Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

V oboch semifinále vedú domáci - Rusko a Argentína

SITA|Publikované 23. sep 2006 o 10:10

BRATISLAVA 23. septembra (SITA) - V oboch semifinálových zápasoch svetovej skupiny Davisovho pohára 2006 vedú domáce tímy. Do vyvrcholenia 95. ročníka najprestížnejšej súťaže mužských tenisových reprezentácií ...

BRATISLAVA 23. septembra (SITA) - V oboch semifinálových zápasoch svetovej skupiny Davisovho pohára 2006 vedú domáce tímy. Do vyvrcholenia 95. ročníka najprestížnejšej súťaže mužských tenisových reprezentácií majú nakročené Rusko (stav 2:0 proti USA) a Argentína (1:0 s Austráliou, pričom záver stretnutia Acasusa s Hewittom odložili pre dážď na sobotu za sľubného stavu 4:0 pre hostiteľa v piatom sete).

Víťazi z roku 2002 majú po úvodných dvojhrách na umne zvolenej antuke v hale moskovského Olympijského štadióna dvojbodový náskok v revanši za duel o „šalátovú misu“ zo sezóny 1995 proti USA (zámorský tím odvtedy DP nevyhral). Najprv sa náladový Marat Safin odmenil kapitánovi „zbornej“ Šamilovi Tarpiščevovi za dôveru (nominácia namiesto aklimatizujúceho sa Nikolaja Davydenka) a nepustil Andymu Roddickovi ani set. Vopred známu slabšiu účinnosť hostí na takomto type podkladu potom zužitkoval aj ďalší člen úspešného ruského výberu spred štyroch rokov Michail Južnyj, ktorý zdolal James Blaka 3:1 na sety. Šancu Američanov na prípadne zdramatizovanie zápasu zosobňujú špecialisti na štvorhru Bob a Mike Bryanovci, ale ani lídri deblového počítačového poradia nie sú známi prehnane kladným vzťahom k „sypkému povrchu“.

Dvojnásobný grandslamový hrdina Safin, momentálne však až 72. hráč planéty, nedal priechod svojej povestnej labilnosti. V treťom dejstve podával za stavu 5:3 na víťazstvo, nechal sa "brejknúť" a v neskoršej skrátenej hre prehrával už 2:5, ale sériou piatich získaných "fiftínov" nepripustil črtajúcu sa zápletku. "Keď ste mladý, ste aj hlúpy, pretože ešte nemáte dostatok citu pre tenis. Len beháte po dvorci a búchate do lopty. S pribúdajúcim vekom sa človek naučí reagovať na zlomové momenty a pritlačiť v pravý čas," filozofoval tenisový cár, ktorý vyrovnal svoju bilanciu so šiestym hráčom sveta na 3:3 po Roddickovom hetriku. "Na Davisovom pohári je príťažlivé aj to, že na rozdiel od radových turnajov dostávate druhú šancu. Ako už skonštatoval náš kapitán Patrick McEnroe, stojíme teraz chrbtom k stene, ale ešte stále nie je koniec," upozornil údajný priateľ ruskej tenisovej krásky Marie Šarapovovej. Spojené štáty, 31-násobný držiteľ trofeje, sa naposledy zo stavu 0:2 dostali v roku 1934 proti Austrálii.

Protinožcom práve takéto ultimatívne skóre hrozí v komplexe Parque Roca v Buenos Aires na antuke pod holým nebom v stretnutí krajín z južnej pologule. Mark Philippoussis, člen víťazného tímu z rokov 1999 a 2003, nestačil na svetovú štvorku Davida Nalbandiana (potreboval iba 118 minút). Dvoma špeciálne objednanými bodyguardami strážený Lleyton Hewitt s povesťou špecialistu na provokovanie argentínskych tenistov a sprostredkovane ich fanúšikov, má brejkbal na stále málo nádejných 1:4 v piatom sete proti Josemu Acasusovi, ktorého eufóriu schladil dážď a presunul rozuzlenie na sobotu.

„Gauchovia“, ktorí si ako jediní zo semifinálového kvarteta ešte nenašli cestičku do prehľadu daviscupových víťazov (od roku 2002 sú štvrtýkrát v semifinále, ale postúpili z neho naposledy presne pred štvrťstoročím) neprehrali doma už 8 rokov a siahajú po hetriku v súboji s „klokanmi“: vlani ich zaskočili na tráve v Sydney 4:1 a v roku 2002 nepovolili 28-násobným víťazom Davisovho pohára ani čestný bod. "Publikum bolo fantastické a štrnásťtisícové hľadisko zaplnené, hoci sme začínali o jedenástej nášho času. Vyhral som pomerne rýchlo a bez vypätia, ktoré by sa mohlo negatívne premietnuť do môjho výkonu vo štvorhre," pochvaľoval si Nalbandian vlastný výkon i atmosféru, ktorú neskôr pri obrate v druhej dvojhre rozpumpoval bývalý hviezdny futbalista Diego Maradona. Hewitt sa na "nepriateľskom teritóriu", ako sa pred príchodom Austrálčanov vyjadrila agentúra Reuters, môže spoliehať už iba na zázrak. Prípadné finále Rusko - Argentína (1. - 3. decembra 2006) by sa hralo na pôde prvej spomínanej krajiny.


Výsledky piatkových dvojhier semifinálových stretnutí svetovej skupiny Davisovho pohára BNP Paribas 2007 tenistov:


Rusko - USA 2:0 po 1. dni

(Olympijský štadión, Moskva, antuka v hale)

Marat Safin - Andy Roddick 6:4, 6:3, 7:6 (5)

Michail Južnyj - James Blake 7:5, 1:6, 6:1, 7:5


nominácie na sobotňajšiu štvorhru (od 12.00 h SELČ): Dmitrij Tursunov, Michail Južnyj - Bob Bryan, Mike Bryan


Argentína - Austrália 1:0 po 1. dni

(Parque Roca, Buenos Aires, antuka vonku)

David Nalbandian - Mark Philippoussis 6:4, 6:3, 6:3

Jose Acasuso - Lleyton Hewitt 1:6, 6:4, 4:6, 6:2, 4:0 (*40:A) - prerušené pre dážď (dohrávka v sobotu od 16.30 h SELČ)


nominácie na sobotňajšiu štvorhru (po dohrávke dvojhry z piatka): Agustin Calleri, David Nalbandian - Wayne Arthurs, Paul Hanley


Súvisiace články