Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

V Kulme bude kompletná špička

Sportnet|Publikované 12. jan 2006 o 00:00

KULM, BAD MITTERNDORF - Len niekoľko dní po Turné štyroch mostíkov majú skokani na lyžiach pred sebou ďalší vrchol sezóny. Necelý mesiac pred olympijskými hrami v Turíne si to v rakúskom Kulme rozdajú o medaily na majstrovstvách sveta v letoch. K hlavným

Titul spred dvoch rokov zo slovinskej Planice bude na svetovom šampionáte v rakúskom Kulme obhajovať Nór Roar Ljökelsöy. FOTO - ČTK

favoritom na najväčšom prírodnom mostíku sveta patria Nóri na čele s obhajcom titulu spred dvoch rokov v slovinskej Planici Roarom Ljökelsöyom, Fin Janne Ahonen a pokiaľ sa rozhodne skákať, aj český skokan Jakub Janda.

Na mostíku HS-180 v Kulme sa uskutočnia v poradí 19. majstrovstvá sveta v letoch. Svetový šampionát sa v tomto známom rakúskom stredisku organizuje po desiatich rokoch a celkovo už štvrtýkrát (v roku 1975 tam zvíťazil Karel Kodejška). Z dnešnej popoludňajšej kvalifikácie postúpi do hlavnej súťaže 40 najlepších skokanov-letcov. Súťaž jednotlivcov je rozložená do dvoch dní - v piatok i v sobotu sa začína 1. kolo od 13.45 h, od piatkového druhého súťažného kola by sa mala predstaviť už iba tridsiatka najlepších. Po druhý raz sa na MS bude konať aj súťaž družstiev, ktorá je na programe v nedeľu od 13.45 h. Prvenstvo z Planice obhajujú Nóri, ktorí vyhrali pred Fínmi a Rakúšanmi.

V Kulme sa očakávajú veľmi vyrovnané a dramatické preteky. Na majstrovstvách sveta by sa mala predstaviť kompletná skokanská špička, vrátane najlepších pretekárov v aktuálnom poradí Svetového pohára (MS v letoch sa však do SP nezapočítavajú). K najväčším favoritom patria spoloční víťazi nedávneho Turné štyroch mostíkov Ahonen a Janda. Do poradia iste prehovoria Nóri, okrem obhajcu Ljökelsöya je vo forme Björn Einar Romören, ktorý v marci 2005 na pretekoch SP zaletel rekordných 239 metrov. Z Fínov sa okrem Ahonena veľa očakáva najmä od Mattiho Hautamäkiho, držiteľa druhého najdlhšieho pokusu v histórii (235,5 m). Na podporu vlastných priaznivcov sa spoliehajú Rakúšania, ktorým sa v aktuálnej sezóne SP ešte nepodarilo skončiť na medailových priečkach.

Slovensko bude zastupovať Martin Mesík. Pre 26-ročného člena LK Vimar Banská Bystrica bude tohtoročný šampionát v letoch v Rakúsku už šiestym v kariére. Z doterajších štartov je Mesíkovým najlepším umiestnením 25. priečka z MS v roku 1998 v nemeckom Oberstdorfe. Do najlepšej tridsiatky sa dostal aj v roku 2002 v Harrachove (28. miesto) a na predchádzajúcich MS 2004 v slovinskej Planici (29. pozícia).

"Martin je dobrý letec, a tak s určitosťou počítam s jeho postupom z kvalifikácie. Verím, že skončí do 30. miesta, menšiu výhodu vidím aj v tom, že každú krajinu môžu v Kulme reprezentovať len štyria skokani-letci," povedal tréner Peter Schlank.

(sita, čtk)

Súvisiace články