Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

V NHL zrejme dovolia odpískať zakázané uvoľnenie ako v Európe

Takto sa zranil Manny Malhotra z Vancouveru pred dvoma rokmi. Puk ho trafil do tváre. Ilustračná snímka. (Autor: espn.go.com)
SITA|20. jún 2013 o 14:10

V novej sezóne NHL bude niekoľko zmien. Cieľom je eliminovať zranenia pri zachovaní atraktivity hokeja.

BOSTON. Generálni manažéri klubov zámorskej hokejovej NHL v stredu schválili niekoľko noviniek, ktoré by sa v profilige mohli objaviť už v sezóne 2013/2014.

Jednou z nich je pravidlo o hybridnom zakázanom uvoľnení, v ktorom budú mať rozhodcovia voľnú ruku pri posudzovaní tejto hernej situácie. Bude na rozhodnutí arbitrov, či v konkrétnej situácii využijú európske alebo zámorské pravidlo o zakázanom uvoľnení.

Hybridné posudzovanie v NHL vyskúšajú v prípravných dueloch pred začiatkom novej sezóny a ak sa osvedčí, nič nebude brániť v jeho aplikácii aj v súťažných zápasoch.

Cieľom je čo najviac eliminovať riziko nepríjemných zranení hráčov v súbojoch o puk pri mantineloch vo veľkej rýchlosti.

Ako je známe, v Európe sa odpíska zakázané uvoľnenie, už keď puk prejde bránkovou čiarou, v NHL ho musí brániaci hráč dokorčuľovať. Ak však dokorčuľuje puk útočiaci hráč (z mužstva, ktoré puk vyhodilo), hra pokračuje ďalej.

Ďalšou novinkou je povinnosť pre nováčikov v súťaži mať na prilbe ochranný štít očí. Až po určitom počte duelov v profilige sa hokejisti budú môcť rozhodnúť, či ho chcú alebo nechcú nosiť. Cieľom je minimalizovať riziko zranení v oblasti tváre, prioritne očí.

Súvisiace články