Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

V Porte dnes začínajú EURO domáci s Gréckom

Sportnet|12. jún 2004 o 00:00

Otváracie stretnutie 11. futbalových majstrovstiev Európy píska Talian Pierluigi Collina, zajtra sa hrá v Lisabone šláger Francúzsko - Anglicko


Portuglaskí chlapci sa v Sintre pozerajú na tréning českého tímu s držiteľom Zlatej lopty Pavlom Nedvědom.FOTO - REUTERSOtváracie stretnutie 11. futbalových majstrovstiev Európy píska Talian Pierluigi Collina, zajtra sa hrá v Lisabone šláger Francúzsko - Anglicko

Emblém s loptou v srdci zo slnečných lúčov a leitmotív Milujeme futbal Portugalsku pristane. Najrozšírenejšia hra na svete v nie najbohatšej krajine, ktorú preslávil fenomenálny rodák z Mozambiku Eusébio, chutí v nej ľuďom tak veľmi, že sú náchylní predať aj jedinú svoju kravu, aby mohli ísť na futbal.

Portugalsko je prvýkrát v histórii dejiskom futbalového šampionátu. Na desiatich štadiónoch v ôsmich mestách sa bude šestnásť mužstiev tri týždne do kŕča biť o pohár, ktorý naposledy získalo Francúzsko.

Hoci od posledného EURO je svet zase kus globalizovanejší, súmrak osobitostí na regionálnom princípe vo futbale nehrozí.

U lukratívne platených profesionálov z nadnárodných klubov sa, naopak, celkom prirodzene a bez zmluvných záväzkov rozochveje lokálpatriotický motív zahrať si za krajinu, v ktorej sa naučili narábať s loptou.

Akokoľvek vzletne sa o tom rozjíma, imaginárnu réžiu nestráca pragmatický biznis, ktorý vášne skvele živia. Z lásky k futbalu chladnokrvne ťaží globálna reklamná mašinéria. Beckham aj s holohlavým imidžom propaguje gél na vlasy, samotné logo EURO produkuje miliónové zisky, aj slovenská televízia si na poslednú chvíľu trúfla vkročiť do marketingového ringu.

Hra hier, čo má spájať, zároveň mobilizuje aj vyše šesťdesiattisíc policajtov, nad štadiónmi lietajú vojenské vrtuľníky, v prístavoch kotvia vojnové lode, na hraniciach so Španielskom poprvýkrát po dvadsiatich rokoch slúžia colníci. K odvekým obavám z výčinov agresívnych fanúšikov sa drsne nominoval aj prízrak terorizmu. Polícia má k dispozícii zariadenia na rušenie signálov mobilných telefónov, ktoré by mohli byť zneužité na odpálenie bomby, ako sa to stalo v marci v Madride.

Normálni fanúšikovia sa tešia, že najdramatickejšie udalosti sa budú dotýkať iba lopty na trávniku. Do nového modelu Roteiro budú futbalové veľmoci kopať tradičnými osvedčenými zbraňami, tí vzadu si brúsia zuby na senzačné prepisy histórie.

Nevyspytateľné náhody budú zase rúcať sebavedomé teórie štábov odborníkov - v tom je tiež čaro futbalu. Pravdu máva víťaz. Podľa neho budú zväčša aj ostatní v budúcnosti útočiť a brániť, trénovať, jesť, obliekať a obúvať sa. Možno aj preto trénuje domácich Scolari z Brazílie, krajiny úradujúceho majstra sveta. Kým napríklad nemeckí lekári odporúčajú svojim reprezentantom namiesto sexu pred zápasom radšej piť veľa vody, chorvátsky 71-ročný tréner Otto Barič naopak hráčov sám nabáda k tej príjemnejšej aktivite.

Odpoveď dá finále 4. júla v Lisabone, EURO sa začína dnes o 18.00 v Porte na štadióne Dragao súbojom domáceho Portugalska s Gréckom. Symbolické je, že otvárací duel zverili charizmatického rozhodcovi Collinovi z Talianska, ktorý je stelesnením nulovej tolerancie voči neférovosti.

VOJTECH JURKOVIČ

Súvisiace články