Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

V Londýne si prečistila hlavu a rozhodla sa pre lyžiarske maratóny

Sportnet|Publikované 17. okt 2003 o 22:00

Košice - Zdá sa - ak motyka nevystrelí - že na najbližšej olympiáde v Turíne 2006 nebude mať slovenské ženské bežecké lyžovanie zastúpenie. Jaroslava

Bukvajová (na snímke), donedávna protagonistka tohto odvetvia u nás, sa totiž rozhodla pre radikálnu zmenu. Niežeby nadobro odišla z úzkej stopy, no už sa nemieni venovať klasickým tratiam, ale diaľkovým behom. K tomuto rozhodnutiu dospela po zrelej úvahe. Nikto ju neprehováral, no nevidela iné východisko. "Povedali mi, že musím byť o dve triedy lepšia, aby som mohla absolvovať preteky Svetového pohára. To je však u mňa momentálne nemysliteľné. Príprava u žien nie je ani zďaleka taká zabezpečená ako u mužov, nefunguje podobný systém. Preto som si povedala, že to nechám tak. Či dočasne alebo navždy, to ešte ani sama neviem. Odpoveď prinesie budúcnosť," prezradila trojnásobná účastníčka olympijských hier, ktorá od ZOH v Nagane akoby strácala pôdu pod nohami. Jej kolísavé výsledky boli spôsobené viacerými okolnosťami, trebárs zdravotnými. Až po dlhom čase lekári zistili, že tvorba hemoglobínu v nadmorskej výške je u nej iná než u ostatných. Podrobuje sa liečbe, ale ešte ani zďaleka nie je v takom stave, aby si trúfla trénovať zarovno s ostatnými, ktorí chodia na vysokohorské sústredenia. U nej pobyt vo výškach proste škodí viac než pomáha.

Tento rok vyše troch mesiacov strávila v Londýne. Išla tam študovať, pomáhala v jednej rodine, zahrala si s chlapcami domácej, u ktorej bývala, futbal. To, že sa vyparila, odôvodnila tým, že potrebovala zmenu, cítila psychické tlaky. "Chcela som vypustiť, nabrať nové myšlienky. Predsa len život sa točí okolo iných vecí, nielen športu. Bola som v strese, hlavne to, čo sa odo mňa požadovalo na bežkách, som už neuniesla. Preto som si musela prečistiť hlavu." V minulej sezóne si vyskúšala dlhšie behy - na 25 kilometrov, zo dva razy vyhrala a dostala apetít. Prišla na to, že azda to by bola cesta, ktorou by sa mohla uberať v ďalšej kariére. Podarilo sa jej získať peniaze od sponzorov, ktorí jej drukujú. Takže sa hodlá pustiť do tratí dlhých 42 kilometrov a dlhších, pravda len v Európe. Predovšetkým v Rakúsku, Nemecku a Taliansku sú podobné podujatia obľúbené, vychytené. Pravda, objaví sa aj na Slovensku. "Profesionálny športovec nemôže skončiť zo dňa na deň, to je predsa jasné. Preto som si vybrala túto odnož súťaženia. Hoci mám vybehané FIS body, do sveťáku by som sa nedostala. Na vytrvalostných dištanciách mám väčšiu šancu obstáť, tam sa nesústreďuje taká konkurencia." Naposledy sa prezentovala na podujatí SP v Cogne vo februári, na MS vo Val di Fiemme ale nesúťažila. Očakáva, že získa aj nejaké financie, lebo maratóny na bežkách nie sú zle ohodnotené. "U nás je ekonomická situácia katastrofálna, keby som chcela pokračovať v doterajších šľapajach, musela by som si zohnať veľa peňazí. Takto mám šancu prilepšiť si, ak dosiahnem dobrý výsledok. Trebárs v Rakúsku dávali za prvenstvo 3000 eur."

Myšlienka obsadiť vytrvalostné behy nie je na

Slovensku nová, ale Jarka sa ju pokúsi oprášiť. Možno

prerazí, možno nie. Určite ale už nechce byť zmátožená

a zdeptaná tým, čo podstúpila naposledy. "Nechcem sa

uspokojiť s priemerom, ale hlavné bude, aby som sa

dobre uchytila. Trénujem trochu inak než pred rokmi,

som rada, že hranica hemoglobínu sa mi zdvihla."

Bukvajová predtým aj koketovala s prestupom medzi

biatlonistky, ale upustila od toho vzhľadom na vek. "So

streľbou by to bolo ťažšie." Medzi biatlonistkami sa

ale cíti dobre, chodí s nimi trénovať a chystá sa vedno

s výpravou na sústredenie do Ramsau. Akurát nedávno

dostala plán akcií - maratónov na túto sezónu. Nevie,

čo všetko absolvuje, postupne sa rozhodne. "Veľa bude

závisieť od toho, koľko financií budem mať poruke a ako

sa uchytím. Ak by sa mi začalo dariť, tak by som

obsadila viac zápolení."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.