Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

V. Janočko na dovolenke v Dubai aj trénoval, aj trochu špekuloval

Sportnet|Publikované 29. dec 2002 o 23:00

Košice - Nepochybne skvelý rok má za sebou košický futbalista Vladimír "Oki" Janočko. Svojimi parádnymi výkonmi vytiahol v odvetnej časti minulej

sezóny Austriu Viedeň z prepadliska až do Pohára UEFA a v tejto sezóne už "fialky" suverénne kraľujú rakúskej Bundeslige. Veľkú zásluhu na tom má práve slovenský legionár. Toho denník Kurier vyhodnotil ako najlepšieho ofenzívneho záložníka v prebiehajúcej sezóne s dodatkom: "Je až príliš dobrý pre rakúsku ligu". A to ho ešte len to najlepšie čakalo. V Rakúsku ho totiž vyhodnotili za Futbalistu roka! Pritom do ankety boli zahrnutí i rakúski legionári pôsobiaci v zahraničí. Veď na 3. mieste sa umiestnil Cerny (1860 Mníchov). "Oki" mal pred druhým Lawareem z Bregenzu až 37-bodový náskok. Je to naozaj veľké ocenenie. Veď si len zoberme, že by sa Futbalistom roka na Slovensku nestal domáci hráč, ale legionár - Fall z Trnavy, Kobr z Košíc či Prole zo Slovana... Je len samozrejmé, že Vlado sa stal najlepším hráčom Austrie a vysoko skončil i v slovenskej ankete Futbalista roka - hneď za víťazným Miroslavom Karhanom.

Zmenil sa váš pohľad s odstupom času na 2. miesto v ankete Futbalista roka 2002?

"Stále to beriem ako úspech. Myslím si, že Miro Karhan zvíťazil zaslúžene. Aj 2. miesto je veľmi pekné. Po tejto úspešnej sezóne si ho veľmi vážim."

Miro Karhan vraj bol prekvapený. Skôr rátal, že budete vy na 1. mieste.

"V kútiku duše som veril, že po úspešnej sezóne, či už v Rakúsku alebo v reprezentácii, kde som mal vydarené zápasy, by som mohol byť v prvej trojke. Určite som však na 1. miesto nemyslel. Absolútne."

Bol by to však pekný víťazný hattrick keby to vyšlo - najprv Futbalista roka v Rakúsku, potom najlepší hráč Austrie a nakoniec Futbalista roka na Slovensku...

"Určite, že by to bolo pekné vyvrcholenie roka. Dopadlo to tak, ako dopadlo a myslím si, že i 2. miesto je veľkým úspechom. Myslím si, že keď bude slúžiť zdravie, tak ešte mám pred sebou pár rokov, aby som zaútočil na 1. miesto i na Slovensku."

Možno už o rok.

"Všetko závisí od výkonnosti."

Ako tento váš najúspešnejší rok prijali doma - rodina, príbuzní?

"Samozrejme, že všetci sa tešili. Dostal som veľa gratulácii, či už po 1. mieste v Rakúsku alebo teraz na Slovensku. Nie každý totiž čakal, že môžem skončiť tak vysoko. Hoci, keď porovnávam hráčov v najlepšej desiatke, veril som, že môžem skončiť vysoko. Do poslednej chvíle som bol v očakávaní."

Vrátili by sme sa ešte k Futbalistovi roka v Rakúsku. Našinec možno ešte stále nechápe tento úspech. Šokovalo aj vás toto ocenenie, alebo vás už priebežne pripravovali, že v tejto ankete máte karty dobre rozdané?

"Trochu som z toho bol prekvapený, lebo som ani nemal prehľad, aké ankety v Rakúsku organizujú. Ankety som ani nevnímal, lebo sa blížil koniec sezóny a už som sa tešil domov na dovolenku. Po ťažkej sezóne som si potreboval oddýchnuť. Zostal som prekvapený a bol som veľmi šťastný, že som niečo také dosiahol v zahraničí. Hoci niekto môže namietať, že je to len Rakúsko. Je to však cudzina a zahraničný chlebík nie je ľahký."

Každá anketa je svojím spôsobom výsledkom subjektívnych pohľadov hlasujúcich. Myslíte si, že rozhodlo len umenie na ihrisku alebo svoju úlohu zohrala i popularita a obľúbenosť. Ste napríklad obľúbený medzi novinármi?

"V tejto ankete hlasovalo 10 trénerov, takže išlo naozaj o hlasovanie odborníkov, ktorí sledujú podrobne zápasy. Či už ide o šoty, zostrihy, či zápasy priamo na ihrisku. Myslím si teda, že to bolo naozaj z prvej ruky a bolo to len na základe výkonov na ihrisku."

Ďalšie prvenstvo v rámci Austrie Viedeň sa už zrejme dalo čakať. Bolo by trochu na hlavu, keby Futbalista roka v Rakúsku nevyhral vo vlastnom klube...

"Touto informáciou som bol tiež zaskočený, lebo po jarnej časti sezóny som už dostal nejaký pohár za hlasovanie fanúšikov Austrie. Ja som sa to dozvedel z teletextu a z novín."

Čo si vyžiadali spoluhráči za tieto prvenstvá?

"Samozrejme, že nejaké srandičky tam boli o nejakom zaplatení a podobne. Bolo to však už na konci sezóny, čakal nás ešte jeden tréning a nasledovala dovolenka. Nechýbali gratulácie od spoluhráčov, no už som sa tešil na dovolenku."

Už ste sa dosť tešili, že prídete do Košíc, čo?

"Ani nie, lebo najprv som si bol oddýchnuť na dovolenke, až potom som prišiel do Košíc."

Vraj ste boli na dovolenke v Oriente.

"Bol som v Dubaji."

V Spojených arabských emirátoch ste však neboli len sám z mužstva.

"Bola to náhoda. Viac-menej sme si to sami vybavovali po vlastných linkách. So spoluhráčmi sme sa náhodou bavili, že idú do Dubaja, tak som sa ich spýtal do akého hotela. Jeden bol v jednom hoteli, druhý v inom, takže išlo o náhodné stretnutia."

Asi len také leňošenie vás tam nečakalo. Údajne ste dostali pred dovolenkou darček od trénera Dauma. Prístroj na ruku zaznamenavájúci pulz a pás s ďalším prístrojom, ktorý sa pripevňuje na hruď. Zachytené údaje sa vyhodnotia pred jarnou prípravou a na displeji počítača sa objaví, či hráč 17. decembra behal 40 minút s pulzovou frekvenciou 140-150 alebo nie. Je to pravda?

"Áno, dostali sme takéto prístroje, ale to bolo za každého trénera."

Futbalisti vraj už aj vyšpekulovali, ako prístroje oklamať. Špionážne hodinky totiž zaznamenávajú len výkon, nie, kto ho dosiahne. Skúšali ho pripnúť na psa, no nepochodili, lebo psi majú inú srdcovú frekvenciu a prístroje by sa zbláznili, ďalší trik ako sa vyhnúť povinnosti - nechať na prístroj kvapkať v zodpovedajúcej frekvencii vodu, bude všetko v poriadku - tiež nevyšiel, rovnako tak ako používať hodinky pri sexe. Pulz totiž vyskočí len na niekoľko minút. Na 40 minút by to chcelo väčší záber... Rozmýšľali ste aj vy, ako vyšpekulovať s prístrojom alebo ste poctivo trénovali?

"Tak to by som nemal hovoriť do novín. Niečo som potrénoval, ale niečo i vyšpekuloval. Myslím si, že pre mňa, ale i pre iných hráčov je to nepríjemné, keď vedia, že niečo musia. Verím tomu, že každý profesionál, ktorý má svoj šport rád, nevydrží bez neho dlho sedieť. Keď mi neurčia, že niečo musím robiť, tak si radšej urobím niečo sám pre seba, lebo viem, že potrebujem pohyb - či už je to beh, tenis, zacvičiť si a podobne."

Napokon i plávanie je vhodná činnosť.

"Iste. Neobľubujem akurát to, čo je napísané na papieri, že to a to musím spraviť. Veľmi sa mi to nepáči."

Zažili ste to aj v Grécku?

"V Grécku bola len jedna dovolenka, keď ste mali jeden mesiac absolútny pokoj a potom bolo dosť času na prípravu."

Ako to vlastne fungovalo? Boli ste prepojený na centrálu do Viedne, alebo sa výsledky vyhodnotia až pred prvým tréningom?

"Každý dostal s hodinkami tréningový plán, čo má urobiť a každý to mal odtrénovať."

Trochu drsné začať prvý tréning na Silvestra, nemyslíte?

"Určite, že to nie je príjemné, ale keď to, napríklad porovnáme s Anglickom, odkiaľ sa chlapci ani domov nedostanú, lebo na druhý sviatok vianočný mali na programe stretnutia kompletného kola, tak to tiež nie je veľmi príjemné. Vedeli sme o tom už dlhší čas, čo sa dá robiť. Prípravu začíname kvôli halovému turnaju, ktorý štartuje 2. januára. Keby ho zrušili, tak by sme prípravu začali až 4. januára."

Ako sa s odstupom niekoľkých týždňov pozeráte na trénera Dauma. Je prísny, odmeraný, alebo sa počiatočný ostup zmenšil?

"V prvom rade je to veľký profesionál medzi trénermi. Už len tým vzbudzuje rešpekt, že každý deň prichádza do šatne v obleku, čo som u iných trénerov nevídal. Patrí medzi najlepších trénerov v Európe. Ani neviem, či sa to u nás objavilo v novinách, ale povrávalo sa o ponuke z FC Barcelona a z nejakého tureckého klubu. Čo tiež svedčí, že nejaké kvality musí mať. Uvidíme, či ich časom prenesie i do nášho mužstva."

Aký je vás osobný vzťah s Daumom. Berie vás trochu inak, ako keď prišiel, alebo nerobí rozdiel medzi hráčmi?

"Na začiatku mal s niektorými hráčmi pohovory. S odstupom času sa to ustálilo, neboli už žiadne pohovory či porady. Musím povedať, že ani ja osobne som s ním nemal."

Miro Karhan je vo Wolfsburgu kapitánom. Vás ešte netlačia do tejto funkcie v Austrii?

"Kapitán je Wagner. Kapitána nám určili, takže hráči o ňom nerozhodovali. Musím sa priznať, že by som ním ani nechcel byť, lebo som ním doteraz ani nebol. Ani po tom netúžim. Kapitán má veľkú zodpovednosť. Musí byť stálym motivačným motorom na ihrisku. Ja by som chcel radšej upútavať svojimi výkonmi na ihrisku a nie kapitánskou páskou."

Ako ste trávili Vianoce?

"Tradične v rodinnom kruhu. Na Štedrý deň sme boli u manželkiných rodičov, na ďalší deň sme boli u mojich rodičov. Išlo o to sa hlavne stretnúť, lebo aj keď som len vo Viedni, nejako často sa do Košíc nedostávam. Nie je čas."

Bol bohatý Ježiško, počúvali ste celý rok?

"Ja som sa na darčeky veľmi netešil. Skôr sme chceli urobiť s manželkou radosť druhým. Najviac sme sa tešili, ako zareaguje náš päťročný Miško. Chceme, aby mal čo najkrajšie Vianoce a všetko tomu podriaďujeme. Čo sa týka mňa, nič výnimočné som nedostal - squashovú raketu, tenisovú raketu a nejaké drobnosti."

Je tenis vašim najobľúbenejším doplnkovým športom?

"Je na prvom mieste. V poslednom čase ma však začal baviť aj bowling."

Aký ste tenista? S kým najčastejšie hráte?

"Teraz som mal dlhšiu, polročnú pauzu. Často hrávam doma s košickými futbalistami. Či už to bol Oli Lapšanský, Majoroš, Čontofalský, Kisel. Už sa teším na leto, lebo na kurte je tiež zdravá rivalita."

Vyhrali by ste v Austrii i anketu o najlepšieho tenistu v tíme?

"Ja som ešte poriadne so spoluhráčmi nehral, lebo zo začiatku som viac spoznával chod klubu. V Austrii je dosť veľký kolotoč hráčov, takže ich veľmi ani neotravujem, či si idú zahrať."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.