Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

V Prešove hostia motoristický sviatok

Sportnet|Publikované 2. máj 2013 o 22:00

Viac ako päťdesiat automobilov sa včera podvečer zúčastnilo slávnostného štartu v jubilejnej Rally Prešov.

Tá si v tomto roku zapíše už 20. stránku histórie a po druhý raz sa výsledky z nej budú zaratúvať aj do FIA Európskeho pohára. V ňom je zaradených 20 európskych súťaží.

PREŠOV. Po ročnej prestávke sa vracia prešovská rely k májovému termínu a počas najbližších dvoch dní sa v okolí Prešova môžeme tešiť na 20. Rally Prešov.

Podobne ako pätnásty ročník, tak aj dvadsiaty má európsky punc. Počas dvoch dní budú bojovať na 420 km dlhej trati pretekári šiestich krajín – Česko, Maďarsko, Rusko, Ukrajina, Maďarsko, Slovensko – o body do medzinárodných majstrovstiev Slovenska i FIA Európskeho pohára.

Dnes na pravé poludnie je štart prvého súťažného dňa, počas ktorého na jazdcov čakajú tri rýchlostné skúšky, ktoré sa pôjdu dvakrát.

K favoritom súťaže môžeme zaradiť súrodencov Melichárkovcov na Citroëne C4 WRC, ktorý vyhrali aj prvé preteky domácej sezóny v maďarskom Egri začiatkom apríla.

Pozíciu sa im bude snažiť čo najviac sťažiť minuloročný víťaz prešovskej rely Poliak Grzegorz Grzyb na Škode Fabia S 2000.

Kartami by rád zamiešal aj Košičan Martin Koči jazdiaci rovnako na Fabii S 2000. Prešovská dvojica Drotár - Bánoci, ktorá je najstaršou v štartovom poli, neskrýva víťazné ambície.

„Ak si dobre spomínam, tak na tratiach rely sa pohybujem už 40 rokov, pričom toľko nemajú ani niektorí súčasní moji rivali na trati. Som rád, že tak dlho som vydržal v tomto športe, ktorý má neprestáva baviť a svojou jazdou chceme s Vladom potešiť našich divákov. Výsledok nebude rozhodujúci, ale svoju kožu iste nepredáme lacno,“ povedal Igor Drotár.

Dnes večer organizátori čakajú najlepšiu posádku v cieli okolo 18.30 h. V sobotu posádky absolvujú rovnako tri eresky dvakrát, štart je o 9.00 h a víťaza 20. Rally Prešov budú organizátori dekorovať o 15.35 h na cieľovej rampe v pešej zóne pred Mestským úradom.

V metropole Šariša budú bojovať o body aj jazdci a posádky v rámci Slovenského Rally pohára, ktorých čaká 209 km dlhá trať, z ktorej šesť rýchlostných skúšok má celkovú dĺžku 75 km. V každý deň absolvujú po tri eresky.

Ondrej si chce napraviť chuť

Na Rally Prešov nebude chýbať ani košický tím CMM media sport, ktorý sa pôvodne mal predstaviť s trojicou posádok, avšak neočakávané rodinné okolnosti zmarili štart maďarského jazdca Tamása Túriho s enkovým myšiakom.

Predsa len žolíkom tímu bude Tomáš Ondrej, ktorý by si chcel napraviť chuť po nie celkom vydarenom vstupe do sezóny, keď si pripísal iba polovičné body.

Druhou posádkou vo farbách CMM media sport je Peter Deak a Jozef Tischler. Obe posádky sú prihlásené aj do súťaže teamov, kde by radi zamiešali poradím v prvej päťke.

Už od utorka večera panuje v Prešove čulý motoristický ruch, v stredu a včera už bolo rušno ako v úli pred mestskou športovou halou aj na trati.

Posádky absolvovali technické preberanie, obhliadku trate a podvečer ich čakal slávnostný štart pred Mestským úradom v pešej zóne.

Čaká ich tucet eresiek

Dnes napoludnie ich čaká ostrý štart a šesť rýchlostných skúšok z dvanástich celkových. Druhú polovicu odjazdia v sobotu, pričom iste zaujímavým bude mestská ereska - okruh v Ľuboticiach.

„Počas sezóny budeme mať čo doháňať, lebo body z prvej rally v Egri nám môžu v konečnom účtovaní chýbať. Prvý deň nám nevyšiel, v druhý už sme naplno zabodovali. Počas prestávky medzi súťažami sme mali plné ruky práce, aby sme všetko nachystali čo najlepšie. Obom autám, či už môjmu, ale aj Kukučkovmu, sme sa pozreli lepšie pod kožu a snažili sme sa ich upraviť a doplniť novými komponentmi. Aj preto som plný očakávania, v akej kondícii sa tieto autá ukážu na trati,“ hovorí Tomáš Ondrej.

Vlani na tejto súťaži skončil na treťom mieste, ktoré by si rád vylepšil, ale iste to nebude mať na trati ľahké. V triede 3 sa predstaví šestica jazdcov, ktorá si na trati iste nič nedaruje a tak sa môžeme tešiť na pekné súboje.

„Radšej svoje plány a ciele nebudem prezrádzať, lebo sa nám ich nepodarilo naplniť hneď na prvom podujatí. Rovnako to platí aj o konkurencii, ale doslova sa teším na preteky. Trate sú zaujímavé a verím, že sa na nich budeme pohybovať na čelných priečkach, či už v triede alebo aj v absolútnom poradí,“ naznačil ambície T. Ondrej.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.