová sa musela uspokojiť s piatou priečkou.

Z výsledkov: 11 km (95 súťažiacich, z toho 27 žien): Muži: 1. Marián Zimmermann, Sanasport ZRT Kluknava – 48:40 min., 2. Dušan Sláma, ATU Košice – 48:59 min., 3. Dušan Kozel, Košice – 50:59 min., 5. Martin Plačko, Sp. N. Ves – 53:58 min.; Ženy: 1. Zuzana Zeleňáková, RRTC Košice – 1:02:04 hod., 2. Alena Farkašová, Michalovce – 1:03:30 hod., 3. Lenka Baronová, Sp. N. Ves; 33 km (80 súťažiacich, z toho 13 žien): Muži: 1. Július Kaľavský, All 4 Run Margecany – 2:41:44 hod., 2. Richard Zvolánek, Vitalcity – 2:45:42 hod., 3. Akos Eordogh, Maďarsko – 2:52:38 hod., 5. Pavol Orolín, BK Poprad – 3:04:28 hod.; Ženy: 1. Tamara Tinta, Maďarsko – 3:29:18 hod., 2. Marína Kissová, IRAWYOU Košice – 3:40:28 hod., 3. Andrea Grendová, Revúca – 3:52:03 hod., 5. Denisa Šulcová, Poprad – 4:10:00 hod.

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.