Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

V. liga: Humenská skupina šiestich je lepšia ako vranovská osmička

Kochanovce. September 2015. (Autor: kal)
Sportnet|Publikované 13. mar 2016 o 23:00

V prvej nadoblastnej futbalovej súťaži došlo v tomto ročníku iba k nepatrným korektúram v radoch jej účastníkov.

HUMENNÉ. Do Vihorlatsko-duklianskej ligy pribudli prihumenské tímy z Ptičieho a Jasenova, z predmestia Vranova nad Topľou Hencovce. Nahradili postupujúci Vyšný Mirošov, zostupujúce Udavské a Breznicu, ktorá sa neprihlásila.

Pod Duklou nehrá

Tým, že z horného povodia Ondavy súťaž opustili V. Mirošov a Breznica, V. liga Vihorlatsko – duklianska prišla o zástupcu z teritória Stropkova a Svidníka. Hrajú v nej už len výlučne kluby z humenskej a vranovskej oblasti. Šesť „humenských“ a osem „vranovských“. Súťaž takto získala zvláštny nádych konkurencie o lepšieho zo skupiny dávnych súperov.

Tabuľka napovedá, že lepšie sú na tom mužstvá spod Vihorlatu. Jej čelo na prvých troch miestach okupujú suverénnym spôsobom Hornozemplínčania. A aby to bolo prehľadnejšie, uvádzame, že „humenské“ kluby majú priemerné umiestnenie 5,5, kým „vranovské“ až 9 rovných.

Tipy na favoritov

Vymedzovanie možného okruhu mužstiev útočiacich na čelné pozície už pred úvodom nového ročníka nieslo so sebou viaceré riziká. Vo väčšine klubov dochádzalo k hráčskym pohybom už počas letnej prestávky.

Navyše nový poriadok transferov umožňoval hráčom prestúpiť alebo ísť na hosťovanie až do konca septembra, prakticky do polovice roz-
behnutej jesennej časti súťaže. Pohyb v kádroch mohol tímy posilňovať i oslabovať.

Topfavorit bol a aj zostáva FK Humenné. Viacerí futbalisti treťoligovej Futury z tohto mesta (značka prešla do III. ligy vo Svidníku) sa rozhodli pre štart v miestnom FK.

Konkurenta mohol mať v Stakčíne, ktorý po famóznej jeseni predošlého ročníka napokon skončil druhý za V. Mirošovom. V jari bolo prekvapujúco výborné Bystré n/T, ale aj Čierne n/T. N. Hrušov a Soľ dokážu robiť dobré výsledky a stále s nimi treba počítať.

Nováčikovia, víťazi oblastných líg Ptičie a Hencovce, boli síce veľká neznáma, ale s parádnymi referenciami svojho pôsobenia v minulom ročníku.

Štyri skupiny, dve so starosťami

Ak bola takto postavená prognóza kandidátov na vrchné poschodia tabuľky, potom po jeseni už môžeme hodnotiť, že predpovede boli z veľkej časti správne. Iba Bystré padlo do svojho priemeru z predchádzajúcej jesene a Čierne už bez svojho vynikajúceho strelca Z. Cigána veľa vody nenamútilo.

Mužstvá sa v tabuľke zoradili do štyroch neveľkých skupín. Prvú tvorí trojzáprah z čela. S odstupom tvorí druhú skupinu päť mužstiev, čo je však mimoriadne chvályhodné, zaradil sa medzi ne aj Jasenov. Bystré, Sedliská a Čierne sú pod stredovou čiarou, ale ešte nižšie a bodovo slabo zabezpečené sú Kamenica n/C, Sačurov a Hanušovce.

Sačurov sa vlani zo šlamastiky dostal iba o chlp, keď pri rovnosti bodov 13 mal lepšie vzájomné zápasy s Udavským a zachránil sa. Hanušovce n/T sú v súťaži najväčšie sklamanie.

Budú bojovať, lepšiemu doprajú

V Ptičom sa viac rokov pokúšali dostať z oblastnej na medzioblastnú úroveň. Uplynulý ročník vyhrali v I. triede suverénne, stratili iba dva body za remízu v Jasenove a postup sa konečne vydaril. Aj tak kvalitný hráčsky kolektív príčinliví funkcionári klubu ešte posilnili, evidentne tímu prospel návrat „strateného syna“, výborného brankára M. Dudiča zo Stakčína.

V ôsmich zo 14 zápasov jesene vychytal nulu na konte. Darí sa aj strelcom. Ptičie stratilo sedem bodov po dvoch remízach (v Soli 1:1 a v Čiernom n/T 0:0) a po jedinej prehre v Hencovciach 1:2.

Sami Ptičania priznávajú, že v Čiernom i pri Vranove ich len strelecká smola pripravila aspoň o tri body. So Soľou zviedli dva vyrovnané zápasy, keď aj v odvete doma ju porazili iba 3:2 a výhru ratoval L. Gabák až v nadstavenom čase.

Kardinálna otázka znie, či Ptičania túžia po postupe. Z viacerých úst sme počuli identické: „Nie je to náš prvoradý cieľ za každú cenu. Budeme bojovať, ale Humennému, ak v jari presvedčí, vyššiu súťaž doprajeme.“

Ptičie v jeseni

Doma: 7 7 0 0 30:4 21

Vonku: 7 4 2 1 16:4 14

Jediný cieľ Humenného

Nový humenský manažment nemusí myslieť na zbabraný uplynulý ročník FK v V. lige. „Ideme za jediným cieľom – postupom,“ hovorí manažér klubu Martin Polák. „Humenné jednoducho patrí do vyššej súťaže,“ dodáva.

FK Humenné má rovnaký počet bodov ako vedúce Ptičie. Práve u Hačurov utrpeli hurkári jedinú prehru 0:2. O ďalšie 4 body prišli po remízach doma s ďalším susedom Jasenovom a v Stakčíne.

Ambície Humenčanov majú potvrdiť prvé štyri jarné kolá. Hrajú v nich s najsilenejšími súpermi, čo pre konečné účtovanie môže byť rozhodujúce. Ku mlynu prídu N. Hrušov a Ptičie, von vycestujú do Hencoviec a Brekova, kde majú domovské sídlo Kochanovce.

Humenčania si však veria, zimnej príprave venovali azda najväčšiu pozornosť zo všetkých konkurentov. Káder zostal takmer nezmenený, skúšali aj vlastných dorastencov a strelecky disponovaného útočníka V. Tureka z Košíc.

FK Humenné v jeseni

Doma: 7 6 1 0 19:2 19

Vonku: 7 5 1 1 19:4 16

S Kochanovcami treba rátať

Kochanovská eufória z postupu do V. ligy trvala rok. Kochanovce dokonca predvlani súťaž vyhrali. Minulý ročník bol ten druhý, krízový. Jeseň ešte odpochodovali v pohode, ale v jari sa mužstvo evidentne trápilo.

Bolo s tým treba niečo urobiť. Vedenie tímu prevzal do rúk skúsený matador Martin Rada, ktorý je aj hráč a kapitán. V kádri nastalo zopár zmien, obrana sa stala pevnejšou, ofenzívni hráči strieľajú viac gólov. Mdlé časy, zdá sa, majú Kochanovčania za sebou.

Tretiu priečku v tabuľke považujú za prekročenie plánu, ba dokonca sú stále v hre o prvé miesto. Do úvahy treba brať okrem iného aj skutočnosť, že obe mužstvá z líderských pozícií privítajú „doma“ v Brekove.

Majú Kochanovce postupové ambície? Ich futbaloví predstavitelia nám naznačili, že až tak vysoko teraz nesiahajú, ale tešia sa na postupový súboj Ptičieho a Humenného.

Kochanovce v jeseni

Doma: 8 7 1 0 30:7 22

Vonku: 6 3 1 2 8:9 10

Pod Nastazom pohoda

V Stakčíne mali v predošlom ročníku výbornú jeseň na čele tabuľky i vcelku dobrú jar. Skončili druhí, ale neboli sklamaní. Teraz sú v strede tabuľky s bezpečným odstupom od všetkých starostí.

V zostave majú naďalej silné zakarpatské zastúpenie, ale obzerali sa ešte po kvalitnom strelcovi. Našli ho, T. Sima prišiel pod Nastaz z Kochanoviec a hneď na úvod v Čiernom n/T dal dva góly, ktoré znamenali tri body.

Stakčín mal doma oboch vážnych kandidátov na postup. Nedal im žiadny gól a dostal iba jeden, v nadstavenom čase od ptičského Pataráka. Doma ešte remizoval s N. Hrušovom, keď pre zmenu aspoň bod ratoval v 92. minúte Veselovskyi. Domáce straty však Stakčínčania vymazali bodovými ziskami na súperových trávnikoch.

Stakčín v jeseni

Doma: 7 4 2 1 15:4 14

Vonku: 7 2 2 3 11:11 8

Za Laborcom stabilizovali

Jasenov si z tejto súťaže na rok odskočil do oblastných majstrovstiev. Skončil druhý, ale keď sa Breznica neprihlásila, zahral si baráž a nahradil ju v V. lige. Ukazuje sa, že revitalizácia mužstvu prospela. Z Medzilaboriec sa vrátil Chalupka, z Radvane prišiel R. Tomčák, do zostavy zaradili perspektívneho mládenca Porvazníka, hrajú aj ukrajinské posily Dudura a Shevchenko. Badateľná je ešte výkonnostná kolísavosť, v jeseni herne nepresvedčili v Ptičom ani s Kochanovcami (dvakrát 0:3), ale zato veľmi dobrou hrou sa prezentovali na ihrisku FK Humenné (1:1), v Soli (0:0) a Sedliskách (1:0).

Jasenov má na čom stavať, v jari teda môže práve on pripraviť nejedno prekvapenie. No nielen to, Jasenov môže výrazným spôsobom zasiahnuť do konečného účtovania na čele tabuľky. Všetkých troch vážnych kandidátov na postup hostí na svojom ihrisku za Laborcom. Body z Jasenova budú mať pre každého z nich cenu zlata.

Jasenov v jeseni

Doma: 6 5 1 0 18:3 16

Vonku: 8 1 3 4 7:14 6

Kamenica potrebuje impulz

Kamenica n/C je po svojom stabilnejšom období znovu v menšej kríze. Jeseň nezačala zle, vyhrala s Bystrým, ale vzápätí doma stratila dva body v nadstavenom čase s Čiernym. V 4. kole ich o ďalšie dva body v nadstavenom čase obral Jasenov (3:3).

A už sa to viezlo. V nasledujúcich 10 stretnutiach si na konto pripísali iba dva body za remízy v Hanušovciach n/T a v Sačurove (po 1:1). Práve s týmito dvomi mužstvami budú Kameničania bojovať o udržanie sa nad vodou.

Už to, že hrajú s nimi doma, ich čiastočne zvýhodňuje. Ale aj zodpovedná príprava na jarnú sezónu nasvedčuje tomu, že v obci terajšiu futbalovú situáciu berú vážne.

Kamenica n/C v jeseni

Doma: 7 1 2 4 6:15 5

Vonku: 7 0 2 5 3:24 2

Už po Veľkej noci budeme z nedele na nedeľu múdrejší, ako to s našimi tímami v V. lige nakoniec dopadne. Máme jednu veľkú istotu, že postupujúci bude z povodia Laborca. A nádejame sa, že zostupujúci nebude od Cirochy. Nuž čo, nechceme až tak veľa.

TABUĽKY – ŠTATISTIKA V. LIGY

Tabuľka po jeseni

1. Ptičie 14 11 2 1 45:8 35

2. FK Humenné 14 11 2 1 38:6 35

3. Kochanovce 14 10 2 2 38:16 32

4. Soľ 14 7 3 4 31:15 24

5. N. Hrušov 14 7 3 4 22:32 24

6. Hencovce 14 7 1 6 30:17 22

7. Stakčín 14 6 4 4 26:15 22

8. Jasenov 14 6 4 4 25:17 22

9. Bystré 14 5 2 7 18:23 17

10. Sedliská 14 5 1 8 18:33 16

11. Čierne 14 3 2 9 20:24 11

12. Kamenica 14 1 4 9 9:39 7

13. Sačurov 14 1 2 11 13:44 5

14. Hanušovce 14 1 2 11 14:58 5

Tabuľka vzájomných zápasov celkov z Horného Zemplína

1. Ptičie 5 5 0 0 12:1 15

2. Kochanovce 5 3 0 2 9:9 9

3. FK Humenné 5 2 2 1 10:3 8

4. Jasenov 5 0 3 2 5:11 3

5. Kamenica 5 0 1 4 4:16 1

Strelci našich mužstiev

FK HUMENNÉ: 11 – N. Sališ, 8 – P. Jurov, 5 – V. Voroňák, 4 – D. Šatník, 2 – P. Petričko, 1 – V. Kuľha, J. Babin, M. Babin, P. Vasiľ, M. Mikloš

JASENOV: 3 – I. Shevchenko, B. Kuklishyn, M. Kríž, R. Tomčák, V. Dudura, 1 – M. Beták, M. Jankaj, A. Calegari, L. Goga, L. Kuzma, R. Chalupka, M. Porvazník

KAMENICA n/C: 5 – M. Benec, 1 – R. Albičuk, D. Mišľan, P. Pavlik, R. Tabaka

KOCHANOVCE: 8 – S. Soták, 6 – P. Šamo, J. Kudravý, 3. P. Murinčák, 2 – R. Brindzák, T. Sima, D. Kulman, P. Šimai, M. Rada, 1 – V. Gaľo, J. Jurov, A. Suchanič, Š. Piskay

PTIČIE: 11 – P. Kolník, 10 – V. Melník, 8 – M. Čerňa, 5 – R. Kirvej, 3 – M. Bešák, 2 – T. Karas, N. Maličký, L. Gabák, 1 – T. Patarák

STAKČÍN: 10 – T. Sima, 5 – V. Veselovskyi, 2 – M. Kirňák, 1 – M. Jelínek, J. Štofík, J. Kapráľ, A. Izai, M. Mandzák, V. Kuznecov

Brankári s nulou na konte

FK Humenné: 7x D. Vohár; Jasenov: 4x L. Behún, 1x M. Bača; Kamenica n/C: 2x A. Burda; Kochanovce: 3x I. Bumbera, 2x – Š. Šurin, Ptičie: 8x M. Dudič; Stakčín 4x A. Izai.

jaha

192ce79ec3689ff1orig_res.jpg

Ptičie. Radosť po góle. Foto: archív TJ

Autor: Sportnet

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.