Streda, 14. apríla, 2021Meniny má Justina

V San Jose triumf generácií - Murraya (18) a J. McEnroea (47)

SITA|20. feb 2006 o 13:20

SAN JOSE 20. februára (SITA, AP) - Pôsobivejšie vyvrcholenie si organizátori podujatia ATP SAP Open v kalifornskom San Jose ani nemohli želať. Turnajové tituly získali predstavitelia rôznorodých tenisových ...

SAN JOSE 20. februára (SITA, AP) - Pôsobivejšie vyvrcholenie si organizátori podujatia ATP SAP Open v kalifornskom San Jose ani nemohli želať. Turnajové tituly získali predstavitelia rôznorodých tenisových generácií. Víťaz dvojhry mužov Škót Andy Murray má 18 rokov, víťazný pár vo štvorhre Švéd Jonas Björkman s Američanom Johnom McEnroeom dovedna 80 rokov. Murray na ceste k triumfu vyradil dve bývalé svetové jednotky: v semifinále Američana Andyho Roddicka /7:5, 7:5/ a vo finále aj Austrálčana Lleytona Hewitta /2:6, 6:1, 7:6 (3)/. Po najkrajšom momente kariéry a premiérovom postupe do najlepšej päťdesiatky rebríčka ATP Entry povedal: "Je to najkrajšia chvíľa v mojom živote. Som rád, že je pri nej aj moja priateľka. Zrejme mi priniesla šťastie. Verím, že sa objaví aj na najbližších turnajoch."

Napriek prekvapujúcemu triumfu britského tínedžera vo dvojhre s Američanmi pochopiteľne viac "zamával" úspech ich veterána Johna McEnroea. Štyridsaťsedemročný "Big Mac" triumfoval na turnaji ATP po dlhých 14 rokoch, keď po boku Švéda Jonasa Björkmana zdolali vo finále Američanov Paula Goldsteina a Jima Thomasa po dráme až v majstrovskom tajbrejku 7:6 (2), 4:6, 10:7. McEnroe s humorom konštatoval, že niekoľko mesiacov zvažoval svoj návrat, kým nebolo isté, že sa bude hrať podľa nových pravidiel s "tajbrejkovým" tretím setom do 10 bodov. "Výrazné skrátenie zápasov totiž nahráva starším hráčom, takým ako som ja," povedal Američan.

Bývalá svetová jednotka a víťaz siedmich grandslamových turnajov vo viacerých smeroch prepisoval históriu. Pripísal si 78. deblový triumf kariéry, stal sa najstarším víťazom turnaja na okruhu ATP za posledných 30 rokov a dosiahol najväčší časový odstup medzi dvoma triumfami. V novembri 1992 sa predtým naposledy tešil spolu s bratom Patrickom na halovom turnaji v Paríži. Triumf ľavorukého Američana nie je až takým prekvapením, keď si uvedomíme, že pravidelne hráva turnaje seniorského okruhu a vo dvojhre tam pravidelne tam zdoláva aj oveľa mladších súperov. "Od prvého dňa som sa cítil veľmi dobre, preto som veril, že máme šancu vyhrať celý turnaj. Dôležité je tiež vybrať si dobrého partnera a to sa mi podarilo. S Jonasom sme sa veľmi dobre dopĺňali. Finále bolo veľmi vyrovnané až do konca. Vyhral však ten správny tím," uviedol McEnroe, ktorý v San Jose oslávil 47. narodeniny.

Sivovlasý rodák z nemeckého Wiesbadenu, ktorý v minulosti platil na turnajoch za veľkého búrliváka, triumfoval v kalifornskom stredisku vo štvorhre už deviatykrát, vo dvojhre pridal v minulosti ďalších päť prvenstiev. Ako sa niekoľkokrát priznal, San Jose je jeho obľúbeným miestom. Úspech vo finále bol v tomto stredisku jeho jubilejným 40. víťazným súbojom v debli. "Nie som prekvapený. Tenis nemohol zabudnúť hrať. Hrali sme, akoby sme boli na seba dlhšie zvyknutí. John dokáže hlavou eliminovať silu mladších súperov," povedal Björkman, ktorý je jedným z najlepších deblistov na svete. McEnroe dosiahol svojich 78 titulov vo štvorhre so 14 rôznymi partnermi, z toho až 57-krát sa tešil po boku svojho dlhoročného súputnika Petra Fleminga. Potreboval na to 101 finálových pokusov.


Súvisiace články