Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

V Kružnej zachraňujú futbal "starí páni"

Sportnet|Publikované 11. nov 2008 o 23:00

V uplynulom ročníku vypadlo mužstvo Kružnej z I. triedy. Situácia nebola veľmi ružová a zdalo sa, že mužstvo bude mať problémy aj v II. triede. Hráči

poodchádzali. Vtedy sa iniciatívy chopili bývalí hráči Kružnej, ktorých stmelil dohromady Erik Fabián.

KRUŽNÁ. "Keď sme vypadli z I. triedy, postupne od nás poodchádzali hráči. Tak sme si my, starší hráči, ktorí sme hrávali v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch v kružnianskom doraste, povedali, že zachránime futbal v Kružnej," začal hlavný iniciátor "reštartu" kružnianskeho futbalu Erik Fabián. Spočiatku boli šiesti, no postupne oslovili ďalších, a to nielen z Kružnej. "Boli medzi nimi nielen spoluhráči, ale aj protihráči. Navrhol som im, či si nechcú znova urobiť registračky, a oni súhlasili. Zatiaľ nám to vychádza," povedal E. Fabián. Vekový priemer mužstva je tak určite vyšší ako štyridsať rokov.

Posily z Podhradie

Medzi tými, ktorý súhlasili a prišli pomôcť, je aj Ľudovíť Mészner. Funkcionára FK Krh. Podhradie priviedlo do Kružnej hlavne kamarátstvo s E. Fabiánom. "Potreboval hráčov, tak ma prehovoril. Človeku síce už chýba rýchlosť, ktorú kedysi mal," povedal s úsmevom Ľ. Mészner. Zo zápasov Krh. Podhradia je známy tým, že je impulzívny. Ako sa mu svoju výbušnosť darí zvládať na ihrisku? "Dá sa to nejako, myslím si, že je to v pohode. Z troch zápasov som dostal jednu žltú kartu. Nie je to až tak veľa," podotkol Ľ. Mészner.

Spolu s ním prišli z Krh. Podhradia do Kružnej aj tréner Z. Breuer a hráč R. Polyák. Z futbalistov zo skúsenosťami z vyšších súťaží zostal v klube J. Szollos, ktorý už v závere minulej sezóny pomáhal pri záchrane. "Zostal tu ako priateľ. Vlastne sme chceli vytvoriť klub založený na priateľstve, ako to bývalo kedysi vo futbale na dedine," priblížil E. Fabián. Hoci výsledky majú vždy svoju dôležitosť, v Kružnej dávajú viac do popredia športovú stránku. "Hlavne ide o futbal, starneme a pomaličky sme zistili, že športovať nám len prospeje," potvrdil s úsmevom E. Fabián.

Nejde o peniaze

Hlavným motívom angažovania sa starších hráčov bolo to, aby udržali Kružnú v okresnej súťaži. "Kružná bola vždy v súťaži a teraz hrozilo, že sa potopí úplne. Vždy sa tu hral futbal súťažne, boli aj lepšie časy, keď sme hrali vo vyššej súťaži. Vtedy nám veľmi pomohol ako sponzor Zoli Šimon. Vtedy tu prišli iní hráči a my sme sa tak tíško vytratili," zaspomínal E. Fabián. Časom však futbal začal upadať. "Chceme ho zachrániť," prízvukoval E. Fabián, "ale len v takom smere, že pôjde o šport, nie o peniaze."

Kým vo väčšine klubov sa peniaze hráčom dávajú, v Kružnej je to teraz naopak. Po zápase sa samotní hráči skladajú. "Z toho si pripravíme občerstvenie, posedíme a pospomíname na staršie časy," podotkol E. Fabián.

Spokojný s hráčmi je aj tréner J. Lipták. "Chlapci sú snaživý. Na zápasy chodia načas, poctivo. No sú na tom slabšie kondične. Cez zimu už pre nich chystám prípravu. Najlepšie je, že hrajú so srdcom," povedal tréner J. Lipták. Jeho zverenci ho počúvajú, trocha ho trápi, že fajčia v prezliekárni. "To by športovci nemali," podotkol s úsmevom.

Čaká ich sústredenie

Jeden z bývalých hráčov dorastu Ervín Lipták sa usadil v Nórsku. Rozhodol sa pozvať svojich spoluhráčov z mladosti k sebe. "Neodmietli sme to a povybavoval som všetky tie veci, čo sa týka vycestovania," povedal E. Fabián. Na koniec budúceho roka by zasa mali absolvovať sústredenie v Turecku, kde majú tiež kamarátov.

Hrať so srdcom

"Keď som hrával, vždy sme sa snažili hrať so srdcom. Nevadili sme sa. Nerobili sa také veci ako teraz. Myslím si, že teraz sú vyššie súťaže už viac o biznise, ako o futbale. My by sme to chceli vrátiť späť, nech je okresný futbal aj o stretávaní ľudí, o radosti z hry," uzavrel E. Fabián.

O tom, že futbal "starých pánov" z Kružnej naozaj stále baví, svedčí aj výsledok predohrávky, v ktorej zdolali Slavošovce 6:0.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.