Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

V Lenartove exceloval Spišiak Kamas

Spišiak Tomáš Kamas. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|Publikované 21. aug 2018 o 22:00

Na štart trate dlhej 8,4 km sa postavilo 93 bežcov.

LENARTOV. Beh ku Kráľovej studni v Lenartove (okres Bardejov) napísal druhú augustovú nedeľu siedmu kapitolu.

Na štart trate dlhej 8,4 km s prevýšením 380 m vedúcej terénom od obce Lenartov ku Kráľovej studni sa postavilo 93 bežcov.

„Podujatie sme zakladali v čase, keď sme slávnostne otvorili turistickú vyhliadkovú vežu Kráľovú studňu. Potom postupne sme vybudovali turistickú útulňu a organizujeme veľké množstvo podujatí na propagáciu tohto historického územia. Jedným z nich je i tento beh,“ vysvetlili históriu vzniku bežeckého podujatia organizátori.

Odvtedy sa teší čoraz väčšej obľube medzi pretekármi z rôznych oblastí Slovenska, Maďarska a Poľska.

Celkové prvenstvo do Poľska

Cieľovú pásku ako prvý preťal 19-ročný Poliak Kamil Mezglewski.

Vynikajúco mu počas celej trate sekundoval 42-ročný Spišiak Tomáš Kamas, ktorý napokon dobehol druhý so stratou necelej poldruha minúty.

Oproti vlaňajšku a predvlaňajšku, keď vtedy zhodne vybojoval bronz v celkovom poradí, si cieľavedomý bežec TJ Tatran Spišská Nová Ves o jednu pozíciu polepšil.

Zároveň zvíťazil v kategórii od 40 do 49 rokov, čím v počte veteránskych prvenstiev na tejto trati zavŕšil víťazný hetrik.

Po dobehnutí bol spokojný s výkonom i umiestnením.

„Takmer počas celých 8 km som bežal bok po boku poľského súpera, hoci v horúcom počasí síl ubúdalo. V závere som videl, že o celú generáciu mladší súper, vekom ešte junior je vo finiši značne rýchlejší. Moja snaha v boji o celkové prvenstvo bola márna, ale i tak som potešený. Konkurencia bola mimoriadne kvalitná, a preto som rád, že som v nej obstál,“ vyjadril sa po dobehnutí.
Bronz v celkovom poradí vybojoval 25-ročný Prešovčan Dominik Jakubkovič.

Paradoxy veku u žien na pokračovanie

Medzi ženami prvé dve pozície patrili 34-ročnej Alene Farkašovej z Michaloviec a o dva roky mladšej Sandre Čižmárovej z Bardejova.

Bronz v celkovom poradí vybojovala 58-ročná veteránka Iveta Vastušková z Popradu, ktorá nedala šancu ďalším pretekárkam mladším o celú generáciu.

Zároveň suverénne zvíťazila v kategórii od 50 rokov.

Skvelý Hudák zo Starej Ľubovne

Okrem vyššie menovaných regionálnych pretekárov Spišiaka Kamasa a Popradčanky Vastuškovej paradox veku potvrdil skvelým výkonom i 52-ročný Anton Hudák zo Starej Ľubovne reprezentujúci Falck.

Tohto víťaza kategórie od 50 rokov predbehlo iba päť mladších súperov, v absolútnom poradí bez rozdielu veku mu patrila vynikajúca šiesta pozícia.

Strieborného vo svojej vekovej kategórii známeho Poliaka Dlugosza predstihol o viac ako minútu.

Z výsledkov:

Muži do 39 rokov: 1. Kamil Mezglewski – Poľsko – 36:11 min (celkový víťaz), 2. Dominik Jakubkovič – Slávia PU Prešov/ Maras team – 38:24 min (celkovo 3.).

Muži od 40 do 49 rokov: 1. Tomáš Kamas – TJ Tatran Spišská Nová Ves – 37:34 min (celkovo 2.).

Muži od 50 rokov: 1. Anton Hudák – Falck / Stará Ľubovňa – 41:14 min (celkovo 6.), 2. Franciszek Dlugosz – Poľsko – 42:18 min.

Muži od 60 rokov: Witold Filas – Poľsko – 43:46 min.

Ženy do 34 rokov: 1. Alena Farkašová – AC Michalovce – 47:24 min (celková víťazka), 2. Sandra Čižmárová – Bardejov – 50:34 min (celkovo 2.).

Ženy od 35 do 49 rokov: 1. Martina Stašová – Spider Porúbka – 52:27 min (celkovo 4.)

Ženy od 50 rokov: 1. Iveta Vastušková – Poprad – 51:03 min (celkovo 3.).

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.