Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

V nedeľu sa začína futbalová kvalifikácia na ME 2016

Marek Hamšík bude kľúčom ofenzívnej fázy slovenského tímu. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 5. sep 2014 o 11:49

S rekordným počtom 53 krajín, premiérovo aj s Gibraltárom a zmeneným formátom sa v nedeľu začne ôsmimi duelmi kvalifikačný cyklus o postup na futbalové majstrovstvá Európy vo Francúzsku.

BRATISLAVA. S rekordným počtom 53 krajín, premiérovo aj s Gibraltárom a zmeneným formátom sa v nedeľu začne ôsmimi duelmi kvalifikačný cyklus o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016, ktoré sa uskutočnia vo Francúzsku.

V septembrovom prvom zápasovom bloku je počas troch dní (od nedele do utorka, 7. - 9. 9.) na programe dovedna 25 stretnutí.

Európska futbalová únia UEFA súboj B-skupiny Izrael - Belgicko, plánovaný na 9. septembra v Jeruzaleme, odložila z bezpečnostných dôvodov na 31. marca 2015 - dôvodom sú boje medzi izraelskými ozbrojenými silami a palestínskym hnutím Hamás, ktoré ovláda Pásmo Gazy.

Slováci začínajú v Kyjeve

Zo slovenského pohľadu je pochopiteľne najzaujímavejší duel v Kyjeve, kde sa zverenci trénera Jána Kozáka pokúsia v pondelok 8. septembra o 20.45 h SELČ proti domácej Ukrajine úspešne vstúpiť do bojov v základnej C-skupine o premiérovú účasť na kontinentálnom šampionáte.

Futbalistom SR sa to zatiaľ v novodobej ére samostatnosti ešte nikdy nepodarilo, na majstrovstvách sveta štartovali jediný raz - pred štyrmi rokmi v JAR. Žreb v Palais des Congres Acropolis v Nice prisúdil 23. februára 2014 slovenským reprezentantom v kvalifikácii ME 2016 okrem spomenutej Ukrajiny za súperov aj úradujúceho kontinentálneho šampióna zo Španielska, ďalej Bielorusko, Macedónsko a Luxembursko.

Na kontinentálny šampionát do "krajiny galského kohúta" sa prvýkrát v histórii prebojuje až 24 tímov, čo je nárast o osem v porovnaní s ME 2012.

Francúzsko ako usporiadateľ záverečného turnaja má istotu účasti. Fanúšikovia majú možnosť sledovať zápasy kvalifikácie na kanáloch Sport1 a Sport2HD, súboje slovenskej reprezentácie vysiela RTVS.

Prví dvaja automaticky

Kvalifikácia sa hrá v deviatich skupinách, z ktorých osem je šesťčlenných a jedna päťčlenná. Prvé dva tímy z každej skupiny sa automaticky dostanú na záverečný turnaj ME 2016 do Francúzska, k nim pribudne aj najlepšie mužstvo z tretích miest.

Zvyšná osmička krajín z tretích priečok bude hrať play-off o štyri zostávajúce miestenky. Každý s každým sa stretne dvakrát systémom doma - vonku. Hracími dňami budú štvrtok až utorok nasledujúceho týždňa, pričom väčšinou sa zápasy začnú o 18.00 a 20.45 h stredoeurópskeho času v sobotu a nedeľu a o 20.45 h SEČ vo štvrtok, piatok, pondelok a utorok.

Pri dvojzápasoch musí byť dodržaná dvojdňová prestávka, čiže hracími dňami môžu byť štvrtok a nedeľa, piatok a pondelok, alebo sobota a utorok.

Play off tretích v novembri

Kvalifikačný cyklus v základných skupinách vyvrcholí 11. - 13. októbra budúceho roka, play-off tímov z tretích miest bude v termíne 12. - 14. novembra (prvé zápasy), resp. 15. - 17. novembra 2015 (odvety). Európsky šampionát vo Francúzsku sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016.

V "slovenskej" C-skupine sa hrajú úvodné duely tejto eliminácie v pondelok 8. septembra: okrem spomenutého súboja na Olympijskom štadióne v Kyjeve privíta najväčší favorit skupiny zo Španielska vo Valencii výber Macedónska a rovnako od 20.45 h sa v Luxemburgu začne duel Luxembursko - Bielorusko.

Z ostatných duelov septembrového bloku stretnutí kontinentálnej kvalifikácie nastúpia v H-skupine úradujúci vicemajstri Európy z Talianska v utorok 9. 9. v Osle proti Nórsku.

Držitelia bronzu z ostatných ME 2012 v Poľsku a na Ukrajine začínajú už v nedeľu: v I-skupine je Portugalsko v Aveire favoritom proti Albánsku a rovnako plný bodový zisk sa očakáva aj od Nemecka, ktoré ako úradujúci svetový šampión privíta v rámci D-skupiny v Dortmunde tím Škótska.

Zaujímavý súboj sa uskutoční v Bazileji: v "éčku" nastúpi domáce Švajčiarsko proti Anglicku i v Prahe na Letnej, kde reprezentácia Česka skonfrontuje sily s vicemajstrom sveta Holandskom .

Program septembrových duelov kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska

NEDEĽA 7. septembra

D-skupina:

Gruzínsko - Írsko (Tbilisi, 18.00 h)

Gibraltár - Poľsko (Algarve/Portug., 20.45)

Nemecko - Škótsko (Dortmund, 20.45)

F-skupina:

Maďarsko - Severné Írsko (Budapešť, 18.00)

Faerské ostrovy - Fínsko (Tórshavn, 20.45)

Grécko - Rumunsko (Pireus, 20.45)

I-skupina:

Dánsko - Arménsko (Kodaň, 18.00)

Portugalsko - Albánsko (Aveiro, 20.45)

PONDELOK 8. septembra

C-skupina:

Ukrajina - Slovensko (Kyjev, 20.45)

Španielsko - Macedónsko (Valencia, 20.45)

Luxembursko - Bielorusko (Luxemburg, 20.45)

E-skupina:

Švajčiarsko - Anglicko (Bazilej, 20.45)

San Maríno - Litva (Serravalle, 20.45)

Estónsko - Slovinsko (Tallinn, 20.45)

G-skupina:

Rusko - Lichtenštajnsko (Chimki, 18.00)

Čierna Hora - Moldavsko (Podgorica, 20.45)

Rakúsko - Švédsko (Viedeň, 20.45)

UTOROK 9. septembra

A-skupina:

Kazachstan - Lotyšsko (Astana, 18.00)

Česko - Holandsko (Praha, 20.45)

Island - Turecko (Reykjavík, 20.45)

B-skupina:

Andorra - Wales (Andorra la Vella, 20.45)

Bosna a Hercegovina - Cyprus (Zenica, 20.45)

H-skupina:

Azerbajdžan - Bulharsko (Baku, 18.00)

Chorvátsko - Malta (Záhreb, 20.45)

Nórsko - Taliansko (Oslo, 20.45)

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.