Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

V rodnom meste sa hotuje na posledné tóny svojej hokejovej symfónie

Sportnet|Publikované 25. nov 2002 o 23:00

Košice - V roku 1970 začal prvý raz čarovať s pukom ako žiačik v prešovskom klube. Bolo to už 32 rokmi a Igor Liba (na snímke), lebo o ňom je reč, sa

včera až zháčil, keď oprášil tento vari až neskutočný fakt. Nechcelo sa mu veriť, ako naozaj rýchle ten čas beží. K vytiahnutiu spomienok sme sa dostali oživením skutočnosti, že neraz sa športovec vracia na sklonku kariéry tam, kde začínal. A veru, táto osobnosť slovenského hokeja už čoraz silnejšie myslí na záverečné tóny svojej hokejovej symfónie (hoci s troškou irónie by sa dala nazvať aj ako nedokončená vzhľadom na neustále odsúvanie odohrania posledného súťažného merania síl...).

Tak či tak, tento 42-ročný útočník si tľapol s predstaviteľmi HK VTJ Farmakol Prešov. "Dohodli sme sa na pôsobení do konca sezóny. Pred pár dňami ma kontaktoval prezident klubu Miroslav Cina a opýtal sa ma, či by som nechcel tímu pomôcť svojimi skúsenosťami. Povedal som mu, čože by nie, veď som rozbehnutý a tak by sa patrilo dokončiť ročník," povedal Liba. Do prvoligového celku zo Šariša sa vracia po krátkej odmlke, naposledy jeho farby hájil v neslávnej ére, keď klub nepostúpil medzi elitu napriek avizovaným ambíciám a bola z toho riadna hrmavica. Nedalo sa nám nepopýtať sa, či posledný raz teda mení dres alebo je to len znovu dočasná štácia. "Nie, nie, už je dosť kriku okolo môjho mena, tento cirkus mi stačil. Definitívne skončím po sezóne." Predtým Igor sa v Prešove pustil popri hraní aj do trénovania juniorov, pomáhal im svojimi radami, teraz ale nehodlá sedieť na dvoch stoličkách. "Budem sa venovať iba poslaniu hráča a potom sa uvidí, či presedlám na trénerstvo."

Minulý týždeň začal tento elegantný ofenzívny hráč s prípravou s kolektívom HJ VTJ Farmakol. Viacerých spoluhráčov pozná z predošlého účinkovania, takže sa neocitol v neznámom prostredí. "Viacerí jednotlivci sú ostrieľaní, iní zase sa len zdokonaľujú. Momentálne ešte neviem povedať, ktorých partnerov vo formácii by som mal dostať. To určia tréneri." Inak, kormidelník Vladimír Šandrik ho ešte nikdy nemal medzi zverencami. "Spolu sme však hrali v Košiciach."

Tak ako predtým v Spišskej Novej Vsi, kde nedávno predčasne ukončil kontrakt po známom virvare, aj tentoraz bude mať okolo seba i mladších spoluhráčov. "Je rozdiel medzi tými mladíkmi, ktorí chcú a majú na to a takými, ktorí nie sú disponovaní a navyše ani nejavia ani záujem o napredovanie. Vlastne neraz namiesto nich majú väčšiu chuť iba ich rodičia," konštatoval na margo spomínaných treníc na Spiši s vekovo odlišnými partnermi tento matador. Prešovčania nechcú od Igora žiadne zázraky, vedia, že každý má svoj strop a jeden hokejista i tak "neurobí" výsledky. "Aj dosiaľ sú na tom chlapci dobre, patrí im popredná priečka v tabuľke." Nie je vylúčené, že návrat tohto borca pritiahne na prvoligové zimáky i viac divákov. Za epizódou na Spiši Liba už urobil bodku, nechcel sa vyjadrovať k vyhláseniu, ktoré mierilo na jeho zástoj v HK. "Nemám chuť rozmazávať to."

Dôvody, ktoré priviedli Igora Libu do rodného mesta, sú prozaické a praktické. Skalica ho síce skúšala zlomiť, ale na Záhorie sa mu nechcelo dochádzať. "Dostal by som sa domov raz za tri-štyri týždne a to sa mi nepozdávalo. Syn mi hrá v doraste a je v takom veku, že ma potrebuje nablízku. Do Prešova to mám na skok, doma budem každý deň, preto som privítal túto možnosť."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.