Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

V maskách provokujú krvinky, aby sa rozhýbali

Sportnet|Publikované 1. aug 2008 o 00:00

Vysokohorské sústredenie v Rogle kondične podkúvalo slovenských bežcov na lyžiach. Martin Bajčičák (je tam i teraz vzhľadom na spoluprácu so

slovinským realizačným tímom), Ivan Bátory a Michal Malák zvládali enormné tréningové dávky.

KOŠICE. Predtým národiak chodieval do bulharského Belmekenu, slovinská lokalita je v niečom odlišná.

Izby namiesto stanov

Slováci boli ubytovaní na úplnom vrchole pohoria vo výške približne 1600 metrov. Kedysi bol revolučnou metódou hypoxický stan, v ktorom sa dala simulovať konkrétna nadmorská výška a telo sa muselo tomu prispôsobovať. "Slovinci vybudovali priamo v hoteli hypoxické izby, takže stany nebolo treba vláčiť. Stačilo nahlásiť na recepcii, v akej nadmorskej výške chcete ´bývať´ a podľa toho nastavili v strojovni parametre," povedal Michal Malák. Dodal, že aj tak zámery smerujú k tomu, aby sa tieto technické pomôcky používali minimálne. Radšej sú uprednostňované tréningové bázy konané na dosah oblakov. "Stany využívame trebárs pri pretekoch na prvom snehu v Škandinávii, kde nie sú také kopce." Od vlaňajška bežkári využívajú hypoxické masky, hocikde si ich môžu nasadiť a priškrtiť prísun kyslíka. To preto, aby sa telo bránilo a vytváralo čím viac nových červených krviniek slúžiacich na transport kyslíka. "Organizmus zažíva šok, to ale potrebujeme, aby sme počas záťaže vedeli využiť celú jeho kapacitu." Malák však nie je zástancom masiek, ktoré sa používajú iba v nevyhnutných prípadoch. "Pokiaľ pretekár odpočíva a dá si masku, pobolieva ho hlava, telo pomalšie regeneruje. Ideálne je trénovať vysoko v horách." Všetko je podmienené finančnými možnosťami a nedá sa tráviť niekoľko mesiacov v cudzine. Slováci sa však sústreďujú na čistú cestu bez EPO a ďalších zakázaných metód, ktoré súvisia s krvným dopingom. Zase na druhej strane pobyt v nadmorskej výške zvyšuje ukazovatele hemoglobínu a pokiaľ merania ukážu prekročenú stanovenú hranicu, musí nasledovať krátkodobé nútené voľno, dočasne je zakázaný štart na pretekoch.

Výbeh na Rysy

Malák s Bátorym makajú momentálne v Tatrách. "Akurát sme vybehli na Rysy zo Štrbského Plesa za hodinu a štyridsaťpäť minút. Bežnému turistovi to trvá i päť hodín. Mohli by sme bežať aj rýchlejšie, ale držíme sa nastavenej pulzovej frekvencie, ktorá je nižšia pri vytrvalostných tréningoch: 130-140 pulzov," prezradil člen Strediska štátnej športovej reprezentácie ŠKP Štrbské Pleso. V rámci prípravy sa snaží mať čo najviac štartov na podujatiach v rôznych disciplínach - v behoch do kopca či v cyklomaratóne na horských bicykloch. "Trošku sme pozmenili prípravu oproti minulému roku. Vlani som sa dobre ukazoval pred hlavnou sezónou, ale problémom bolo pretaviť natrénované v podujatiach na bežkách. Takže sa snažím natrénovať aj samotné preteky. Zvykám si na súťažný stres, cibrím odolnosť a psychiku priamo v súťažení, odbúravam prebytočný stres." V prvej polovici augusta naši po každodennej vyše štvorhodinovej záťaži, ktorú absolvujú teraz, odídu znovu za hranice na ďalšiu vysokohorskú prípravu do Talianska. Predtým dominovali počas prípravy horské bicykle, tie postupne nahrádzajú špeciálne prostriedky (tréningy na kolieskových lyžiach, behy s palicami).

Súvisiace články