Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

V nedeľu Slováci oddychujú

SITA|6. máj 2001 o 11:20

KOLÍN NAD RÝNOM 6. mája (SITA) - Zaujímavosti a aktuality z dejísk majstrovstiev sveta v hokeji:


Dvaja oslávenci, jeden víťaz

Až dvaja hokejisti, ktorí sa objavili na ľade Kölnareny v sobotňajšom súboji Švédska so Slovenskom (3:1), oslavovali v deň zápasu narodeniny. Radovan Somík je od soboty 24-ročný a jeho švédsky súper Mikael Renberg má od rovnakého dátumu o päť rokov viac. Center Luley, ktorý má však za sebou úctyhodných 464 zápasov v kanadsko-americkej NHL, je zatiaľ najproduktívnejším hráčom Tre kronor na šampionáte v Nemecku. V kanadskom bodovaní má aktuálne bilanciu tri góly a tri asistencie.


Bez prehry už len trojica

Po sobote, po ktorej sa majstrovstvá sveta v hokeji posunuli matematicky do druhej polovice, majú už jednotlivé mužstvá i organizátori za sebou 36 stretnutí z celkového počtu 56. Po tak trochu nečakanom zaváhaní Fínov s Američanmi (1:4) a najmä strate Kanady v súboji s Nemcami (3:3) už nezostalo v turnaji mužstvo, ktoré by nestratilo čo len jediný bod. Neporaziteľnosť si však stále udržuje trojica: Švédsko, Kanada a obhajca titulu Česko. "Američania premenili v prvej tretine šance a to rozhodlo. Keď prehrávate s tak kvalitným súperom 0:3, ťažko sa to už dá otočiť. Po stretnutí so Slovenskom, ktoré nám vyšlo, prišiel zápas, ktorý sme nezvládli. Aj o tom je však turnaj," glosoval prvú prehru svojho tímu kormidelník Fínov Hannu Aravirta.


Ukrajina ešte môže na úkor Fínov, ale aj Slovákov

Slovensko si už víťazstvom nad Ukrajinou (3:1) fakticky zabezpečilo účasť medzi osmičkou najlepších. Ibaže dôkladnejší pohľad na tabuľku F-skupiny a posúdenie všetkých možností hovorí stále o opaku. Ak by Ukrajinci (doteraz s nulou na konte) dokázali vyhrať zostávajúce dva súboje s Fínskom a proti Rakúsku a Slováci by prehrali s USA, radovali by sa na úkor jedného z dvojice Slovensko-Fínsko. (Ešte na doplnenie, Fíni by museli prehrať aj so Švédmi.) V takomto síce hypotetickom, ale možnom prípade, by o treťom a štvrtom postupujúcom rozhodovala tabuľka troch (Ukrajina, Fínsko, Slovensko), v ktorej majú zatiaľ najlepšiu východiskovú pozíciu Fíni. Samozrejme, Ukrajinci by sa museli aj strelecky blysnúť, lebo v priebežnej tabuľke F-skupine majú aktuálne 10-gólové manko. Tajničku pomôže vylúštiť už nedeľňajší večerný duel, v ktorom sa v Kolíne od 20.00 h stretne Ukrajina s Fínskom.


Hossa smeruje na ľad

Krídelník prvého útoku Slovákov Marián Hossa chýbal na ľade v sobotňajšom súboji proti Švédom, lebo mu to nedovolilo zranené koleno. Dva dni voľna do ďalšieho zápasu s Američanmi (v utorok 8. mája od 16.00) by mu však mali stačiť na to, aby sa dal do poriadku. "Marián mal krvou navreté koleno, ale už sa to zlepšuje. Verím, že doktor Jančovič ho dá do takého stavu, aby mohol byť proti Američanom k dispozícii. Proti Švédom aj mohol teoreticky hrať, ale s otáznikom žeby nedohral tento zápas, sme ho radšej šetrili," vysvetlil tréner Ján Filc.


Nedeľa naozaj ako čas voľna

Nedeľňajšie predpoludnie slovenskí hokejisti pravdepodobne prespia a popoludní sa budú orientovať na zábavu. Takže žiadna vážna príprava na ďalšie zápasy, žiadny tréning, skôr dočasné vypustenie hokeja z rebríčka hlavných priorít. "Máme dva dni voľna a nie je účelom, aby sme ich strávili mysľou na ľade. Naopak, chceme hráčom trochu vyčistiť hlavy od hokeja, o čo by sa mal postarať aj bývalý hráč BEZ-ky Rudo Mešťan, ktorý nás prišiel navštíviť," informoval v uvoľnenom tóne tréner Filc. Na otázku, či hráčom nebude odporúčať návštevu cirkusu ako vlani v Petrohrade, odpovedal: "Možno cirkus spravíme aj sami..." Tréner touto replikou zjavne narážal na doteraz chabú nemeckú organizáciu, spočívajúcu v laxnom prístupe k starostlivosti o hotelových hostí resp. nedostatočnom vytvorení podmienok pre jednotlivé výpravy hodných úrovne svetového šampionátu.

Súvisiace články