Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

V mládežníckom futbale držíme krok so svetom

Sportnet|Publikované 3. dec 2003 o 00:00

Košice - Je potešiteľné, že v jednotlivých kategóriách našej futbalovej reprezentácie sa objavujú futbaloví fanatici z východu republiky. Medzi

takéto osobnosti patrí aj telovýchovný lekár a v súčasnosti reprezentačný lekár futbalistov Slovenska do 16 rokov plk. MUDr. Ján Michalko.

Pán doktor s akými predsavzatiami ste vstúpili do tejto náročnej funkcie?

"V prvom rade som to prijal ako určité zadosťučinenie za moju prácu v slovenskom oddielovom a reprezentačnom futbale. Pri práci v mládežníckom futbale nie som žiadnym nováčikom. Bol som pri dvoch veľkých víťazstvách ešte čs. futbalu, a to pri víťazstve na veľkom medzinárodnom mládežníckom futbalovom turnaji v Monthey vo Švajčiarsku, kde reprezentácia Československa do 16 rokov vo finále porazila o rok starších Angličanov a v roku 1985 som bol pri víťazstve Československa na turnaji v Paríži, kde sme vo finále porazili Francúzov. Na túto prácu sa jednoducho teším, pretože ide o disciplinovaný kolektív, ktorý pod vedením trénera Hudeca a jeho asistentov sa chce presadiť. A ja chcem k tomu prispieť"

Ako je vôbec vnímaný náš mládežnícky futbal v zahraničí?

"Podstatne lepšie ako futbal dospelých, pretože naše mládežnícke mužstvá sú rovnocenným súperom, tak európskym ako aj svetovým družstvám. Veď naša dvadsiatka je momentálne účastníkom MS v Spojených arabských emirátoch. Svedčí to o dobrej metodickej práci našich mládežníckych trénerov."

Dá sa v súčasnosti porovnať náš výber do 16 rokov s reprezentáciami futbalovej Európy ?

"Z doterajších vystúpení, a to podotýkam, že toto mužstvo sa len hľadá a tvorí, to znamená že po celom Slovensku hľadáme tie najoptimálnejšie typy na jednotlivé posty, môžem povedať po 5. odohraných zápasoch, že sme boli každému úplne rovnocenným súperom a to sme hrali s ČR, Rakúskom, Holandskom a Belgickom, čiže so žiadnymi európskymi trpaslíkmi. Čo mňa osobne teší, že sme sa im vyrovnali v rýchlosti, v nasadení, v tvorivosti, ale zase na druhej strane máme rezervy v taktickej disciplíne, v spracovaní lopty, v rýchlosti a v zakončovaní, Dokonca sa ukazujú v tomto kolektíve typy, ktoré by mohli byť v budúcnosti futbalovými osobnosťami."

Nedávno ste boli s Vaším tímom na turné v zahraničí. Dajú sa vôbec porovnať ich materiálne a finančné podmienky s podmienkami u nás doma ?

"Tak tu musím, žiaľ, závidieť podmienky v akých trénujú mládežnícke mužstvá napríklad v Holandsku a Belgicku, s ktorými sme hrali začiatkom novembra. Ide o kvalitné hracie plochy, futbalovú výstroj, kvalitné stravovanie s doplnkami výživy s vitamínovými prípravkami a stopovými prvkami. Ďalej je to na vysokej úrovni zabezpečovaná regenerácia a rehabilitácia priamo na štadióne, kde pracujú fundovaní maséri a fyzioterapeuti. V týchto dvoch štátoch sa životospráve jednotlivých futbalistov prísne venujú. Dbá sa aj na školskú dochádzku a sebavzdelávanie. Takže nečudo, že v týchto krajinách vyrastajú mladí futbalisti ako huby po daždi. A pritom do týchto tréningových stredísk získavajú aj talenty zo zahraničia. Veď tam donedávna pôsobil aj Košičan Majoroš."

Aké sú ciele našej 16-tky do blízkej budúcnosti ?

"V prvom rade je potrebné urobiť správny výber, stmeliť kolektív a presvedčiť hráčov o prioritách tohto družstva. To znamená vážiť si reprezentáciu, tešiť sa na každý zraz, veriť vo vlastné sily a schopnosti, vážiť si aj súpera, ale nebáť sa ho a ísť do zápasu s tým že chcem nad ním zvíťaziť, ale vždy v duch fair play. Toto je v podstate začiatok výchovy mladých hráčov, k reprezentácii našej vlasti, aby sa v budúcnosti nestávalo to, čoho sme svedkami rôznych problémov v reprezentácii A mužstva. Čiže výchova hráča v reprezentanta je proces dlhodobý, 5-6 rokov a toto je jedna z prioritných úloh ako aj postup z kvalifikačnej skupiny na ME."

Prejdeme na inú tému. Trénerom futbalovej reprezentácie nášho áčka sa stal Dušan Galis. Keby ste opätovne dostali pozvanie do jeho tímu, prijali by ste to?

"Som rád, že trénerom reprezentácie sa stal Dušan Galis. Očakával som to, takže nie som prekvapený. Ale od tých čias, keď sme boli spolu na sústredení v Španielsku ubehlo zo pár rokov. Dušan si za svoju abdikáciu svoje vytrpel, a tak nečudo, že človek ktorý tak miluje futbal ako on a aj mu rozumie, zmenil svoju životnú filozófiu. Samozrejme, keby mi ponúkol miesto lekára, bez váhania by som to prijal, ale na druhej strane veľmi tomu neverím. Osobne si myslím, že lekárom bude niekto z Bratislavy a ja budem v tíme odborníkov, ktorí mu budeme pomáhať. Veď nakoniec som členom Venglošovej subkomisie pre profesionálny futbal."

Každý telovýchovný lekár, lekára futbalovej reprezentácie nevynímajúc má svoje sny. Aké sú tie Vaše?

"Vzhľadom k môjmu veku som si nič krajšie nemohol priať pri pomyslení na koniec mojej kariéry ako pracovať s mladými reprezentantmi Slovenska. Vidím v tom osobnú výzvu podeliť sa zo všetkými mojimi vedomosťami a skúsenosťami s tímom odborníkov na povznesení úrovne nášho futbalu."

Súvisiace články