Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

V miešaných štafetách na SZU vybojovali zlato Rusi, Slováci skončili piati

Michal Šima bol finišmanom slovenskej zmiešanej štafety. (Autor: Ilustračné - TASR)
TASR|Publikované 30. jan 2015 o 12:35

O záverečnú zápletku sa postarali Rus Šopin a Kazach Podkorytov. O zlate rozhodli rýchlejšie lyže ruského biatlonistu.

OSRBLIE. Biatlonový program na Svetovej zimnej univerziáde pokračoval v piatok v Osrblí predposledným dňom. V pretekoch miešaných štafiet na 2x6 km žien a 2x7,5 km mužov si zlato vybojovalo favorizované Rusko v zložení Kristina Smirnovová, Jevgenija Pavlovová, Vadim Filimonov a Jurij Šopin.

Striebro získal Kazachstan (+33,2), bronz Ukrajina (+49,2). Slovenské kvarteto Alžbeta Majdišová, Lucia Šimová, Michal Kubaliak a Michal Šima dobehlo na 5. mieste (+4:23,0).

Piatok bol v znamení výraznej zmeny počasia. Husto snežilo, zmenili sa trate i okolie. Všetko pod záľahou snehu, v mraze -2,5 stupňa.

Strata už na prvom úseku

Na štarte sa zišlo jedenásť štafiet - medzi nimi aj slovenská, lenže bez trojnásobnej medailistky, chorej Paulíny Fialkovej.

Na strelnici pomerne husto snežilo. A aj keď nefúkalo, mierilo sa ťažko, s chybami. Na trati sa všetci v mäkkom čerstvom snehu vytrápili a pri mierení museli ustrážiť zvýšený pulz.

Majdišová na úvodnom úseku po pomalšej streľbe ležmo s jedným dobíjaním nabrala stratu. Bezchybne však odstrieľala v stoji a posunula sa zo šiesteho na piate miesto. Na odovzdávke ju od vedúcej Kazašky Višnevskej delili viac ako dve minúty.

"Vyšla mi streľba v stoji, no na trati, najmä v stúpaniach, sa lyže veľmi borili. Bolo to nesmierne náročné," hovorila v cieli Majdišová.

Ukrajinka zlyhala

Lucia Šimová upútala bezchybnou streľbou, naopak, Ukrajinka Bondarová musela štyrikrát krúžiť na trestnom okruhu. Z prvej pozície sa prepadla na tretiu s obrovskou stratou.

Na rozdiel od nej sa Ruska Pavlovová a Kazaška Kistanovová sústredili podstatne lepšie a pre mužov pripravili pôdu pre vzájomný súboj o zlato.

simova.jpg

Na druhom úseku bežala v biatlonovej štafete Lucia Šimová. FOTO - TASR.

Šimová na 6. mieste prehĺbila manko od vedúceho Kazachstanu na takmer štyri minúty (+3:51,7).

"Streľbou som si niečo vynahradila, lebo na trati to bolo zložité. V kopcoch sa mi nedalo poriadne ani odraziť od mäkkého snehu," hodnotila Šimová.

Dramatický záver

Michal Kubaliak na treťom úseku taktiež v streľbe zabral (0+0, 0+1), ale za vedúcou trojicou značne zaostával. Finišujúceho Michala Šimu poslal na trať na 5. mieste (+3:35,3).

"Teší ma, že ma terče podržali na strelnici. Sily mi ku koncu ubudli, kopce ma zbrzdili, s výkonom som však spokojný," priznal Kubaliak.

O záverečnú zápletku sa postarali Rus Šopin a Kazach Podkorytov. Obaja strieľali kvalitne a rýchlo. O zlate rozhodli až rýchlejšie lyže ruského biatlonistu.

Nesklamal Michal Šima (0+1, 0+1), ktorý bez problémov uhájil piatu priečku.

SZU - miešané štafety 2x6 km ženy a 2x7,5 km muži:

1. Rusko (Kristina Smirnovová, Jevgenija Pavlovová, Vadim Filimonov, Jurij Šopin) 1:36:38,4 h (0+6)

2. Kazachstan (Galina Višnevská, Anna Kistanovová, Maxim Braun, Vassilij Podkorytov) +33,2 s (0+7)

3. Ukrajina (Julija Brygynecová, Iana Bondarová, Ruslan Tkalenko, Dmytro Rusinov) +49,2 (4+8)

4. Francúzsko (Juillette Lazzarottová, Julie Cardonová, Yohan Huillier, Vincent Mathieu) +3:45,4 min (0+7)

5. Slovensko (Alžbeta Majdišová, Lucia Šímová, Michal Kubaliak, Michal Šíma) +4:23,0 (0+4)

6. Nórsko (Tonje Marie Skjeldstadaasová, Leene Berg Aadlandsviková, Ole Martin Erdal, Haakon Svaland) +4:37,3 (1+13)

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.