Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

V nedeľu sa otvoria brány arbitráže,verdikt sudcu prijme i šestica Slovákov

TASR|29. júl 2004 o 12:56

Toronto 28. júla (TASR) - Spolu 67 hokejistov NHL so štatútom obmedzeného voľného hráča nepristúpilo na kvalifikované ponuky svojich zámorských tímov ...

Toronto 28. júla (TASR) - Spolu 67 hokejistov NHL so štatútom obmedzeného voľného hráča nepristúpilo na kvalifikované ponuky svojich zámorských tímov na nové kontrakty a dalo si prostredníctvom svojich agentov podanie na augustový arbitrážny súd (1. - 15.8.), ktorý určí výšku ich platu v najbližšej sezóne. Od brán arbitráže v kanadskom Toronte nakoniec "zutekali" viacerí hráči, ktorí na poslednú chvíľu podpísali ponúkané zmluvy, ale aj tak sa v 58-člennom zozname objavilo niekoľko jagavých hviezd ako Joe Thornton, Scott Niedermayer, Milan Hejduk, Miikka Kiprusoff, ako i šestica slovenských zástupcov Zdeno Chára, Michal Handzuš, Ladislav Nagy, Richard Zedník, Ronald Petrovický a Vladimír Országh.

Hokejisti so zárobkom nad platovým priemerom v NHL (1,830.000 dolárov) neboli nadšení návrhmi kontraktov svojich zamestnávateľov, ktorým stačilo ponúknuť rovnaké finančné ohodnotenie ako vlani, aby si udržali právo na svoje opory. Preto radšej zvolili cestu presadenia svojich zvýšených požiadaviek na nezávislom rozhodovacom súde. Verdikt neutrálneho arbitra už musí doterajší hráčov klub akceptovať a podpísať (maximálne dvojročnú) zmluvu na príslušnú čiastku do 72 hodín, inak sa totiž z hokejistu stáva neobmedzený voľný hráč a môže po ňom siahnuť ktorýkoľvek klub. Zámorskí experti vo všeobecnosti predpokladajú, že kluby vo väčšine prípadov podpíšu s hráčmi na jeden rok zmluvy, ktoré vzišli z návrhov arbitráže, keďže v najbližšej sezóne počítajú s hernou výlukou v NHL.

Spomedzi agentov šestice slovenských reprezentantov bude mať druhý augustový týždeň najťažšiu úlohu Chárov právny zástupca Matt Kaetor. Cenu trenčianskeho "obra" totiž kanadské médiá odhadujú až na 7 miliónov eur, kým vedenie Ottawy Senators nepôjde na súde vysoko nad minulosezónnych 2,4 milióna amerických dolárov. Napriek tomu je celkom možné, že jeden z kandidátov na Norrisovu trofej určenej pre najlepšieho obrancu ligy prepíše históriu a 11. augusta vysúdi vôbec najvyššiu sumu v dejinách platových arbitráží. Országhov vlaňajší plat (700.000 USD) nepresahoval ani hranicu ligového priemeru a klub mu bol povinný navýšiť minimálne desať percent zo starej zmluvy. Krídelník Nashville Predators mal teda nárok na minimálne 770.000, ale jeho agent Steven Kotlowitz vidí hodnotu energického útočníka vo výrazne vyšších finančných sférach. Ďalší banskobystrický rodák Zedník síce zarobil o 20.000 dolárov viac ako bola priemerná ročná mzda v NHL, spolu s agentom Davidom Schatiom však odmietol ponuku funkcionárov Montrealu, ktorí nenavýšili jeho 1,85-miliónovú mzdu ani o cent. Po 1. júli sa v kategórii obmedzených voľných hráčov ocitla aj opora Phoenixu Nagy, ktorý priemerom bodov na zápas (0,95) vystúpil až k najväčším osobnostiam ligy a preto celkom logicky odmietol navrhovaných 1,1 milióna USD. Ani Petrovický po minuloročnom osobnom bodovom maxime v drese Atlanty Tharsehers nereflektoval na 10-percentný rast svojej 467.500-dolárovej gáže. Generálny manažér Philadelphie Bob Clarke by rád videl v budúcnosti vo svojom tíme vysokoceneného centra Handzuša, lenže to by musel najlepšiemu slovenskému útočníkovi v uplynulej sezóne "prihodiť" viac ako vlaňajších 1.533.333 amerických dolárov.

Šesť klubov (Columbus Blue Jackets, Dallas Stars, Detroit Red Wings, New York Rangers, St. Louis Blues a Vancouver Canucks) si upísalo všetkých svojich voľných hráčov a nevyšle svojich zástupcov na ropzhodovacie súdy. Naopak z tímu víťaza Stanleyho pohára Tampy Bay sa v arbitráži objaví päť mien, z Buffala dokonca až sedem.

Zoznam hokejistov, ktorí si dali podanie na arbitrážny súd (k 29. júlu, Slováci uvedení kurzívou a s dátumom konania súdu):

Ruslan Salej (Anaheim), RONALD PETROVICKÝ - 11.8., Marc Savard (Atlanta), Sergej Gončar, Joe Thornton (Boston), Mika Noronen, Jean-Pierre Dumont, Martin Biron, Jochen Hecht, Brad Brown, Daniel Briere, Rory Fitzpatrick (Buffalo), Miikka Kiprusoff, Denis Gauthier (Calgary), Jesse Boulerice (Carolina), Bryan Berard, Stéphane Robidas (Chicago), Milan Hejduk (Colorado), Eric Brewer (Edmonton), Mike Van Ryn (Florida), Eric Belanger (LA), Willie Mitchell, Andrew Brunette, Richard Park (Minnesota), RICHARD ZEDNÍK - 5.8., Cristobal Huet (Montreal), Steve Sullivan, VLADIMÍR ORSZÁGH - 4.8., Wyat Smith (Nashville), Scott Gomez, Brian Rafalski, Scott Niedermayer (New Jersey), Oleg Kvaša, Jason Blake, Adrian Aucoin, Janne Niinimää (NY Islanders), Chris Phillips, Peter Schaefer, ZDENO CHÁRA - 11.8. (Ottawa), Kim Johnsson, MICHAL HANDZUŠ - 10.8. (Philadelphia), LADISLAV NAGY - 3.8., Daymond Langkow (Phoenix), Nils Ekman, Jevgenij Nabokov, Scot Hannan, Vesa Toskala, Scott Parker (San Jose), Pavel Kubina, Ruslan Fedotenko, Cory Sarich, Fredrik Modin, Cory Stillman (Tampa Bay), Tomáš Kaberle, Bryan McCabe, Nikolaj Antropov, Clarke Wilm (Toronto), Brendan Witt (Washington)

Súvisiace články