Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

V Sieni slávy Sabatiniová aj Rafter

SITA|Publikované 16. júl 2006 o 08:26

NEWPORT 16. júla (SITA, AP) - Tenisová Sieň slávy sa v sobotu rozrástla o dve veľké postavy svetového tenisu nedávnej minulosti - Argentínčanku Gabrielu Sabatiniovú a Austrálčana Patricka Raftera. Spolu ...

NEWPORT 16. júla (SITA, AP) - Tenisová Sieň slávy sa v sobotu rozrástla o dve veľké postavy svetového tenisu nedávnej minulosti - Argentínčanku Gabrielu Sabatiniovú a Austrálčana Patricka Raftera. Spolu s nimi tam uviedli aj talianskeho novinára Gianniho Clericiho. O slávnostný vstup Sabatiniovej sa symbolicky postarala jej niekdajšia veľká rivalka, ale aj deblová partnerka Steffi Grafová. Práve vo finále proti Grafovej vyhrala Sabatiniová v roku 1990 US Open, svoj jediný grandslamový titul vo dvojhre. Po boku Grafovej zasa triumfovala vo wimbledonskej štvorhre 1988. "Vždy som Steffi veľmi obdivovala. V mojej kariére zohrávala dôležitú úlohu,“ povedala na adresu svojej úspešnejšej tenisovej súputničky dnes 36-ročná Argentínčanka. Sabatiniová počas kariéry vyhrala 27 turnajových titulov vo dvojhre a ďalších 14 pridala vo štvorhre. Na dvorcoch pútala pozornosť nielen kvalitnou hrou, ale aj atraktívnym zjavom. Takmer desať rokov (1986-1995) strávila v spoločnosti najlepšej desiatky tenistiek sveta, najvyššie bola na 3. mieste.

Rafter sa stal 24. Austrálčanom v tenisovej Sieni slávy. Medzi 11 singlovými titulmi bývalej svetovej jednotky sa vyníma dvojnásobné víťazstvo na US Open (1997-98), vo Wimbledone to džentlmen tenisových kurtov dotiahol dvakrát do finále (2000, 2001). "Som veľmi poctený. Nikdy som príliš neuvažoval nad tým, že ma môžu uviesť do siene slávy. Teraz som to však zažil a je to veľmi vzrušujúci pocit,“ povedal 34-ročný Austrálčan, žijúci na Bermudách. Počas 12-ročnej kariéry vybojoval Rafter aj deblový titul na Australian Open, kde zvíťazil v roku 1999 spoločne so Švédom Jonasom Björkmanom.

Pocta dostať sa medzi nezabudnuteľných velikánov tenisu sa ušla aj 76-ročnému talianskemu žurnalistovi Clericimu. Ten počas vyše 40 rokov práce s tenisom komentoval dianie na 170 grandslamových turnajoch.


Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články