Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

V NHL začne iba deväť Slovákov. Najmenej za posledných 19 rokov

Marián Hossa (druhý zľava) patrí k oporám Chicaga, obhajcu Stanleyho pohára. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 6. okt 2015 o 12:06

V stredu sa začína nový ročník NHL. Na šancu ešte čakajú Višňovský, Kopecký a Meszároš.

NEW YORK. Štyrmi stretnutiami sa v stredu začne už 99. ročník NHL. Úvodné buly hodia rozhodcovia v noci zo stredy na štvrtok v Toronte, kde privítajú Montreal.

Stanleyho pohár z uplynulej sezóny obhajuje Chicago so Slovákom Mariánom Hossom. Okrem neho figuruje na súpiskách tímov NHL ďalších osem slovenských hokejistov.

Do profiligy vstupuje najmenej Slovákov od sezóny 1996/1997, ktorú absolvovalo dovedna osem hokejistov spod Tatier.

Bez kontraktu sú aj traja Slováci, ktorí v minulej sezóne hrali v NHL - Ľubomír Višňovský, Andrej Meszároš a Tomáš Kopecký. V súčasnosti je otázne, či si ešte v lige zahrajú.

Slováci v NHL

Boston:obranca Zdeno Chára

Chicago: útočník Marián Hossa

Detroit: útočníci Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo

Edmonton: obranca Andrej Sekera

Los Angeles: útočník Marián Gáborík

New York Islanders: brankár Jaroslav Halák

Toronto: obranca Martin Marinčin a útočník Richard Pánik

Viac ako Slovákov je v NHL Kanaďanov (340), Američanov (160), Švédov (69), Čechov (33), Rusov (31) a Fínov (26).

Na súpiskách klubov aktuálne figuruje aj osem Švajčiarov, šesť Dánov, päť Nemcov, štyria Rakúšania, dvaja Lotyši aj Francúzi a po jednom hráčovi z Holandska, Chorvátska, Slovinska a Bieloruska.

Zmeny v pravidlách

V porovnaní s minulými ročníkmi prišlo k niekoľkým zmenám. Najdôležitejšia sa udiala v predĺžení jednotlivých zápasov, keď namiesto štyroch korčuliarov bude mať každý tím na hracej ploche iba troch.

Novinkou je šanca pre trénerov požiadať o preverenie videozáznamu v presne špecifikovaných situáciách. V takom prípade si musí daný kouč vyžiadať oddychový čas, počas ktorého videocentrála v Toronte preverí oprávnenosť požiadavky.

Ak bude úspešná, vyžiadaný oddychový čas sa danému mužstvu vráti. Počas záverečnej minúty tretej tretiny a v predĺžení preberá na seba povinnosti prešetrenia videozáznamu centrála v Toronte.

Každý z tridsiatich tímov odohrá v základnej časti do 9. apríla 2016 dovedna 82 zápasov.

Najstarším je Jágr

V kluboch NHL figuruje okrem množstva nováčikov aj dvojica štyridsiatnikov. Najstarší je 43-ročný český útočník Jaromír Jágr, o tri roky menej má obranca Chris Pronger (nar. 10. októbra 1974).

Aj v novom ročníku sa uskutočnia zápasy pod holým nebom. Tradičnú udalosť známu pod názvom Winter Classic privíta 1. januára aréna prioritne využívaná na americký futbal Gillette Stadium s kapacitou takmer 69-tisíc divákov, na ktorom domáci Boston privíta Montreal.

Na otvorenom štadióne sa budú konať aj ďalšie dve stretnutia - vo februári to budú súboje Minnesota - Chicago a Colorado - Detroit.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články