Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

V Martine by mal pribudnúť desiaty tartan v krajine

(Autor: ILUSTRAČNÉ - ARCHÍV SITA)
Miloslav Šebela|11. nov 2010 o 19:33

Projekt výstavby štadióna s atletickým oválom v Martine je oveľa reálnejší než predchádzajúci, ktorý nevyšiel. Tvrdí primátor Andrej Hrnčiar. O všetkom už bude rozhodovať nové zastupiteľstvo.

BRATISLAVA. Na Slovensku je deväť tartanových atletických dráh. Desiata by mala pribudnúť v Martine. Skepticky sa k tomu stavia Lucia Klocová, štvrtá z majstrovstiev Európy v behu na 800 m. Pred rokom projekt na výstavbu atletického areálu nevyšiel. Mesto muselo vrátiť štátu dotáciu 6 miliónov korún.

Aj ihrisko pre futbalový klub

Problémom boli nevyriešené pozemky. Časť z nich bola vo vlastníctve Univerzity Komenského. „Oslovili sme univerzitu na možné partnerstvo pri tomto projekte. Študenti by mohli mať výhody pri jeho využívaní, ibaže vtedajšie vedenie na to nepristúpilo," hovorí primátor Martina Andrej Hrnčiar.

Pri plánovaní projektu bol presvedčený, že vysoká škola na spoločný projekt pristúpi. Dotáciu muselo mesto vrátiť i preto, že financie boli viazané na použitie do konca roka.

Súčasný projekt rekonštrukcie areálu združenej školy je oveľa reálnejší. „Dá sa uskutočniť po etapách, čo sa pri predchádzajúcom nedalo. Navyše je skromnejší. Pôvodne sme uvažovali aj o výstavbe hotela. V tejto podobe by sme ho už však nevedeli financovať."

Rekonštrukcia ráta s nákladmi vo výške 6 miliónov eur. V novom areáli by mali nájsť svoje miesto nielen atléti, ale aj futbalový klub Format Martin.

Obce a mestá v tomto roku zápasia s veľkými výpadkami v príjmoch rozpočtov. Hrnčiar tvrdí, že ani to by nemalo projekt ohroziť. Hlavne vďaka možnosti budovania po etapách.

Miera zadlženia Martina ku koncu roku 2009 bola podľa štúdie INEKO na úrovni 20 percent. Spomedzi 20 najväčších miest Slovenska je na 12. priečke.

Hrnčiar znova kandiduje vo voľbách ako nezávislý kandidát. Podpísanie memoranda o výstavbe športového areálu ako súčasť svojej predvolebnej kampane nevníma.

„Ak by som to chcel použiť vo svoj prospech, urobil by som to o tri štyri mesiace skôr, aby sa to dostalo do médií. Na tomto projekte sme pracovali so Žilinským samosprávnym krajom dva roky. Rozhodovať o všetkom už bude nové zastupiteľstvo."

Klocová na bilborde

Klocová sa na nevyhovujúce podmienky a zlú spoluprácu s mestom sťažovala dávnejšie. „Keď som pred tromi rokmi prestúpila naspäť do martinského klubu, tak nám pán primátor sľúbil veľa vecí. Nesplnil nič. Mám informácie, že po problémoch s pozemkami sa mohla postaviť dráha v objekte učilišťa," hovorí Klocová.

Atlétka sa objavila na volebných bilbordoch nezávislého kandidáta na primátora Zdenka Kozáka. Svoje vystupovanie neberie ako predvolebný ťah.

„Bol to dlhodobejší zámer. Vychádza z mojej športovej kariéry na podporu športu v Martine. Keďže pán primátor štyri roky neriešil problémy výstavby dráhy, rozhodla som sa touto formou podporiť martinský šport spoločným bilbordom s ďalšími športovcami mesta."

Mesto Martin v tomto roku udelilo atletickému klubu AK ZŤS dotáciu vo výške 3 800 eur. Za štyri roky dostal od mesta takmer 13-tisíc eur.

Súvisiace články