Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

V Raslaviciach tradičný folklór predbieha futbal

Sportnet|Publikované 11. júl 2012 o 22:00

Na pol ceste medzi Bardejovom a Prešovom sa každý aspoň pohľadom pristaví v strediskovej obci Raslavice.

Na pol ceste medzi Bardejovom a Prešovom sa každý aspoň pohľadom pristaví v strediskovej obci Raslavice, ktorá je známa široko– ďaleko nielen na Slovensku, no aj za jeho hranicami najmä folklórom z Hornošarišského teritória. Tanečníkom, hudobníkom, spevákom i nositeľom tradícií sa už dlhé roky snažia vyrovnať miestni priaznivci futbalu, ktorým sa v minulom súťažnom ročníku podaril husársky kúsok.

RASLAVICE. V V. futbalovej lige skupine Šariš dráma o postup vyvrcholila v koncovke, keď Raslavice vyhrali doma nad Pušovcami 7:0 a Záhradné v Šibe 4:0.

Hornošarišania, po vypadnutí v minulej sezóne z IV. ligy, skončili na prvom postupovom mieste o dva body pred Záhradným a o tri pred Župčanmi.

Nezmyselnou manipuláciou v označovaní súťaži však naďalej zostávajú v V. lige, keď Majstrovstvá regiónu Východ budú od novej sezóny logicky vedené ako IV. liga.

Futbal je každodenný

Starosta Raslavíc Anton Lamanec nedopustí na rázovitý folklór, ktorý považujú za obecné striebro, no rešpektuje každodenné potreby malých i veľkých: „Aj keď sa hrdíme folklórom, no tam je zapojený užší okruh ľudí. Futbal, to sú celotýždenné činnosti, ktoré majú dopad na tých aktívnych športovcov a tiež na divákov. Sústreďuje okolo seba najvýznamnejší počet obyvateľov od žiakov až po dospelých.”

Starosta si je vedomý, že bez podpory by futbalový klub nedokázal zabezpečiť svoju činnosť: „Treba otvorene priznať, že sa to nedá robiť tak, aby obec neposkytla významnú finančnú injekciu. Nebudem hovoriť konkrétnu čiastku. No vo forme dotácií prispievame sumou, ktorá je schválená v obecnom rozpočte. Financujeme aj náklady na hospodára, komplet energiu s prevádzkou štadióna a ďalšie práce. V obci sa vytvára dobrá atmosféra. ”

Prvý muž Raslavíc Lamanec cíti silu najmä v školskej mládeži: „So základnou školou sme na seba odkázaní. Oní využívajú naše priestory, my ich telocvičňu a bazén. Majú pod správou aj multifunkčné ihrisko, a tak očakávame zvýšenie aktivity v žiackych družstvách. ”

Cieľ bol jednoznačný

Raslavičanov veľmi dlho netrápilo vypadnutie o triedu nižšie, čo najskôr na to zabudli a zabojovali ako jeden muž. Ľuboš Matys, funkciu predsedu futbalového klubu zobral len nedávno, nepripustil nesplnenie jednoznačného cieľa.

„Bolo to o to horšie, že od začiatku každý vedel, že chceme len prvé miesto v tabuľke. Pre všetkých to bolo náročné, najmä pre trénerov a hráčov, aby to psychicky zvládali. Podarilo sa.”

Keď starosta o financiách nechcel hovoriť konkrétne, šéf klubu Matys to vysvetlil aspoň v percentách: „Podiel obce a sponzorov je zhruba pol na pol. Keď sme mali výročnú schôdzu, tak to bolo 40 percent z prostriedkov obecného úradu. Teraz sa to vyrovnáva a možno by sa to priklonilo k výraznejšej podpore zo strany obce. Dnešní sponzori nedajú, pokiaľ si to nevedia odpísať, ťažko dávajú na šport.”

Pridal sa aj tréner raslavickej družiny Adrián Leško, ktorý sa aj naďalej bude spoliehať na bojovného ducha a dobrý kolektív: „Teší nás skóre 69:17 a len štyri prehry. Pričinili sa o to nielen najlepší strelci Blaško a Guliga, ale najmä veľmi mladá obranná formácia s našimi odchovancami. Dominoval Liščinský a najmä Vasiľko, o ktorého prejavil záujem Vranov nad Topľou. Doplnili to skúsení hráči Kubánek, Pribiš, Lenk. Kým bol zdravý Tomáš, veľmi nám pomáhal, bol akýsi vodca obrany.”

V V. lige skupiny Sever je na programe 1. kolo 29. júla, v okresnom derby sa stretnú Raslavice s Kľušovom.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.