Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

V NHL dostávajú superbonusy nielen superhráči ako Sakic

Sportnet|16. feb 2004 o 00:00

Rekordy v zárobkoch istotne láme Jágr. S ročným príjmom 11 miliónov ho ťažko niekto dostihne. Významnou kapitolou vo financiách NHL sú podpisové a motivačné bonusy. Najmä v deväťdesiatych rokoch sa s nimi priam roztrhlo vrece. Hráči inkasovali významné .

Rekordy v zárobkoch istotne láme Jágr. S ročným príjmom 11 miliónov ho ťažko niekto dostihne. Významnou kapitolou vo financiách NHL sú podpisové a motivačné bonusy. Najmä v deväťdesiatych rokoch sa s nimi priam roztrhlo vrece. Hráči inkasovali významné sumy za dosiahnutie úspechov, ako zisk individuálneho ocenenia, účasť v play off či určitý počet bodov. I Marián Gáborík, ktorý v jeseni tuho bojoval o lepšie finančné podmienky, má vo svojom trojročnom kontrakte tieto klauzuly. Napríklad za 35 gólov alebo 75 bodov má sľúbených 125-tisíc. No môže dostať až 1,37 milióna, ak strelí 55 gólov, respektíve dosiahne 115 bodov.

V kontraste s týmito sumami sú podmienky, za ktorých hral Gordie Howe. „Pamätám si deň, keď som šiel za vedením klubu a pýtal som sto dolárov navyše, pretože som vyhral bodovanie ligy. A oni mi povedali, že ak sa mi nepáči, môžu ma nahradiť mladšími," spomína v denníku Pioneer Press na obdobie finančného praveku Gordie Howe. V NHL odohral dlhých 26 sezón a o platoch by vedel rozprávať. „Keď som podpísal prvú zmluvu, povedali mi, že to bude platené šekmi. No a ja som nechápal, o čo ide. A tak som odvetil, že ja ten šek nemám," smeje sa dnes.

Kým Howe žiadal 100 dolárov, Sergej Fiodorov chcel mnohonásobne viac. V roku 1998 bol blízko podpisu s Carolina Hurricanes. Tam mu vyčlenili 38 miliónov, túto ponuku však jeho materský klub Detroit vyrovnal, pretože o ruského útočníka nechcel prísť. Z celkovej sumy 38 miliónov však až 26 bolo za bonusy. Štrnásť miliónov dostal Rus len za podpis a ďalších 12 mal dostať, ak sa s tímom prebojuje do finále play off. Fiodorov splnil obe podmienky a s 26 miliónmi je tak absolútnym rekordérom v hodnote príjmu za jednu sezónu.

Vďaka bonusom si výrazne zlepšil aj Joe Sakic. V 1997 bol veľmi blízko prestupu do tímu New York Rangers. Z mužstva im vtedy odišiel kapitán Mark Messier a ako náhradu chceli získať Sakica. Už vtedy začali Rangers rozhadzovať peniaze a lákať veľkých hráčov (v čom dodnes veľmi úspešne pokračujú). Colorado muselo ponuku konkurenta vyrovnať, inak by o Sakica prišlo. Joe napokon zostal v Colorade, no len za podpis zmluvy dostal superbonus 15 miliónov.

Veľmi zlé spomienky má na bonusy Philadelphia Flyers. Vyhliadli si nádejného útočníka Chrisa Grattona. Dvadsaťdvaročný mladík dosahoval priemerné výsledky, ale Flyers mu ponúkli 5-ročnú zmluvu. Len za podpis dostal 9 miliónov. Gratton však očakávania nikdy nesplnil a z Philadelphie musel po roku a pol odísť.

Obrovské sumy postupne finančne zdeformovali NHL. Dobre zabezpečené kluby s bohatou tradíciou vyciciavajú hráčsku kvalitu z menších klubov. Liga sa tak čoraz viac diferencuje. Tímy ako Pittsburgh či Chicago už patria na úroveň fariem v AHL.

Súvisiace články