Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

V Riu je extrémne znečistený záliv, plávajú v ňom mŕtve ryby

Záliv, kde sa majú konať olympijské súťaže v jachtingu, je plný mŕtvych rýb. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 26. feb 2015 o 10:55

V zálive sa majú uskutočniť jachtárske súťaže počas olympijských hier 2016.

RIO DE JANEIRO. Úrad životného prostredia štátu Rio de Janeiro vyšetruje náhly úhyn veľkého množstva rýb v zálive Guanabara, kde sa budú v roku 2016 konať súťaže olympijských hier v jachtingu.

Tisícky mŕtvych tiel ohrozeného druhu placka škvrnitá (Alosa fallax) objavili pri bežnej kontrole stavu znečistenia vody asi 12 km od miesta, kde by mal byť štart jachtárskych pretekov. Vzorky rýb z čeľade sleďovitých poslali na rozbor, ktorý určí príčinu uhynutia.

Správa o vyšetrovaní prišla v čase, keď koordinačná komisia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) ukončila návštevu dejiska OH 2016. Práve záliv Guanabara je pre extrémne znečistenie tŕňom v päte organizátorov.

Tí sa pri kandidatúre zaviazali odstrániť 80 percent splaškov, ktoré smerujú do oblasti z mesta. Guvernér štátu Rio de Janeiro Luíz Fernando Pezao tvrdí, že v súčasnosti je riešenie problému na 49 percentách.

Priznal, že úroveň 80 percent zrejme nedosiahnu. "Nie je to ľahké. Neustále o niečom rokujeme, celý proces výberu realizátora projektu sa spomaľuje," uviedol Pezao.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články