Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

V Sappore začínajú klasici

V japonskom Sappore sa začali majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach. Na snímke je domáci skokan na lyžiach Daito Takahashi. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|22. feb 2007 o 00:00

V Japonsku sa dnes začali MS v klasických lyžiarskych disciplínach.

SAPPORO. V severojaponskom Sappore sa dnes ráno nášho času začali 48. majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach. O prvé medaily bojovali bežci v šprinte klasickou technikou. Divácky atraktívna disciplína bude mať v dejisku ZOH 1972 jeden primát - prvýkrát bude mať štart a cieľ v hale. V hale s kapacitou 40-tisíc divákov uskutočnia aj preteky v tímšprinte dvojíc voľnou technikou a divákom sa predstavia v bežeckej časti aj severskí kombinátori.

Začiatok v hale

Kvalifikáciu v kategórii žien na 1200 m dlhom okruhu absolvovala aj dvojica Sloveniek Alena Procházková a Katarína Garajová. Do vyraďovacích bojov postupovalo tridsať najrýchlejších z kvalifikácie. Alena Procházková na predchádzajúcom šampionáte pred dvoma rokmi v nemeckom Oberstdorfe skončila na výbornom 17. mieste. Odvtedy sa už dokázala presadiť aj vo Svetovom pohári. Na pretekoch vo fínskom stredisku Kuusamo postúpila medzi dvanásť najlepších. Pre 19-ročnú Katarínu Garajovú by bol postup z kvalifikácie obrovským úspechom.

Aj v kategórii mužov bude mať Slovensko zastúpenie. Štartové číslo 44 vyžrebovali Martinovi Otčenášovi, ktorý rovnako ako jeho rovesníčka Garajová absolvuje svoj prvý štart na šampionáte medzi dospelými.

Nádej: Bajčičák a Bátory

Slovensko vkladá najväčšie nádeje do bežcov Martina Bajčičáka a Ivana Bátoryho. Tridsaťročný Bajčičák absolvuje už svoje piate MS a hoci sezóna mu doteraz nevychádzala, rád by nadviazal na úspechy spred dvoch rokov z Oberstdorfu. Tam skončil v skiatlone na 15 + 15 km štvrtý a k tomu pridal 10. miesto na 15 km voľne. "Verím, že využijem skúsenosti najmä z pretekov s hromadným štartom. V poslednom čase sa mi nedarilo ani na pretekoch, ani na tréningu. Nebol som celkom zdravý. Možno motyka vystrelí a v súťažiach s hromadným štartom - či už v skiatlone alebo záverečnom maratóne - by to mohlo vyjsť," uvažoval Bajčičák. Ivanovi Bátorymu sa momentálne darí viac ako jeho reprezentačnému kolegovi. Vo Svetovom pohári bodoval sedemkrát a dva razy bol v elitnej desiatke.

"Škoda, že v programe nie je moja obľúbená klasická pätnástka. Chcem však zabojovať v iných disciplínach, trúfam si najmä v skiatlone. Záverečná päťdesiatka bola pre mňa doteraz vždy akoby začarovaná, ale určite by som chcel aj na nej podať supervýkon. Stačilo by mi, keby mi vyšla jedna z troch disciplín. Mojím cieľom je aspoň umiestnenie okolo desiateho až pätnásteho miesta," povedal 31-ročný Bátory.

Skokan Mesík trénoval

Jediný slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach Martin Mesík absolvoval včera oficiálny tréning na veľkom mostíku HS-134, na ktorom sa bude v sobotu rozhodovať o prvých medailách. Z troch kôl skočil najďalej 99 metrov (54. miesto). Veľkú smolu mal Michael Uhrmann, pre ktorého sa MS v Japonsku predčasne skončili. Dvadsaťosemročný Nemec neustál dopad na 131 m a zlomil si kostičku v členku pravej nohy. (sita)

Súvisiace články