Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

V slalome zaostrené na súboj Raicha s Byggmarkom

SITA|Publikované 16. feb 2007 o 11:11

AARE 16. februára (SITA, AFP) - Poslednou individuálnou súťažou majstrovstiev sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare bude sobotňajší slalom mužov. Najtočivejšia disciplína nemá jasného ...

AARE 16. februára (SITA, AFP) - Poslednou individuálnou súťažou majstrovstiev sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare bude sobotňajší slalom mužov. Najtočivejšia disciplína nemá jasného favorita. Skvelé tohtoročné predstavenia vo Svetovom pohári by chceli na domácom snehu zúročiť Švédi, ktorých pretekári vyhrali štyri z doteraz odjazdenej sedmičky slalomov poolympijskej zimy. Švédsky favorit číslo 1 sa volá Jens Byggmark, ktorý vypálil rybník favorizovaným Rakúšanom dvakrát v ich "mekke" Kitzbüheli a takmer uspel aj v nočnom superpredstavení v Schladmingu. Tam ho napokon zdolal úradujúci majster sveta a olympijský víťaz v tejto disciplíne Benjamin Raich. Práve súboj Byggmarka s Raichom by mal byť hlavným lákadlom poslednej soboty na šampionáte.

"Jens je silný na svahu, ale aj mentálne mimo neho. Vie, že je pod tlakom, ale dokáže sa s tým vyrovnať,“ povedal o svojom 21-ročnom zverencovi, ktorý je nováčikom na vrcholnom podujatí, tréner Fredrik Steinwall. Zároveň pridal kompliment narážajúc na fakt, že Byggmark pochádza z historicky najúspešnejšej švédskej lyžiarskej dedinky Tärnaby, kde vyrástli aj multišampióni Anja Pärsonová a Ingemar Stenmark. "Mám pocit, že ľudia v Tärnaby nevedia, čo je to stres. Ich pohoda zo života sa prenáša aj do pretekov na svahoch,“ dokončil myšlienku Steinwall.

Rakúšania po fiasku v zjazde a obrovskom slalome túžobne očakávajú útok na zlato, ktoré im zatiaľ v Aare v mužskej kategórii nebolo súdené. Najväčší favorit Raich sklamal vypadnutím v obrovskom slalome, o to väčší apetít bude mať pred slalomom. "Je to pre nás posledná šanca potvrdiť, že výpadky v predchádzajúcich disciplínach boli viac dielom náhody ako zlej prípravy na šampionát,“ uviedol šéftréner rakúskych mužov Toni Giger. Do boja o medaily by chceli okrem Raicha z Rakúšanov prehovoriť aj Mario Matt a Rainer Schönfelder.

"Verím, že aspoň jednému to vyjde,“ dodal Giger.

Okruh favoritov slalomu môže byť v skutočnosti oveľa širší, než naznačujú predchádzajúce riadky. Prekvapiť môže šokujúci víťaz z Adelbodenu Švajčiar Marc Berthod či jeho krajan Daniel Albrecht, ktorému už v Aare zavesili na krk zlato (sperkombinácia) aj striebro (obrovský slalom). V hre je aj skúsený Fín Kalle Palander, či Talian Giorgio Rocca, ktorý zatiaľ v tejto sezóne príliš nežiaril. "Mám výborne natrénované. Keď to dokážem odovzdať v súťaži, môžem pomýšľať na dobrý výsledok,“ nechal sa počuť bronzový zo superkombinácie Berthod.

V hlavnej súťaži slalomu sa medzi 75 štartujúcimi predstavia aj traja Slováci: Jaroslav Babušiak, Ivan Heimschild a Peter Lubellan, pričom všetci traja si účasť vybojovali v kvalifikácii. Ich ambície siahajú niekam k polovici výslednej cieľovej klasifikácie. Prvé kolo slalomu mužov je v Aare na programe v sobotu od 10.00 h. Druhé kolo príde na rad po 13.00 h.


Víťazi slalomu v pretekoch Svetového pohára 2006/07:

Levi (Fín.): Benjamin Raich (Rak.)

Beaver Creek (USA): Andre Myhrer (Švéd.)

Alta Badia (Tal.): Markus Larsson (Švéd.)

Adelboden (Švajč.): Marc Berthod (Švajč.)

2x Kitzbühel (Rak.): 2x Jens Byggmark (Švéd.)

Schladming (Rak.): Benjamin Raich (Rak.)


Poslední víťazi slalomu v Aare (Švéd.):

18. 3. 2006: Markus Larsson (Švéd.)

11. 3. 2001: Benjamin Raich (Rak.)

28. 3. 1993: Thomas Fogdoe (Švéd.)

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.