Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

V kempoch NHL štartuje 23 Slovákov, v súťaži ich bude málo

Marián Hossa (vpravo) a Patrick Sharp z tímu Chicago Blackhawks. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 16. sep 2011 o 12:15

Každoročne kempy opúšťajú mladí Slováci bez čo len jedinej minúty nasadenia, keďže na sústredeniach bojujú v konkurencii hráčov z NHL a ďalšími ambicióznymi mladíkmi.

NEW YORK. V piatok lekárske testy, od soboty tréningy na ľade a od pondelka úvodné prípravné zápasy - to čaká v najbližšom čase všetkých 30 klubov NHL. Hokejisti z celého sveta sa schádzajú do záverečnej predsezónnej fázy prestížnej ligy nebývalo v jednom termíne.

Čo však liga upravila do jednotného štartu, to trochu narušili okolnosti tragédie tímu Jaroslavľu v Rusku a tak viaceré hviezdy sa do kempov oneskoria, keďže vzdávali hold svojim kamarátom, obetiam leteckej katastrofy.

Najviac na štarte prípravných kempov chýba Slovákov. Pavol Demitra bol medzi zosnulými nielen najväčším hokejovým kalibrom, ale mal aj veľmi blízke vzťahy s Gáboríkom, Hossom, Chárom, Višňovským, či Kopeckým. Keď dorazia za oceán do svojich organizácií, v kempoch bude s najväčšou pravdepodobnosťou 23 krajanov. Podobne ako vlani obaja brankári (Halák a Budaj) a pri 11 útočníkoch až 10 obrancov. Toľko ich nebývalo ani v najsilnejšej ére, keď v kempoch začínalo okolo 35 Slovákov.

V NHL možno 15 Slovákov

Je však zrejmé, že nie všetci zasiahnu do prípravných zápasov. Každoročne kempy opúšťajú mladí Slováci bez čo len jedinej minúty nasadenia, keďže na sústredeniach bojujú v konkurencii hráčov z NHL a ďalšími ambicióznymi mladíkmi.

Aj z tých, ktorí zápasové dianie v príprave okúsia, idú niektorí do nižších súťaží, resp. do junioriek, alebo sa poberú späť do Európy. Na začiatku súťaže by tak mohli byť v prvých tímoch minimálne 15-ti, za predpokladu, že sa to podarí už v NHL etablovanému zadákovi Valábikovi a trom nádejným útočníkom Pánikovi, Tatarovi a Marcinkovi.

Počas prípravných zápasov, resp. na štarte NHL je návrat hráčov z fariem síce možný, ale nepravdepodobný, keďže nie sú výnimočné talenty a majú dvojcestné zmluvy. Ak nepríde v ich mužstvách k obrovskej maródke, je aj malá šanca na ich presunutie do prvých tímov počas súťažného obdobia.

Organizácie uprednostňujú na menej kľúčových postoch v menej vyťažovaných formáciách skúsenejších aj keď výkonnostne stagnujúcich hráčov s jednocestnými zmluvami a to isté platí aj o pozíciách siedmeho obrancu a trinásteho útočníka.

Je to logické, lebo v prípade uprednostnenia mladíka sa realizuje jeho vyšší plat zo zmluvnej kapitoly NHL, kým počas pôsobenia na farme výrazne nižšia gáža. V prípade hráča s jednocestnou zmluvou je mu klub zaviazaný počas celej sezóny platiť rovnakú sumu, aj keď jeho služby v prvom tíme nevyužíva.

Slováci sa presúvajú do KHL

Už zhruba 7 rokov každoročne počet pozvánok pre slovenských hokejistov klesá. Do KHL odišla aj výrazná časť hviezdneho štatútu. Redukcia slovenských osobností v uplynulých rokoch je výrazná, na druhej strane sú Marián Hossa, Zdeno Chára, Marián Gáborík a Ľubomír Višňovský na vrchole.

Svoj "rejting" si významne polepšili Jaroslav Halák, Tomáš Kopecký, Andrej Meszároš i Andrej Sekera, rutinér Michal Handzuš si udržiava stabilnú pozíciu .

Prípravné zápasy zavítajú aj do Európy. NY Rangers, pravdepodobne aj s Mariánom Gáboríkom sa predstavia najprv v Prahe proti Sparte (29. septembra), o deň neskôr vo švédskom Göteborgu a 2. októbra o 17.00 v Bratislave proti Slovanu.

Už 94. ročník NHL sa začína vo štvrtok 6. októbra a v piatok nadránom SELČ bude po troch zápasoch napríklad známe, ako do sezóny v domácom zápase proti Philadelphii vstúpil bostonský obhajca Stanleyho pohára s kapitánom Zdenom Chárom.

Zoznam slovenských hokejistov v kempoch NHL (stav k štvrtku na základe oficiálnych zoznamov z 24 a neoficiálnych zo 6 klubov):

ANAHEIM: Ľubomír Višňovský (o - obranca), BOSTON: Zdeno Chára (o), BUFFALO: Andrej Sekera (o), DETROIT: Tomáš Tatar (ú - útočník), Tomáš Jurčo (ú), /Marek Tvrdoň (ú)/, EDMONTON: Martin Marinčin (o), Milan Kytnár (ú), FLORIDA: Tomáš Kopecký (ú), CHICAGO: Marián Hossa (ú), LA Kings: Michal Čajkovský (o), MONTREAL: Peter Budaj (b -brankár), NY ISLANDERS: Milan Jurčina (o), Tomáš Marcinko (ú), NY RANGERS: Peter Čerešňák (o), Marián Gáborík (ú), PHILADELPHIA: Andrej Meszároš (o), PITTSBURGH: Boris Valábik (o), SAN JOSE: Michal Handzuš (ú), Marek Viedenský (ú), ST. LOUIS: Jaroslav Halák (b), TAMPA BAY: Jaroslav Janus (b), Richard Pánik (ú), TORONTO: Juraj Mikuš (o).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články