Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

V pondelok si úvodný pokus vyžaduje presné vytrvalostné zásahy

TASR|Publikované 10. feb 2002 o 18:05

Salt Lake City 10. februára (TASR) - Slovenský biatlon má pred sebou v pondelok úvodné dva pokusy na ZOH v Salt Lake City. Momentálne na výpravu po ...

Salt Lake City 10. februára (TASR) - Slovenský biatlon má pred sebou v pondelok úvodné dva pokusy na ZOH v Salt Lake City. Momentálne na výpravu po prehre hokejistov s Nemeckom doľahla nálada ako v pohrebníctve a podľa slov trénera reprezentácie žien Juraja Sanitru sa ju pokúsia na vytrvalostnej trati výrazne zlepšiť.

"Máme pred sebou štyri pokusy, no už ten prvý mnohé naznačí," povedal v čase, keď sa chystal spolu s dievčatami v nedeľu na predpoludňajší tréning. "Ak by sa aj nevydaril, nič sa nedeje. Som presvedčený, že sme na tom veľmi dobre, aj keď viem, že na nás čakajú mimoriadne ťažké preteky. Dôležité bude najmä presne trafiť. Ak sa nám bude dariť na strelnici, pôjde to aj bežecky, odpadne najmä psychický tlak."

V nedeľu tréner Juraj Sanitra tuho rozmýšľal, koho nasadí do ktorej skupiny štartovného poľa. "Nemyslím si však, že to nejako výrazne zaváži. Počasie má byť hlboko mínusové, teda s mrazom, dokonca má svietiť aj slnko. Želám si len, aby nefúkalo. Do prvej skupiny s najväčšou pravdepodobnosťou nasadím Martinu Jašicovú, do druhej Annu Murínovú, do tretej Soňu Mihokovú a do štvrtej Marcelu Pavkovčekovú."

V nedeľu si poslednýkrát slovenské biatlonistky zatrénovali, no bez nejakej fyzickej záťaže. Ako povedal J. Sanitra, sústredili sa hlavne na prehliadku trate a na výber lyží. "Aj keď bude stále mrazivé počasie, trať je tu špecifická, otvorená, úplne iná ako v Európe, s dlhými zjazdami i výbehmi, na ktorých možno veľa stratiť. Sme tu už dvanásť dní, veľa si servismani odskúšali, nemalo by nás nič zaskočiť. Je dobré, že sa konečne začne naostro pretekať, u dievčat cítiť, že netrpezlivo očakávajú prvý štart. Potrebujú zo seba zhodiť bremeno očakávania, zbaviť sa napätia, pretože dlhé chvíle čakania na pokoji nepridajú."

Ak v slovenskej výprave Juraj Sanitra bezproblémovo vyriešil, koho postaviť na štart a k trom jasným menám pridal vo vytrvalostných pretekoch Pavkovčekovú, konkurencia s viacerými vyrovnanými biatlonistkami to mala oveľa ťažšie. "Olympiáda je špecifická tým, že budeme bojovať vyrovnane štyria na štyroch a nie tak ako vo Svetových pohároch. Ak sme aj zdolali trebárs štyri Nemky, zostali ďalšie tri, ktoré ich zastúpili."

Zdravotne je v biatlonovom tábore všetko v poriadku. V plnej sile nastúpi aj Soňa Mihoková, ktorú pobolievali priedušky. J. Sanitra: "Zľavili sme u nej z tréningov, no včera, keď mali ostatné voľno, tak si už naplno zatrénovala. Jedna vec je však tréning a druhá preteky, až v nich sa ukáže, čo v kom je. Všetci si uvedomujeme, že to budú nesmierne náročné kilometre, z hľadiska nadmorskej výšky, profilu tratí, mrazu a vynaloženej sily. Ak však môžem posudzovať našu prípravu tesne pred štartom, tak sa nazdávam, že vo všetkých týchto atribútoch sme na tom veľmi dobre."

V histórii samostatnej výpravy na ZOH v Lillehammeriď94 a Naganeď98 bol z pohľadu slovenského biatlonu na vytrvalostnej trati oveľa lepší Lillehammer so 6. miestom Jašicovej a jej historicky prvým bodom pre slovenských olympionikov. Nagano sa nevydarilo. Nór Halvard Hanevold, vtedy 28-ročný študent z Trondheimu, sa stal v Nozawa Onsen olympijským víťazom na 20 km. Iba 5,5 sekundy za ním zaostal Talian Pier Alberto Carrara, tretí s odstupom 30,1 s za Hanevoldom skočil Bielorus Alexej Ajdarov. Slovenský biatlon zastupoval Ľubomír Machyniak. Iba 38. miesto so štyrmi trestnými minútami (1-0-1-2) nesplnilo očakávanie.

Obrovským prekvapením sa skončili v Nagane preteky biatlonistiek na 15 km trati. Zlato si vybojovala vtedy 22-ročná študentka z Bulharska Ekaterina Dafovská s odstupom 17,8 s pred striebornou Ukrajinkou Jelenou Petrovovou a s náskokom 25,9 s na bronzovú Nemku Ursulu Dislovú, ktorá si tak navlas zopakovala úspech zo ZOH'94 v Lillehammeri na rovnakej vzdialenosti. Nedarilo sa slovenskému triu reprezentantiek, keď na 26. priečku sa zaradila Soňa Mihoková (odstup od olympijskej víťazky Dafovskej 4:28,8), na 46. priečke figurovala Martina Schwarzbacherová (+ 7:04,5) a na 48. mieste Anna Murínová (+7:14,7).

Podľa prognóz z tohtoročného SP sa z troch pretekov mužov na 20 km nemôže vôbec nič posudzovať, pretože na stupňoch víťazov sa z deviatich možností ani raz meno neopakovalo. Oveľa užší okruh favoritiek budú mať ženy na 15 km, aj keď len jediná Švédka Forsbergová sa ocitla viackrát ako raz na medailových stupňoch, a vždy víťazne. V tretích pretekoch ju napodobnila Nórka Poiréeová a práve tieto dve biatlonistky sú jasnými favoritkami. Slovenský biatlon práve vo vytrvalostných pretekoch dosiahol najvýraznejšie výsledky v tohtoročnom SP, Marek Matiaško tesne pred ZOH v Anterselve finišoval 11-ty a v Anterselve v najlepšej desiatke skončili 8. Mihoková a 10. Murínová.

Úvodné preteky žien (so slovenskými reprezentantkami Jašicovou, Murínovou, Mihokovou a Pavkovčekovovu) na 15 km sa začínajú v Soldier Hollow o 19.00 SEČ (11.00 tamojšieho času) a mužov (s Matiaškom) na 20 km o 21.30 SEČ (13.30).

Súvisiace články