Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

V Liberci už čakali jar, no prišiel mráz

Miloslav Šebela|Publikované 17. feb 2009 o 21:30

Liberec má jeden z najnižšie položených areálov pre bežcov na lyžiach. Tradične mal problémy s nedostatkom snehu. Túto zimu však platí pravý opak.

BRATISLAVA. V dejisku svetového šampionátu v klasickom lyžovaní vládne v deň slávnostného otvorenia priam kalamitný stav. Ulice mesta i športoviská sú zavalené snehom. Organizátori ho musia neustále odpratávať. Od piatka napadlo vyše pol metra snehu.

„Najhorší bol pre nás december. Stále sme čakali, kedy konečne zasneží," povedala šéfka organizačného výboru Kateřina Neumannová pre denník Mladá fronta.

Organizátori si pre prípadné oteplenie pripravili nejaký sneh aj do zásoby. Dve kopy majú odložené v jizerskohorských obciach Albrechtice a Bedřichov. Určite sa však tentoraz bez nich zaobídu.

Areál bežeckých tratí vo Vesci má pritom neslávnu povesť. Je v nadmorskej výške 450 metrov (napríklad bratislavský Kamzík je vo výške 438 metrov) a teplota v zime býva skôr plusová.

Vlaňajšie preteky Svetového pohára sa skončili blamážou, keď organizátori narýchlo vozili sneh na trate nákladnými autami z chránených oblastí Jizerských hôr. Výsledkom boli zbabrané preteky, lebo bežci sa sťažovali na množstvo kameňov a zeminy v snehu. A proti postupu organizátorov ostro protestovali ochranári aj miestni obyvatelia.

Ďalšie podujatia v skokoch či v severskej kombinácii tu boli pre nepriaznivé počasie dokonca zrušené.

Teraz je situácia opačná. Prebytočný sneh vozia autami za mesto.

Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.