Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

V pelotónoch to začína vrieť

Sportnet|Publikované 25. máj 2009 o 22:00

Už je to tu! To, čo sme v náznakoch avizovali, sa stáva nemilou skutočnosťou. Extraligy sa to zatiaľ síce netýka, no v I. hokejovej lige sme už zaregistrovali redukciu účastníkov nového ročníka. Do oficiálnej uzávierky prihlášok sa neozval Ružinov, no hrozí, že na ľad nevykorčuľujú ani D. Kubín a N. Zámky. V prvej júnovej dekáde vyprší termín, dokedy možno stiahnuť prihlášku späť bez sankcií a je predpoklad, že sa tak u niektorých stane. Preto, ako informovali agentúry, nie je jasné, koľko účastníkov v novej edícii druhej najvyššej súťaže vlastne bude. Je to dôsledok značnej ekonomickej nestability v regiónoch. Preto nateraz ešte nie je známy ani hrací model a tiež to, ktoré dni budú vyhradené na zápasy. Rovnako tak zahalená rúškom tajomstva je i otázka postupu do extraligy. Združenie oddielov a klubov sa musí ešte raz stretnúť, lebo na zasadnutí Rady SZĽH už nemožno riešiť tieto zásadné body. Pokiaľ ide o postup, tam ešte možno očakávať hľadanie optimálneho spôsobu, čo bude výsledkom rokovaní medzi Pro-Hokejom ako riadiacim orgánom extraligy a ZOK I. ligy. To preto, lebo v ročníku 2010/2011 bude mať najvyššia súťaž len desať účastníkov. Zatiaľ sa najviac šancí dáva návrhu, aby tímy na 11. a 12. priečke extraligy po budúcom ročníku vypadli priamo a ten, kto obsadí 10. miesto, hral baráž s víťazom I. ligy. Nuž, nastávajúca sezóna bude poriadne horúca a v elitnom pelotóne to iste poriadne bude vrieť. Vypadnutím dvoch celkov z extraligy sa situácia zmení aj v nižšej súťaži a ktovie, aký počet účastníkov napokon zostane.

Pred niekoľkými dňami sa objavili informácie - nie však úplne nové - že o dva roky by mohla vzniknúť Európska hokejová liga ako konkurencia NHL. Zatiaľ je všetko v štádiu návrhov a úvah, ale ktovie, ako ďaleko sa otcovia myšlienky vôbec dostanú pri realizácii zámeru. Bezpochyby však ide o zaujímavé predstavy vychádzajúce zo zapojenia aj KHL. Niektoré médiá predznačili, že by mohlo ísť o vytvorenie troch konferencií (východná, nordická a stredoeurópska) podľa geografickej príslušnosti. Severské štáty sú v tomto projekte veľmi aktívne a možno sa rozbehnú v ich konferencii skôr. V stredoeurópskej konferencii by sa to dotklo i slovenských zástupcov. Víťazi konferencií by po svojom play-off hrali vo vyvrcholení o klubového majstra Európy. Jedna vec je byť aktívnym pri snovaní takýchto projektov a druhá zase realizácia. Nehovoriac o tom, že IIHF presadzuje skôr svoje "dieťa" - Ligu majstrov. Predpokladaná je i finančná náročnosť a sotva si to mnohé - hoci výkonnostne kvalitné tímy - budú môcť dovoliť. Nateraz to skôr vyzerá na viac odvahy než reálneho pohľadu na dianie. V každom prípade je však dobré, že sa jednotlivé krajiny spájajú v úsilí vytvoriť konkurenčnejšie prostredie.

I na nedávnych majstrovstvách sveta sa znovu potvrdil trend z posledných rokov - chrániť zdravie hráčov a prísne trestať hlavne fauly hokejkou. Ako sa s tým vyrovnali slovenskí reprezentanti - to netreba pridupľovať. Hákovanie a sekanie im zostalo a zarazil aj vysoký počet útočných faulov, čo je označované za hlúposť. Preto by tréneri mali nástojiť už na kraji letnej prípravy na tom, čo tímu prospieva a čo ho decimuje. Zlozvyk trvá dlho a preto načim hľadať možnosti na odstránenie kazov. Či už prostredníctvom pokút alebo tým, že previnilci to pocítia aj inak, že s takýmto prístupom sa ďaleko nedostanú. Extraliga je semeniskom hriechov v hráčskej disciplíne a je nutné postupne ich vykynožiť. Pravdaže, i na reprezentačnej úrovni, kde zakázané prvky sú neraz nepochopiteľné vzhľadom nato, že ide o hokejovú elitu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.