Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

V kvalifikácii EURO 2004 v sobotu viacero zaujímavých zápasov

TASR|5. jún 2003 o 11:59

Bratislava 5. júna (TASR) - V sobotu a v stredu sú na programe ďalšie zápasy futbalovej kvalifikácia EURO 2004 v Portugalsku. Okrem súbojov Slovensko ...

Bratislava 5. júna (TASR) - V sobotu a v stredu sú na programe ďalšie zápasy futbalovej kvalifikácia EURO 2004 v Portugalsku. Okrem súbojov Slovensko - Turecko a Macedónsko - Lichtenštajnsko v 7. skupine, sa v sobotu uskutoční viacero zaujímavých a dôležitých stretnutí.

V 1. kvalifikačnej skupine vedú s plným bodovým ziskom úradujúci majstri Európy z Francúzska. Momentálne sa však pripravujú na Pohár Konfederácií a v kvalifikácii majú až do septembra voľno. Pozornosť sa tak sústredí na súboj o druhé miesto, v ktorom si na neutrálnej pôde v tureckom letovisku Antalya zmerajú sily Izrael a Slovinsko. V druhom zápase Malta privíta Cyprus.

Veľmi zaujímavá je situácia v 2. skupine, v ktorej majú stále až štyri tímy z piatich šancu na postup z prvého miesta. S 10 bodmi vedúce Nórsko sa predstaví v Dánsku, ktoré je v tabuľke druhé (7 bodov). Tretie Rumunsko (6 bodov) privíta Bosnu a Hercegovinu (6 bodov), ktorá naposledy nečakane vyhrala v Dánsku.

V 3. skupine jasne dominujú reprezentácie Česka a Holandska, ktoré ešte neprehrali. Holanďania hostia v sobotu Bielorusov a aj bez zraneného Edgara Davidsa by mali potvrdiť úlohu favorita. Ak si chcú tretí Rakúšania udržať šancu aspoň na barážové umiestnenie, musia zvíťaziť na pôde bezbodového Moldavska.

Najväčším prekvapením 4. skupiny sú zatiaľ výkony vedúceho Lotyšska, ktoré v doterajších 4 zápasoch získalo 10 bodov. V sobotu sa predstaví v Maďarsku. To doma naposledy nestačilo na Švédov, ktorí by mali v sobotu bez problémov bodovať v San Marine.

V 5. skupine majú až tri tímy po 7 bodov (Škótsko, Nemecko, Litva). Šlágrom bude súboj Škótska s Nemeckom. To vo svojom poslednom vystúpení sklamalo doma s Litvou, s ktorou iba remizovalo 1:1. V Glasgowe by mal prvýkrát v tomto roku nastúpiť v drese vicemajstrov sveta Michael Ballack. V druhom zápase sa stretnú dva ostrovné tímy, Island - Faerské ostrovy.

Šlágrom 6. skupiny bude duel Španielska s Gréckom. V prvom vzájomnom zápase vyhralo Španielsko a jeho plný bodový zisk sa očakáva aj v sobotu. Druhé miesto v tabuľke by mali doma potvrdiť Ukrajinci v zápase s Arménskom.

V 8. skupine sa najviac darí Bulharsku, ktoré v sobotu hostí zatiaľ nevýrazné Belgicko. To naposledy inkasovalo debakel v Chorvátsku a v úvode kvalifikácie doma prehralo práve s Bulharskom. Andorra doteraz nebodovala a nepodarí sa jej to zrejme ani v Estónsku.

Lídrom 9. skupiny je Wales, ktorý má šancu prvýkrát od roku 1958 postúpiť na veľký záverečný turnaj. Podobne ako druhé Taliansko však má v sobotu voľno. Dôležitý zápas ale uvidia diváci vo Fínsku, kde sa predstaví tretie Srbsko a Čierna Hora. To cez týždeň v príprave prehralo v Anglicku 1:2.

Ani jedno mužstvo ešte nestratilo šancu na postup z 10. skupiny. Favorizované Rusko odštartovalo kvalifikáciu výborne, no po šokujúcich prehrách v Albánsku a Gruzínsku klesli na druhé miesto za Švajčiarsko. Práve s lídrom skupiny hrá Rusko v sobotu v Bazileji. Štvrté Írsko v úvode dva zápasy prehralo, no v ďalších dvoch stretnutiach získalo 4 body a vrátilo sa do hry o postup. Dnes však musí zdolať tretie Albánsko.

Súvisiace články