Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

V kauze Doležel pribudla ďalšia väzba

Sportnet|Publikované 15. okt 2006 o 22:00

Praha (TASR) Korupčná kauza Zdeňka Doležela, bývalej pravej ruky dvoch českých sociálnodemokratických premiérov, sa ďalej rozrastá. V sobotu k trom

obvineným, ktorí sú vo väzbe, pribudlo obvinenie bývalej námestníčky ministra pre miestny rozvoj Věry Jourovej a včera na ňu Obvodný súd pre Prahu 1 uvalil väzbu.

Jourová bola až do leta členkou ČSSD. Námestníčkou sa stala v čase, keď bol ministrom pre miestny rozvoj Jiří Paroubek. Predseda ČSSD a expremiér Paroubek sa však od Věry Jourovej dištancoval už v piatok, keď ju označil za kariéristku, ktorá jeho stranu zneužila iba ako "výťah k moci".

V kauze Zdeňka Doležela, starostu obce Budišov Vladislava Péťu a štátneho úradníka Miloslava Řehulku sa meno Jourovej objavilo v súvislosti s pokusom podplatiť ju sumou dva milióny Kč a výmenou za to dosiahnuť presadenie nadhodnoteného projektu rekonštrukcie nehnuteľností z prostriedkov eurofondov. Trojica obvinených si chcela podvodom "privyrobiť" asi 30 miliónov Kč.

Doležel a jeho spoločníci sú podozriví aj z vydierania architekta Marka Řičářa, ktorý na chystaný podvod prišiel a odmietal so skupinou ďalej spolupracovať, ale aj z údajnej prípravy vraždy šéfa elitného policajného tímu Jana Kubiceho. K ČSSD mala blízko celá skupina páchateľov: členmi strany boli v minulosti aj Doležel a Řehulka. Jiří Paroubek ale dôrazne odmieta, že by išlo o systémový problém ČSSD a zdôrazňuje, že zlyhali iba jednotlivci. "Robím všetko preto, aby som tie pijavice odstrihol od zdravého tela sociálnej demokracie," vyhlásil včera Paroubek.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.