Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

V lyžiarskej asociácii vládne opäť zmätok, chcú potrestať Tomáša Žampu

Konanie voči Tomášovi Žampovi (vľavo), otcovi Adama Žampu, zatiaľ odročili. (Autor: TASR)
Sportnet|Publikované 12. jan 2015 o 16:48

Je tu inkvizičný charakter procesu a nemá to nič so zásadami fair play, hovorí právnik.

POPRAD. Disciplinárne konanie Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) vedené voči Tomášovi Žampovi v pondelok v Poprade odročili.

"Disciplinárne konanie bolo, pretože nám prišiel podnet, podľa ktorého mali byť porušené stanovy. My ako komisia musíme preveriť a zistiť, či bolo konanie v súlade so stanovami, a či bolo toto konanie úmyselné, alebo nie. Disciplinárne konanie sa odročilo, pretože sme dostali námietku, že oznámenie o ňom nebolo T. Žampovi doručené včas," uviedol pre médiá člen disciplinárnej komisie Merino Mersich.

Mersich schôdzu neuznal

Otec zjazdárskych reprezentantov Adama a Andreasa Žampu sa na disciplinárke osobne nezúčastnil, na mieste ho zastupoval právnik.

Žampa sa mal zodpovedať za spoluprácu pri organizovaní mimoriadnej členskej schôdze v októbri 2014, počas ktorej bol odvolaný šéf Úseku alpských disciplín Marino Mersich.

Za novú šéfku Úseku alpských disciplín bola počas mimoriadnej schôdze v októbri zvolená Monika Maršáleková.

Platnosť schôdze za účasti 64 % členov odvolaný šéf Mersich označil za nelegitímnu.

"Podnet bol preto, že ľudia sa prezentovali ako keby boli funkcionári, a to bez toho, aby bola zvolená riadna členská schôdza,“ uviedol Mersich. V súčasnosti to preveruje Kontrolná revízna komisia.

"Domnievam sa, že boli porušené stanovy jej konania. My ako komisia musíme len preveriť, zdôvodniť alebo zistiť, prečo bolo takéto konanie a či bolo úmyselné alebo nie,“ dodal Mersich.

Inkvizičný charakter

"Za svoju právnu prax som už zažil rôzne absurdity, ale absurditu tohto druhu som ešte nezažil. Ale budeme ešte pokračovať. Môj mandant má v rámci konania nejaké práva, ktoré mu vyplývajú z disciplinárneho poriadku a jednou zo zásad je, aby bol o svojich možnostiach poučený," hovoril právny zástupca T. Žampu Matúš Gémeš.

"To sa doposiaľ nestalo, až dnešným dňom mi bol doručený návrh na začatie disciplinárneho konania, ktorý paradoxne podpísal predseda kontrolno-revíznej komisie SLA, ktorý je zároveň aj podpísaný pod rozhodnutím o začatí disciplinárneho konania a tento istý pán je zároveň členom komisie, ktorá bude rozhodovať o tom, či môj mandant sa dopustil, alebo nedopustil previnenia. Je tu zjavný inkvizičný charakter tohto procesu a je to až veľmi vtipné, pretože to nemá nič so zásadami fair play."

Schizofrenická situácia

V slovenskom lyžiarskom hnutí vládne momentálne situácia, ktoré aj generálna sekretárka Petra Penkertová priznáva ako schizofrenickú.

V októbri minulého roku bola zvolaná mimoriadna členská schôdza, na ktorej odvolali šéfa trojčlenného alpského predsedníctva M. Mersicha. Zároveň zvolili nové 5-členné vedenie, ktorého predsedníčkou sa stala Monika Maršáleková.

"Veľké predsedníctvo SLA už pred zvolaním októbrovej členskej schôdze úseku upozornilo, že schôdza sa nekoná, lebo ju nezvolal žiadny z kompetentných orgánov. To, že sa zjazdárski členovia našej organizácie chcú stretnúť, im nemôže nikto zakázať, takže sme schôdzu ani nezakázali, ale dali sme stanovisko, že to nie je členská schôdza, ale iba nejaké stretnutie, tak ak tam prebehnú voľby, asociácia ich nebude akceptovať. Toto stanovisko bolo odoslané všetkým členom a bolo aj na webovej stránke," zdôraznila minulý týždeň Penkertová.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.