Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

V Ruhpoldingu triumfovali Nemky, naše biatlonistky 11.

Víťazná nemecká štafeta, zľava Andrea Henkelová, Kati Wilhelmová, Kathrin Hitzerová an Magdalena Neunerová. (Autor: ap)
SITA|Publikované 14. jan 2009 o 18:12

5. kolo bojov o krištáľový glóbus a nemecké prerušenie víťaznej šnúry ruských biatlonistiek.

RUHPOLDING. Víťazkami štvrtých štafetových pretekov žien v rámci Svetového pohára 2008/2009 v biatlone, ktorými sa v nemeckom Ruhpoldingu začalo 5. kolo bojov o krištáľový glóbus, sa stalo kvarteto domácich reprezentantiek Andrea Henkelová, Kati Wilhelmová, Kathrin Hitzerová, Magdalena Neunerová.

Nemky využili domáce prostredie

Nemky tak prerušili víťaznú šnúru ruských biatlonistiek, ktoré triumfovali v prvých troch pretekoch. Rusky sa tentoraz museli uspokojiť „až“ s druhou pozíciou, bronz si prekvapujúco vybojovali Švédky. Slovenky v zostave Martina Halinárová, Ľubomíra Kalinová, Natália Prekopová a Anastasia Kuzminová skončili jedenáste.

Preteky sa už od štartu vyvíjali veľmi zaujímavo. Prvý úsek bez jediného streleckého zaváhania zvládlo až šesť pretekárok, najlepšie z nich bežala Fínka Kaisa Mäkäräinenová, ktorá odovzdávala ako prvá, za ňou boli s minimálnym odstupom Nemky a Švédky. Prekvapujúco zaostala Ruska Oľga Medvedcevová, ktorá bola finišmankou štafety, ktorá vyhrala všetky predchádzajúce tohtosezónne preteky.

Na druhom úseku už zobrali réžiu do svojich rúk favorizované Nemky. Kati Wilhelmová síce musela raz dobíjať po streľbe v stoji, ale vypracovala si pohodlný vyše polminútový náskok. Prekvapujúco dobre sa držali Švédky, ktoré odovzdávali druhé. Rusky sa posunuli dopredu a už boli na treťom mieste.

Po treťom úseku sa zloženie vedúcej trojice nemenilo, iba Rusky so Švédkami si vymenili pozície a znížili náskok Nemiek na necelých dvadsať sekúnd. Finišmanka nemeckého družstva Magdalena Neunerová to ešte zdramatizovala, keď na poslednej streleckej položke musela dvakrát dobíjať a opúšťala strelnicu iba 12 sekúnd pred Ruskou Albinou Achatovovu.

Potom však predviedla svoj tradičný bežecký koncert a Achatovová vidiac márnosť svojho snaženia dobehnúť šesťnásobnú majsterku sveta sa zamerala už len na udržanie striebornej priečky. Tretie skončili Švédky, ktoré sa naposledy zo štafetovej medaily tešili pred viac ako rokom v rakúskom Hochfilzene, kde takisto získali bronz.

Slovenky jedenáste

Slovenky začali veľmi dobre. Martina Halinárová na prvom úseku bezpečne zostrelila všetkých desať terčov a odovzdávala na lichotivej ôsmej pozícii. Ľubomíra Kalinová na druhom úseku potrebovala na strelnici trikrát dobíjať a vo vyrovnanom poli sa prepadla o štyri priečky na dvanáste miesto.

Juniorka Natália Prekopová bojovala, po bezchybnej streľbe v ľahu sa dokonca posunula o jeden stupienok vyššie, ale v stojke trikrát minula, musela dobíjať a opäť sa vrátila na dvanástu pozíciu. Na poslednej odovzdávke už Slovenky zaostávali za vedúcimi Nemkami o viac ako štyri minúty. Finišmanka Anastasia Kuzminová, pre ktorú to bol prvý štart po chorobe, predsa dokázala predbehnúť jednu zo súperiek a tak nakoniec zverenky trénera Milana Gašperčíka dosiahli najlepší výsledok v aktuálnej sezóne - po 17. a 15. mieste v Hochfilzene v rámci 2. a 3. kola SP teraz skončili jedenáste.

Výsledky - štafeta 4x6 km:

1. Nemecko (Andrea Henkelová, Kati Wilhelmová, Kathrin Hitzerová, Magdalena Neunerová) 1:16:41,2 h (0 trestných okruhov + 6 dobíjaní), 2. Rusko (Oľga Medvedcevová, Anna Bulyginová, Oľga Zajcevová, Albina Achatovová) +37,5 s (0+4), 3. Švédsko (Sofia Domeijová, Helena Jonssonová, Anna Carin Olofssonová-Žideková, Anna Maria Nilssonová) +56,5 (0+5), 4. Čína +2:21,1 min (0+14), 5. Ukrajina +2:57,7 (1+8), 6. Nórsko +3:24,6 (2+10), ... 11. SLOVENSKO (Martina Halinárová, Ľubomíra Kalinová, Natália Prekopová, Anastasia Kuzminová) +5:18,3 (0+9)