Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

V Sappore 4 úspešné obhajoby, najlepší opäť Nóri

SITA|Publikované 5. mar 2007 o 12:43

SAPPORO 5. marca (SITA) - Na najúspešnejšou výpravou na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore sa rovnako ako pred dvoma rokmi v nemeckom Oberstdorfe stalo ...

SAPPORO 5. marca (SITA) - Na najúspešnejšou výpravou na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore sa rovnako ako pred dvoma rokmi v nemeckom Oberstdorfe stalo Nórsko. Lyžiari tejto veľmoci v severskom lyžovaní si domov odvážajú päť zlatých, štyri strieborné a sedem bronzových medailí. Je to o niečo menej ako v roku 2005 (vtedy 7 - 5 - 7), ale na obhajobu postavenia na čele hodnotenia krajín im to stačilo.

Po fiasku, ktoré nórski klasici zažili na minuloročnej zimnej olympiáde v Turíne, opäť kraľujú celému svetu. O slovo sa však začínajú hlásiť najmä Fíni. Tí po najväčšom dopingovom škandále v histórii šampionátov v roku 2001 u nich v Lahti začali pracovať s novou generáciou. Je pravdou, že líderkou ich tímu v Sappore bola Virpi Kuitunenová, ktorá po Lahti dva roky nútene pauzovala, ale za šesť rokov im mladá generácia dozrieva a v počte zlatých medailí zo sapporských súťaží sa Fíni vyrovnali Nórom (5 - 1 - 2).

V Japonsku iba v štyroch prípadoch vyšla obhajoba titulu majstrov sveta. Češka Kateřina Neumannová sa na záver svojej športovej kariéry s medzinárodnou scénou rozlúčila druhým zlatom na 10 km voľnou technikou, Nemec Ronny Ackermann triumfoval v klasických pretekoch v severskej kombinácii, šnúru prvenstiev v štafetovom behu mužov na 4 x 10 km predĺžili Nóri a v skokanskej súťaži družstiev, ktorá sa na práve skončenom šampionáte uskutočnila iba na veľkom mostíku HS 134, si zlato spred dvoch rokov zopakovali Rakúšania.

Slováci ostali aj po tomto šampionáte bez medaily. Najbližšie k prvému pódiovému umiestneniu mal, rovnako ako v Oberstdorfe, bežec na lyžiach Martin Bajčičák. V záverečnom maratóne na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom živil šancu na vzácny kov až po 48. kilometer. Potom mu pätica súperov ušla a on skončil šiesty. "Musím povedať, že som vydal zo seba všetko a šieste miesto beriem všetkými desiatimi," neskrýval po pretekoch spokojnosť Martin Bajčičák. Lyžiar ŠKP Štrbské Pleso však vie, že aj po Sappore mu ostal jeden nesplnený sen. "Začal som osemnástym miestom v skiatlone, keď som sa o lepší výsledok pripravil zbytočným pádom po vlastnej chybe. Hrýzlo ma svedomie, že viem urobiť takú chybu. Potom prišla nešťastná pätnástka, kde sa s nami kruto zahralo počasie a myslím si, že sme to nezvládli ani z hľadiska servisu. Všetko mi vynahradila záverečná päťdesiatka, kde servis perfektne klapol. Potvrdil som, že som sa na majstrovstvá sveta dobre pripravil. Myslím si, že to umiestnenie nebola náhoda. Nadviazal som na kvalitné výsledky na vrcholných podujatiach - či už ôsme miesta na olympiáde alebo štvrté z Oberstdorfu. Ostal mi nesplnený sen o medaile, ale verím, že si na ňu počkám," zakončil Martin

Príjemne prekvapili slovenské bežkyne na lyžiach. Dvadsaťdvaročná Alena Procházková a o tri roky mladšia Katarína Garajová sa v tímšprinte voľnou technikou na 2x3x1200 m nezľakli veľkých mien a obsadili výborné siedme miesto, čo je druhý najlepší výsledok slovenských lyžiarok na MS v ére samostatného štátu. Lepšie sa umiestnila iba Alžbeta Havrančíková, keď v roku 1993 vo švédskom Falune v pretekoch na 30 km voľnou technikou skončila piata. "Prekvapili sme aj samé seba. Veru som si nemyslela, že s Katkou môžeme takto dobre dopadnúť. Prvýkrát sme išli spolu takéto preteky," skomentovala tento výsledok Alena Procházková, ktorá prežíva asi najlepšiu sezónu vo svojej krátkej kariére, veď pred mesiacom získala na Svetovej zimnej univerziáde v Turíne dve strieborné medaily. Už v piatok odchádza na MS juniorov a pretekárov do 23 rokov v talianskom Tarvisiu a rovnako si robí medailové chúťky. "Prekvapilo to aj mňa, že sme postúpili do finále. Medzi štartmi som to musela predýchať, uložiť si v hlave, čo sa to vlastne stalo. Alena ma upokojovala, že už to nemôže byť zlé. Dodala mi trochu sebavedomia, predsa len má už viac skúseností ako ja. Povedali sme si, že pôjdeme naplno a dopadlo to takto. Snažila som sa, ako sa dalo, výsledok je odmenou za náš výkon. Ak ešte naberiem skúsenosti, môže to byť aj lepšie," vravela iba 19-ročná Garajová.

Ďalší dvaja bežci vo výprave Michal Malák a Martin Otčenáš síce nezažiarili, ale ani nesklamali. Malák dosiahol spomedzi Slovákov najlepší výsledok v snehovej metelici a voskovej lotérii na skejtovej pätnástke. Hoci ešte po polovici pretekov figuroval v desiatke najlepších, nakoniec aj on doplatil na rozmary nevyspytateľného japonského počasia a vo fujavici, ktorá na 20 minút zasiahla bežecký areál, skončil na 45. mieste. Otčenáš potešil v šprinte klasickou technikou, v ktorom dosiahol 39. najrýchlejší čas a od postupu do vyraďovacích bojov ho delili iba sekundy.

Siedmym do partie bol skokan Martin Mesík. Na veľkom mostíku HS 134 sa dostal do hlavnej súťaže, v nej skončil posledný – päťdesiaty. Na strednom mostíku HS 100 nepostúpil z kvalifikácie. V podstate nesklamal. Dosiahol výsledky, aké robí aj v pretekoch Svetového pohára. Žiaľ, lepšieho skokana v katastrofálnej situácii s mostíkmi, materiálnym, technickým, ale aj sociálnym zabezpečením pre reprezentantov, na Slovensku niet.

O dva roky sa najlepší klasici planéty stretnú v bojoch o tituly svetových šampiónov v českom Liberci.


Súvisiace články