Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

V kvalifikáciách atlétov traja Slováci a aj finálový štart chodca Tótha

TASR|19. aug 2004 o 18:56

Atény 20. augusta (TASR) - Na Olympijskom štadióne od piatka zasadnú už aj atleticky naladení diváci. Po stredajšej guli, ktorá sa však uskutočnila až ...

Atény 20. augusta (TASR) - Na Olympijskom štadióne od piatka zasadnú už aj atleticky naladení diváci. Po stredajšej guli, ktorá sa však uskutočnila až v takmer 400 km vzdialenej starobylej Olympii, sa kráľovná športov presunie do srdca Atén. Na programe sú dve finálové disciplíny a predstavia sa aj štyria slovenskí atléti.

Už o 8.00 odštartuje na 20 km trať 48 chodcov, vrátane Mateja Tótha. Len 21-ročný slovenský reprezentant to nebude mať ľahké, len dvaja chodci majú zájdené horšie osobné rekordy ako on, podstatné však je, že v tomto roku ich bolo v tabuľkách desať so slabším výkonom (1:23:18). V disciplíne, kde Slovensko vlastní olympijského víťaza zo Souluď88 Jozefa Pribilinca, budú uchádzači o zlato z iných chodeckých krajín. Na štarte síce nebude obhajca zlata legendárny Poliak Robert Korzeniowski, ktorý sa sústreďuje na 50 km, no zuby na triumf si brúsi svetový rekordér Ekvádorčan Jefferson Perez (1:17:21) a určite aj tabuľkovo v tomto roku spomedzi štartujúcich najvyššie Rus Parvatkin (1:18:17). Práve mladučký Rus je mladší ako slovenský reprezentant Tóth, okrem neho sa neskôr v porovnaní s Tóthom narodili už len dvaja Japonci Tanii a Jamazaki. Perez zostal v živej pamäti na OH v Atlante so zlatom, prvým pre Ekvádor vtedy s prívlastkom najmladší olympijský víťaz chodeckej histórie. Po ôsmich rokoch si 30-ročný Perez, víťaz májových pretekov Svetového pohára, opäť trúfa na triumf najcennejší.

V piatkovom predpoludní sa v kvalifikačnej b-skupine (9.45) stretnú spolu obaja slovenskí kladivári Miloslav Konopka a Libor Charfreitag a obaja s cieľom postúpiť do nedeľného finále (20.15). Na priamy postup treba hodiť 78,00, na čo si obaja v konkurencii 35 kladivárov určite trúfajú, prinajhoršom, spoliehajú sa na priečku v dvanástke postupujúcich na základe výkonu.

Ťažký večer čaká na Luciu Klocovú v 1. kole behu na 800 m. Klocová nastúpi v 5. rozbehu, spolu so známou Slovinkou Čeplakovou, spomedzi konkurentiek má v tomto roku až 7. najlepší čas. Do sobotného semifinále (19.40) postupujú prvé tri plus šesť s najlepším časom. Dovedna je na programe 6 rozbehov so 48 bežkyňami.

Najväčším magnetom večera bude o 21.35 finále behu mužov na 10.000 m s veľkým etiópskym súbojom Kenenisu Bekeleho a Haile Gebrselassieho, úradujúceho svetového rekordéra a obhajcu zlata zo Sydney.

Súvisiace články