Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

V lyžiarskych strediskách čakajú na sneh a ochladenie

Majiteľov stredísk by potešil nielen sneh, ale aj ochladenie pod bod mrazu. (Autor: FOTO SME – JÁN KROŠLÁK)
Sportnet|Publikované 8. dec 2006 o 00:00

VEĽKÁ FATRA - V lyžiarskych strediskách na celom Slovensku vládne beznádej. V minulom roku sa už v mnohých lyžovalo, dnes tam nemajú žiaden sneh. Vo väčšine stredísk sú pripravení na rýchle zasnežovanie.

„ V novembri sme mohli aspoň dokončiť štvorsedačkovú lanovku, no teraz sme už z nedostatku snehu nervózni,“ povedal nám Vladimír Urblík z lyžiarskeho strediska Krahule v Kremnických vrchoch. Na kompletné zasneženie zjazdovky budú potrebovať asi štyri dni.

V lyžiarskom stredisku Skalka už nedostatok snehu pocítili. V Chate na Skalke tradične otvárajú zimnú sezónu začiatkom decembra gymnazisti z Békešskej Csaby. Pre nedostatok snehu pobyt zrušili. „ Ísť teraz na lyžiarsky výcvik by bolo veľkým nezmyslom. V iných rokoch už mali dostatok snehu, teraz je to iné. Našťastie som mal voľný februárový termín a lyžiarsky som im presunul,“ povedal nám chatár Tibor Ferenčík. Aj u neho sú už víkendové a silvestrovské pobyty plné, rušenie pobytov zatiaľ nezaznamenal. „ Sú to partie, ktoré k nám chodia na Vianoce a Silvester pravidelne. Nie sú až natoľko viazaní na sneh, takže to zrejme nezrušia,“ dodáva.

V Ski Centre Bačova Roveň v Nízkych Tatrách potrebujú na zasneženie aspoň päť dní. Počítajú však aj s alternatívou, že v prevádzke bude iba jeden vlek. Podľa Lýdie Chríbikovej majú výhodu v tom, že stredisko leží v nadmorskej výške okolo 1200 metrov a v druhej polovici decembra je tam už zvyčajne aj stála snehová pokrývka. „Zatiaľ sme dosť skeptickí, ale nevzdávame to. Všetko máme pripravené tak, aby sme hneď po ochladení začali zasnežovať,“ dodala Chríbiková. Ak nebudú stíhať spustiť všetky vleky v stredisku, chcú zasnežiť aspoň jednu zjazdovku. Hotel je na prázdniny vypredaný.

Súvisiace články