Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

V Mladosti Poprad sú v skromných podmienkach s dosiahnutými výsledkami spokojní

Sportnet|Publikované 17. dec 2003 o 00:00

Poprad - FK Mladosť Poprad patrí v poslednom období medzi kvalitné futbalové družstvo mládežníckeho futbalu pod Tatrami. Prvá polovica sezóny

2003/2004 bola z pohľadu tohto klubu úspešná, čo potvrdili výsledky mládežníkov jednotlivých vekových kategórií. Ako vnímal celkovú situáciu po jesennej časti člen správnej rady a zároveň tréner dorastencov FK Mladosti Poprad Ján Melek sme sa dozvedeli z nasledujúceho rozhovoru.

Skončila sa jesenná časť súťažného ročníka 2003/2004. Ako hodnotíte celkový priebeh v FK Mladosti Poprad?

Náš klub má v krajských futbalových súťažiach tri mládežnícke družstvá. Mladší žiaci pod vedením Milana Voščeka a starší, ktorých trénuje Ján Ebringer hrajú v druhej lige skupiny sever. Oba celky skončili po jeseni v strede tabuľky. Dorastenci sú na prvom mieste vo vyrovnanej skupine štvrtej ligy.

S ktorou vekovou kategóriou ste najviac spokojný?

Spokojný som s tým, že mládežnícky futbal v TJ Mladosť Poprad vôbec existuje. Je odkázaný na podporu rodičov, sponzorov a ďalších nadšencov, ktorí poskytujú svoj čas a finančné prostriedky na tréningy, materiálne vybavenie, dopravu. Teší ma, že po čase mohli žiaci odohrať svoje majstrovské zápasy na mestskom futbalovom štadióne. Dorastenci odohrali jesennú časť na ihrisku FK Vysoké Tatry. Napriek sťaženým klimatickým podmienkam, ktoré v Tatrách sú, nám vedenie FK na čele s Milanom Šefcom umožnilo na kvalitnom ihrisku trénovať i odohrať majstrovské zápasy, za čo im aj touto cestou ďakujem. Nie so všetkým však vládne v klube spokojnosť. Nedostatkom je skutočnosť, že rodičia hráčov umožnia svojim deťom chodiť na zápasy iba cez týždeň a počas víkendov veľa hráčov nechodí na tréningy ani samotné zápasy. U niektorých dorastencov badať, že sú psychicky labilní. Nie sú schopní podať optimálny výkon za každých okolností, bez ohľadu na prostredie, rozhodovanie, či vývoj zápasu. Stále je čo zlepšovať v komunikácii s rodičmi, vo výchove hráčov a samozrejme aj v tréningovom procese.

V súčasnom období stojíte na prahu zimnej prípravy. S akými cieľmi a úlohami do nej vstúpite?

Zo zimnej prípravy čerpá futbalista sily po celý rok. Budeme na ňu využívať prevažne telocvične ZŠ mesta Poprad. Chceme v nej naučiť chlapcov behať a skákať s loptou a prvoradou úlohou je, aby sa zdokonalili v ovládaní lopty.

Ste spokojný s klubovou spoluprácou v Poprade a podtatranskom regióne?

Veľmi si cením spoluprácu s FK Vysoké Tatry. Po odchode bývalého vedenia 1. PFC Poprad sa zlepšila spolupráca i s týmto klubom, najmä vo výmene hráčov. V FK Tatran Poprad-Veľká máme na hosťovaní Petra Diviaka, naši žiaci trénujú na ihrisku vo Veľkej, pri nespôsobilom teréne vo Vysokých Tatrách odohrali dorastenci majstrovské zápasy vo Veľkej. V TJ Chemosvit Svit máme v druhej lige na hosťovaní ôsmich dorastencov, jeden z nich prestúpil do novovzniknutej FAM Poprad. V našich družstvách máme na hosťovaní hráčov zo Svitu a zo Stráž.

V Poprade i najbližšom okolí naďalej pretrváva úpadok futbalu. Ako vnímate túto situáciu z vášho trénerskeho pohľadu?

V poslednom období sa zmenil v mnohých futbalových kluboch postoj k mládeži. Maximum pozorností sa venuje seniorom a na mládež sa častokrát zabúda, čo platí i pre dorasteneckú kategóriu v Poprade. Ani FK Tatran Poprad-Veľká ani 1. PFC Poprad v súčasnosti nemajú dorastenecké družstvá, vo Svite dorastenci vypadli z prvej ligy a žiaľbohu tam nemajú seniorov. V Poprade chýbajú kvalitné mládežnícke futbalové ihriská i športová hala. Za týchto podmienok je efektivita tréningového procesu v oblasti technickej zručnosti nedostatočná. Sponzori nechcú vstupovať do klubov, kým nemajú záruku, že ich prostriedky sa využijú výhradne v prospech mládeže. Tréneri mládeže nemajú dostatočnú podporu od klubov a prakticky vo všetkom sú odkázaní sami na seba. Záujem o futbal medzi mládežou v Poprade je najmä v žiackej kategórii veľký, máme tu desať žiackych družstiev. Keď chceme mať v Poprade lepší futbal, musíme si vychovať novú generáciu futbalistov a to bez adekvátnych podmienok nedokážeme.

Súvisiace články