Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

V náročných podmienkach dosiahol Jozef Dubašák solídne výsledky

Sportnet|Publikované 3. nov 2002 o 23:00

Poprad - V posledných októbrových dňoch sa na pôde mestského úradu u primátora mesta Poprad, Ing. Štefana Kubíka uskutočnilo slávnostné prijatie

úspešných športovcov a reprezentantov mesta Poprad. Ocenenie si prevzal aj kvalitný atlét Jozef Dubašák, ktorý získal zlatú medailu v disciplíne v behu na 3000 metrov cez prekážky na majstrovstvách Slovenska, ktoré sa uskutočnili v Dubnici nad Váhom. V rovnakej disciplíne svoj titul zopakoval aj v Košiciach v súťaži družstiev, keď sa opäť postavil na najvyšší stupeň pre víťazov. Popradského atléta sme požiadali o zhodnotenie jeho vydarenej sezóny, v ktorej dosiahol niekoľko výborných výsledkov.

Čo pre vás osobne znamenalo slávnostné prijatie u primátora mesta Poprad a symbolické ocenenie "športovec mesta?

Veľmi si toto poďakovanie od mesta cením, po tomto priatí som získal ešte väčšiu motiváciu. Moja situácia v ďalšom pokračovaní športovej kariéry však bude iste v ďalšom období ešte náročnejšia, a preto pevne verím, že si s ňou postupne poradím.

V poslednom období ste dosiahli na atletickom poli kvalitné výsledky. Ktoré považujete za svoje najväčšie v sezóne?

Mojím maximom na atletických súťažiach boli majstrovstvá Slovenska a majstrovstvá Slovenska družstiev. V blízkej budúcnosti by som chcel postupovať výkonnostne ďalej, žiaľ, doposiaľ sa mi to nepodarilo. Najväčším problémom je spolupráca s mestom, sponzormi a manažérmi, pretože takmer všetko sa odvíja od financií. Sklamaný som ostal najmä zo spolupráce so slovenským atletickým zväzom. Pri nominácii na európsky pohár som mohol reprezentovať Slovensko, ale prekvapujúco sa tak nestalo. Na preteky sa dostali iní a dokonca aj atléti s horším časom, aký som dosiahol ja.

Ako na športových podujatiach motivujete vlastné sily k tak výrazným úspechom?

Všetky tituly a ceny, ktoré som získal, som dosiahol iba vlastnými silami a financiami. Celá moja výstroj na pretekoch išla na moje náklady. Pretekár dostane výraznejšiu podporu od slovenského atletického zväzu (SAZ) len vtedy, ak dosiahne výraznejší úspech ako je titul majstra Slovenska, napríklad ním je účasť na európskom pohári. Napriek tomu to však nie je výrazná pomoc.

Tvrdíte teda, že SAZ sa stavia k slovenským atlétom skôr negatívne ako pozitívne?

Negatívnu stránku vidím najmä v tom, že športovci dostanú na európsky pohár iba základnú výstroj (trenírky a dres) a ostatné nálady si už musia hradiť sami. Znamená to, že ak sa chce športovec presadiť na európskom pohári, musí investovať v prvom rade zo svojich zdrojov (tréningy, sústredenia, kvalitné vitamíny a ostatné prípravky, ktoré sú potrebné pre kvalitný tréning, aby pretekár dosiahol vrchol).

Ktorý výsledok považujete vo vašej kariére za doposiaľ najlepší?

Mojím osobným vrcholom sú majstrovstvá Európy juniorov. Na týchto atletických pretekoch som mal však smolu. Nešťastne som spadol, a tak som nedosiahol to, čo som očakával. V ďalšej kariére sa mi už niekoľkokrát na európsky pohár nepodarilo prebojovať. Najväčšie príčiny vidím v malom množstve skúseností. Chýbajú mi totiž medzinárodné zápolenia, na ktorých by som ich získal a ktoré by mi pomohli k tomu, aby som sa dokázal presadiť aj na zahraničnom poli.

Čo očakávate od blížiacej sa novej atletickej sezóny v týchto pomerne náročných podmienkach?

Budem sa snažiť ďalej pretekať, aj keď si plne uvedomujem, že v týchto náročných podmienkach to bude veľmi ťažké. Sponzori sa prihlásia až keď dosiahne športovec zo svojej driny nejaký úspech. Nikto však nepríde sám, pretože sponzorov treba zháňať, čo nie je jednoduché. Za super výkon budem považovať vybojovanie si účasti na ME, čo je však v podmienkach, ktoré u nás prevládajú, výrazným problémom.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.